Menu rozwijane

13 maja 2022

Prezydent Andrzej Duda spotka się w przyszłym tygodniu w Warszawie z nową Prezydent Węgier Katalin Novák oraz z kończącym swoją kadencję Prezydentem Słowenii Borutem Pahorem – poinformował Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Katalin Novák złoży wizytę w Polsce we wtorek 17 maja, Borut Pahor – w piątek 20 maja.

Katalin Novák została wybrana przez parlament węgierski na Prezydenta 10 marca. 

– Wizyta pani prezydent Katalin Novák, która jest jej pierwszą wizytą międzynarodową, ma charakter roboczy. Będzie to też pierwsze spotkanie Prezydentów obu krajów – poinformował Jakub Kumoch.

– Nie ma co ukrywać, że relacje polsko–węgierskie zdominowała w ostatnich tygodniach tematyka ukraińska. Zachęcamy naszych węgierskich przyjaciół do rewizji ich stanowiska zwłaszcza w sprawie dalszych sankcji wobec Rosji. Uważamy też, że państwa Europy Środkowej powinny akurat w tej sprawie mówić jednym głosem – podkreślił minister.

Jak zaznaczył, z kolei Prezydent Pahor będzie w Polsce by złożyć wizytę pożegnalną przed zakończeniem swojego mandatu. – Słoweńskiego lidera i Prezydenta Dudę łączy nie tylko współpraca, ale również osobista przyjaźń. Oba kraje współpracują na rzecz powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę – zauważył Szef BPM.

– To są kolejne spotkania Prezydenta ze współliderami regionu. W ciągu ostatnich kilkunastu dni Prezydent spotykał się z prezydentami Czech, Estonii, Litwy, Łotwy i Słowacji, za każdym razem rozmawiając głównie o sposobach pomocy Ukrainie – dodał prezydencki minister.
(PAP)

Może Cię zainteresować Polska i Słowacja wspierają integrację Ukrainy z UE Prezydent z wizytą w Republice Estońskiej  Wsparcie dla Ukrainy: Wizyta Prezydenta w Republice Czeskiej [PL/EN] Szef BBN na temat wizyty w Polsce Prezydent Węgier