Menu rozwijane

mopi0162.jpg [135.79 KB]

– Polska potrzebuje zrównoważonego rozwoju, takiego rozwoju w naszym kraju brakuje – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Ocenił, że potrzebne są doskonalsze regulacje prawne, m.in. dotyczące ubezpieczeń rolniczych.

– Żeby na wsi mieszkali młodzi ludzie, żeby gospodarstwa – zwłaszcza te rodzinne, na których nam najbardziej zależy – przechodziły z ojca na syna, państwo powinno się rozwijać w sposób sprawiedliwy i powinien być w państwie równy podział dóbr – mówił prezydent.

pimo3182.jpg [274.24 KB]

Ocenił, że ostatni rok był trudny dla rolnictwa. – Poprzez suszę, poprzez embargo, poprzez afrykański pomór świń. (...) Muszę powiedzieć, że wśród tej ogólnej radości dożynek ja też dzisiaj usłyszałem kilka smutnych, cierpkich słów dotyczących polityki wobec rolnictwa – zaznaczył.

Andrzej Duda przywołał słowa Jana Pawła II, który mówił, że niezbędne jest doprowadzenie do stanu, w którym polskie rolnictwo nie będzie zmagać się o przetrwanie. – Ażeby tak było, potrzebuje ono wszechstronnej pomocy ze strony Państwa. Polskie rolnictwo wciąż zmaga się z wieloma zagrożeniami; i naturalnymi – jak susze, powodzie, huragany, ale i z takimi, które mają charakter polityczny – dodał.


 

Według prezydenta w kraju nie ma dostatecznej troski o sprawy rolników. W jego opinii Państwo mogłoby lepiej zaopiekować się systemem ubezpieczeń dla rolników – tak, by gwarantował on spokojną produkcję rolną. – W innych krajach to potrafią i rolnicy mogą produkować spokojnie, nawet wtedy, gdy jest trudny rok i klęski. Mogą spokojnie myśleć o roku następnym, bo wiedzą, że będą mieli pieniądze na zasiewy w roku następnym – zaznaczył.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie podjęta zostanie praca nad rozwiązaniami legislacyjnymi, umożliwiającymi m.in. sprawny i uczciwy system oceny szkód i adekwatne odszkodowania dla rolników, wypłacane im bezpośrednio. – Chciałbym się w nią także, jako Prezydent RP, razem z ekspertami aktywnie włączyć – zapewnił.

pimo3210.jpg [285.24 KB]

pimo3217.jpg [265.74 KB]

Bardzo dziękuję, że mogę być gospodarzem tych Prezydenckich Dożynek wraz z moją małżonką – zwrócił się Andrzej Duda do zgromadzonych na uroczystościach w Spale. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogę gościć tu dziś w Spale polskich rolników – ludzi codziennego trudu, ciężkiej pracy, bardzo często niepewnej z uwagi na uwarunkowania , choćby te naturalne, ale niestety czasem także i polityczne – dodał. Dziękował też obecnym mieszkańcom miast.

– Ta nasza wspólna tu obecność jest wyrazem solidarności. Dziś tej solidarności bardzo potrzeba. To solidarność poprzez wzajemne zrozumienie i zwracanie uwagi także na wzajemne interesy buduje wspólnotę – podkreślił prezydent.

Prezydent zwrócił uwagę, że wspólnotę buduje się także poprzez czczenie tradycji. Dziękował prezydentowi Ignacemu Mościckiego oraz wszystkim prezydentom, którzy kontynuowali tradycję dożynek.  Tradycja uroczystego zakończenia żniw w Spale sięga bowiem 1927 roku.

– Dziękuję za te piękne, wspaniałe wieńce dożynkowe i korony żniwne. Tak wielki trud, wielka praca polskich rolników, rodzin, kobiet. To praca wielopokoleniowa. Tradycja  odżyła, wieńce są, nie tylko tu na prezydenckich dożynkach – mówił Andrzej Duda. Wyraził wdzięczność samorządom, że dożynki organizują.

Dożynki Prezydenckie rozpoczęła w niedzielę Msza święta z udziałem Pary Prezydenckiej odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale. Wcześniej prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złożyli kwiaty przy kamieniu upamiętniającym lekkoatletkę i mistrzynię olimpijską Kamilę Skolimowską.

Po nabożeństwie odprawionym w intencji rolników przez arcybiskupa Władysława Ziółka poświęcone zostały dożynkowe wieńce. Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się ceremonia dożynkowa.

Wizytę prezydenckiej pary zakończyło zwiedzanie rozstawionego na stadionie COS Miasteczka Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentowało każde z 16 województw.

Dzień wcześniej – w sobotę – Małżonka Prezydenta RP wzięła udział w prezentacji grup z całego kraju uczestniczących w konkursie na najpiękniejszy i najokazalszy wieniec dożynkowy. Na stadionie COS zwiedziła Kiermasz Produktów Tradycyjnych i Aleję Twórców Ludowych. (PAP, inf. własna)