Menu rozwijane

Nowy traktat polsko–ukraiński mógłby być wzorowany np. na traktacie elizejskim i nosić nazwę traktatu sarmackiego czy paktów sarmackich – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Ukraina zaproponowała Polsce dołączenie do grupy państw, które będą gwarantami jej bezpieczeństwa. Prezydent wraz z rządem podjął decyzję, że Polska nie będzie uchylać się od odpowiedzialności – mówi Jakub Kumoch.
Jeżeli Rosja zaprzestanie sprzedaży gazu i zrazi do siebie klientów, będzie miała problem. Jestem głęboko przekonany, że Polska sobie z tym poradzi – powiedział w piątek szef BPM Jakub Kumoch.
Nie podoba się nam polityka Węgier wobec Ukrainy, i mówimy o tym otwarcie. Mamy duży problem ze zrozumieniem braku solidarności regionalnej ze strony węgierskiej – ocenił Szef BPM Jakub Kumoch.
To było wsparcie dla Ukrainy dokładnie takie, jakiego potrzebuje, a dla wszystkich czterech prezydentów okazja zobaczyć na własne oczy, co tam się dzieje – powiedział o wizycie przywódców Polski i państw bałtyckich Jakub Kumoch w TVP Info.
Czekamy na odblokowanie środków z KPO i bardzo liczymy na to, że będzie to lada moment, bo to jest już za długo – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Mam nadzieję, że naszą odpowiedzią na Buczę w Europie będzie postawienie kierownictwu Rosji zarzutów kryminalnych, kolejne sankcje i również wola walki do upadłego po stronie Ukrainy – mówi Szef BPM w rozmowie z Interią.
Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej – powiedział szef BPM Jakub Kumoch.
– Na Ukrainie pojawiły się głosy, że gwarancje bezpieczeństwa dla tego kraju mogłyby przypominać art. 5 NATO. To jednak jest tylko idea, natomiast daleka droga do tego. W pierwszych draftach nie ma mowy o takiej roli sojuszników – mówi Jakub Kumoch, Szef BPM.
Prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden mają zamiar podkreślić bliskość sojuszniczą, w jakiej są nasze kraj oraz to, że oba państwa jasno zajęły stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę – powiedział minister Jakub Kumoch.
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w czwartkowym nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli. Zaraz po nim odbędzie się spotkanie z przywódcami państw bałtyckich, a następnie, w sobotę, rozmowy w Warszawie z Prezydentem USA Joe Bidenem – poinformował Jakub Kumoch.
Rosyjska armia atakująca Ukrainę wykazuje się niskimi walorami bojowymi. Frustracja przekształca się w zbrodnie wojenne – mówił w TVN24 minister Jakub Kumoch.
Nie twierdzimy, że Ukraina nagle znajdzie się w NATO, ale zakazywanie jej wstępowania do Sojuszu czyni z niej quasi-państwo, czego chce Rosja, a na co nie godzą się Ukraińcy – powiedział szef BPM.
Polska jest odpowiedzialnym partnerem i odpowiedzialnym sojusznikiem NATO i uważa, że wszelkie działania, które mogłyby doprowadzić do starcia z Rosją całego Sojuszu, bo artykuł 5 byłby automatyczny, wymagają konsultacji z sojusznikami.
Rządy, które odmawiają Ukrainie wsparcia nie dają sobie dobrego świadectwa – powiedział Jakub Kumoch. Jego zdaniem, takie postawy nie wpłyną pozytywnie na relacje z Polską.