Menu rozwijane

12 czerwca 2021

Oczekujemy, że na szczycie NATO zostanie wyraźnie podniesiona i potwierdzona kwestia kontytuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie NATO w Brukseli. Szef Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że istotą poniedziałkowego spotkania liderów państw NATO będzie to, że jest ono okazją do „wysłuchania osobiście koncepcji polityki bezpieczeństwa nowej administracji amerykańskiej”.

– To będzie najważniejszy element w sensie dyplomatycznym tego szczytu – powiedział Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, „będzie to krótkie, kilkugodzinne spotkanie; pełnoprzeglądowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, taki jak warszawski w 2016 r., jest planowany na przyszły rok”.

Może Cię zainteresować Udział Prezydenta w szczycie klimatycznym Prezydent Andrzej Duda na Szczycie B9 Minister zaznaczył, że szczyt NATO będzie trzecim wielostronnym spotkaniem z udziałem zarówno Prezydenta Dudy, jak i Prezydenta USA Joe Bidena. – Pierwsze dwa odbyły się online z powodu pandemii – szczyt klimatyczny zwołany z inicjatywy Prezydenta Bidena oraz szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO na zaproszenie Prezydenta Dudy i Prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa – powiedział. Jak dodał, atutem poniedziałkowego spotkania w Brukseli jest to, że będzie ono miało charakter bezpośredni.

– Czekamy na to, jaką koncepcję bezpieczeństwa przedstawi strona amerykańska. Oczekujemy, że będzie w niej bardzo wyraźne podniesione to, o czym administracja Prezydenta Bidena mówiła już wcześniej, czyli sprawa kontynuowania, a nawet wzmocnienia zaangażowania amerykańskiego w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO. Takie było też przesłanie Prezydenta Bidena na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Oczekujemy, że zostanie to potwierdzone na szczycie NATO w Brukseli – wskazywał minister.

Po drugie, zaznaczył, „ważne jest, by sojusznicy potwierdzili wolę kontynuowania działań zmierzających do adaptacji Sojuszu do nowych wyzwań w oparciu o bezpieczeństwo terytoriów państw NATO z uwzględnieniem strategii 360 stopni”. – Po decyzji o wycofaniu się NATO z Afganistanu wracamy do bazowych obowiązków Sojuszu, czyli skupienia się nie tyle na misjach poza terytorium NATO, a raczej na zdolności do obrony i odstraszania w ramach terytorium Sojuszu – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, ważne jest, by podkreślono, że „status bezpieczeństwa wszystkich członków NATO jest identyczny i NATO powinno być w takim samym stopniu zaangażowane w bezpieczeństwo całości swego terytorium”.

– Adaptację Sojuszu do nowych wyzwań widzimy też jako rozbudowywanie zdolności obronnych na wschodniej flance. Z naszego punktu widzenia jest istotne, by potwierdzona została fundamentalna waga wyzwań, które są za wschodnimi granicami Sojuszu, gdzie sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana – powiedział minister. W jego ocenie, „ostatnie prowokacyjne manewry Rosji wokół Morza Czarnego oraz wydarzenia na Białorusi pokazują, że granica wschodnia NATO jest dziś bardzo wrażliwa”.

– Liczymy też na to, że uda się podtrzymać w NATO wolę poszerzania Sojuszu. Uważamy, że NATO powinno dać jasny sygnał, że jest gotowe do tego, by rozszerzać swój skład o nowe kraje i że ten mechanizm nie może być zakładnikiem innych procesów. To musi być proces wynikający z woli Sojuszu, a nie z jakichś porozumień z państwami spoza NATO – podkreślił prezydencki minister.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że ze względu na pandemię, a także fakt, że sam szczyt jest spotkaniem krótkim, kwestia spotkań bilateralnych „jest dynamiczna”. – One wszystkie będą umawiane praktycznie na bieżąco. Dziś mogę potwierdzić na pewno, że dojdzie do spotkania Prezydenta Dudy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem – poinformował. Dodał, że odkąd Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, NATO jest główną płaszczyzną strategicznego dialogu między Warszawą a Londynem.

W poniedziałek po południu z Brukseli, po zakończeniu szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, Prezydent Duda uda się bezpośrednio do Bratysławy, by wziąć udział w inauguracji konferencji GLOBSEC. Tematem tegorocznej konferencji jest „środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii”.
(PAP)