Menu rozwijane

21 listopada 2021

Minister Jakub Kumoch złożył dziś wizytę roboczą w Dosze, gdzie spotkał się z Ministrem Stanu ds. zagranicznych Państwa Katar Sultanem Bin Saad Al–Muraikhim a następnie, wraz z Podsekretarzem Stanu w MSZ Pawłem Jabłońskim, wziął udział w polsko-katarskich konsultacjach politycznych. Podczas konsultacji delegacji katarskiej przewodził Sekretarz Generalny katarskiego resortu dyplomacji Ahmed Hassan Al–Hammadi. Program podróży służbowej Szefa BPM KPRP do Dohy objął także udział w II Katarsko-Polskim Forum Nowych Technologii przy aktywnej obecności ponad 20 polskich przedsiębiorstw sektora ICT.

Głównymi celami rozmów było zaanonsowanie wizyty oficjalnej Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Państwie Katar, przekazanie stronie katarskiej jej celów oraz omówienie bieżących kwestii dwustronnych. W związku z napiętą sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, minister Jakub Kumoch przekazał katarskim rozmówcom polską ocenę tych wydarzeń. Tematyka prezydenckiej wizyty w Katarze oraz wywołanego przez Białoruś kryzysu migracyjnego była również przedmiotem spotkania Szefa Biura Polityki Międzynarodowej z przedstawicielami katarskich mediów.

Wizyta wpisuje się w działania Prezydenta Andrzeja Dudy na rzecz umiędzynarodowienia kryzysu na wschodniej granicy Polski oraz promowania na arenie międzynarodowej polskich ocen dot. działań białoruskiego reżimu.

Może Cię zainteresować Rozmowa telefoniczna Prezydentów Polski i Francji Prezydent Duda rozmawiał z Gitanasem Nausėdą J. Kumoch o rozmowie Prezydentów Polski i Niemiec Wideokonferencja z przywódcami państw bałtyckich

Katar, z którym Polska utrzymuje relacje dyplomatyczne od 1989 r., jest naszym strategicznym partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. W 2020 r. wartość dostaw katarskiego gazu skroplonego do Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przekroczyła pół mld USD. W 2017 r. wizytę oficjalną w Polsce złożył Emir Kataru Jego Wysokość szejk Tamim Bin Hamad Al Thani. Na zaproszenie Emira, na początku grudnia br. planowana jest rewizyta Prezydenta Andrzeja Dudy.

Spotkanie z Ministrem Stanu ds. zagranicznych Państwa Katar [fot. MoFA]

Spotkanie z Ministrem Stanu ds. zagranicznych Państwa Katar [fot. MoFA]

Spotkanie z Ministrem Stanu ds. zagranicznych Państwa Katar [fot. MoFA]

Spotkanie z Ministrem Stanu ds. zagranicznych Państwa Katar [fot. MoFA]

SAK_0123.JPG
SAK_0131.JPG
SAK_0136.jpg
SAK_0139.jpg