Menu rozwijane

16 kwietnia 2021

Plany aktywności międzynarodowej Prezydenta Andrzej Dudy na najbliższy czas są duże; zaczniemy już w przyszłym tygodniu od spotkania z Sekretarz Generalną OBWE i szczytu klimatycznego zwołanego przez Prezydenta USA – zapowiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość inauguracji prac Biura Polityki Międzynarodowej. Na szefa Biura powołany został prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który został również przewodniczącym powołanego tego dnia Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej.

PAP zapytała prezydenckiego ministra o agendę aktywności Prezydenta w obszarze polityki zagranicznej w najbliższych tygodniach i miesiącach. Krzysztof Szczerski podkreślił, że plany w tym obszarze są duże, choć w znacznej mierze uzależnione od sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie.

Może Cię zainteresować Min. Szczerski: stanowisko Prezydenta jest jasne – ratyfikacja decyzji o zasobach własnych musi odbyć się w parlamencie

Już w przyszłym tygodniu, we wtorek – jak poinformował prezydencki minister – zaplanowane jest spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarz Generalną OBWE Helgą Schmid, która odwiedzi Warszawę. Jak mówił, Prezydent chce omówić z Sekretarz Generalną OBWE priorytety polskiego przewodnictwa w tej organizacji, które nasz kraj obejmie w 2022 roku. – Po drugie, Pani Helga Schmid była jedną z rozmówczyń Pana Prezydenta, jeśli chodzi o sytuację Polaków na Białorusi i na pewno ten temat powróci we wtorek i będzie drugim ważnym elementem spotkania – powiedział prezydencki minister.

Jak dodał, podczas marcowej rozmowy z Prezydentem Dudą Sekretarz Generalna OBWE obiecała zająć się sprawą polskiej mniejszości na Białorusi. – Będziemy więc rozmawiać o tym, co jeszcze możemy zrobić wspólnie dla Polaków prześladowanych na Białorusi – dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Minister Szczerski zaznaczył, że również w przyszłym tygodniu, w czwartek i w piątek odbędzie się zwołany przez Prezydenta USA Joe Bidena szczyt klimatyczny. Szczyt – ze względu na pandemię – będzie miał charakter wirtualny. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaprosił do udziału w nim także polskiego przywódcę. – Prezydent Duda weźmie udział w szczycie razem z Ministrem Klimatu i Środowiska Michałem Kurtyką; będzie miał w piątek wystąpienie w debacie dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną – przekazał prezydencki minister.

Może Cię zainteresować Minister Krzysztof Szczerski „Gościem Wiadomości”

Jak zaznaczył, Prezydent Duda zabierze głos, „dzieląc się doświadczeniem całego naszego regionu, bo będzie jedynym Prezydentem z naszej części Europy, i jednym z zaledwie kilku z całej Europy, którzy zostali na ten szczyt zaproszeni”. Krzysztof Szczerski zapowiedział, że w związku z tym, jeszcze przed szczytem Prezydent Duda odbędzie konsultacje z przywódcami państw naszego regionu.

– Prezydent ma zaplanowanych kilka rozmów telefonicznych z Prezydentami naszego regionu, by podczas szczytu przedstawić nie tylko polskie doświadczenia i innowacyjne projekty, ale by opowiedzieć o szerszym, regionalnym kontekście zagadnienia nowych technologii wynikających z transformacji energetycznej, o potencjale gospodarek Trójmorza w tym zakresie – mówił prezydencki minister.

Jak poinformował, jeszcze w piątek Prezydent będzie rozmawiał z Prezydentami Słowenii i Litwy, a w kolejnych dniach m.in. z Prezydentami Słowacji i Bułgarii.

– Kolejnym ważnym wydarzeniem o charakterze międzynarodowym z udziałem Prezydenta Dudy będą obchody rocznicy uchwalenie Konstytucji 3 maja w Warszawie. Prezydent zaprosi na te uroczystości Prezydentów Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy; będziemy zatem mieli spotkanie Prezydentów krajów, które mogą odwoływać się do dziedzictwa konstytucji 3 Maja – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej. Jak mówił, w ramach obchodów, 3 maja na Zamku Królewskim zaplanowana jest debata pięciu Prezydentów o przyszłości Europy. Krzysztof Szczerski dodał, że uroczystości rocznicowe będą poprzedzone rozmowami bilateralnymi Prezydenta Dudy: 2 maja z Prezydentem Litwy oraz 4 maja z Prezydent Estonii.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej poinformował też, że na połowę maja w Rumunii jest zaplanowane spotkanie państw wschodniej flanki NATO w związku z szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Cały czas oczekujemy wyznaczenia daty tego szczytu, ale można się go spodziewać, jeśli pozwolą na to względy pandemiczne, jeszcze w czerwcu – powiedział.

Przypomniał, że w czerwcu będziemy obchodzić 30-lecie Traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. – Prezydenci Polski i Niemiec będą chcieli uczcić tę rocznice i na pewno odbędzie się – w jakiej formule, to będzie zależało od rozwoju sytuacji – spotkanie Prezydentów Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera – powiedział prezydencki minister.

Z kolei na początek lipca zaplanowany jest w Sofii szczyt Inicjatywy Trójmorza, na który Prezydent Duda także zamierza się udać – przekazał Krzysztof Szczerski.

– Prezydent Duda chciałby też wziąć udział w uroczystościach 30-lecia niepodległości Gruzji, które odbędą się pod koniec maja. W sierpniu planujemy z kolei udział Prezydenta w obchodach 30-lecia niepodległości Ukrainy – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. (PAP)