Menu rozwijane

06 kwietnia 2022

W czwartek w Londynie Prezydent Andrzej Duda spotka się z Premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Głównymi tematami rozmowy będzie Ukraina i nasza współpraca wojskowa.

– Wielka Brytania, obok USA, jest jednym z państw szczególnie zaangażowanych w pomoc Ukrainie. Również nasza współpraca wojskowa ma pogłębiony wymiar. Prezydent Andrzej Duda w Londynie będzie rozmawiał o obu tych kwestiach – zapowiada szef BBN Paweł Soloch. – Z Wielką Brytanią rozmawiamy dziś m.in. o programach budowy fregat Miecznik oraz obrony powietrznej Narew – dodaje minister Soloch.

– Wizyta jest efektem ubiegłotygodniowej rozmowy telefonicznej obu przywódców, do której doszło z inicjatywy Premiera Johnsona – podkreśla szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Rosyjska agresja na Ukrainę bardzo mocno pokazała jak bliskie są stanowiska Polski i Wielkiej Brytanii w sprawach dotyczących bezpieczeństwa w Europie – zaznacza.

W lutym tego roku Andrzej Duda i Boris Johnson spotkali się w Warszawie. – Przekaz jest bardzo jasny: Polska i Wielka Brytania są krajami, których nie dzieli praktycznie nic w ocenie sytuacji wokół Ukrainy – są zwolennikami odstraszania, silnej reakcji, bardzo odpowiedzialnie podchodzą do struktury bezpieczeństwa w Europie. To spotkanie dwóch doskonale rozumiejących się państw – komentował wówczas wizytę brytyjskiego premiera Jakub Kumoch.