Menu rozwijane

04 listopada 2021

W Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, w trakcie II części Kongresu 590, odbyła się Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. 

Podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nagrody przedsiębiorstwom, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw, a także nagrodę zespołowi badawczemu, który wdrożył innowację produktową oraz technologiczną. Nagrody wręczono w pięciu kategoriach głównych oraz dwóch kategoriach specjalnych.

Prezydent RP Andrzej Duda przyznał również dodatkową Nagrodę Indywidualną oraz Nagrodę Specjalną.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest przez Głowę Państwa raz do roku. Stanowi ona cenne i prestiżowe wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw oraz instytutów naukowo-badawczych.

– Nagroda Gospodarcza jest bardzo ważna w kontekście promocji polskiego biznesu oraz inicjatyw w ramach Trójmorza – mówił Andrzej Duda w Rzeszowie i zaznaczał, że przy ostatecznym wyborze decydują detale. – Wszyscy finaliści to wspaniałe firmy – podkreślił Prezydent.

Laureaci XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP:

  • Lider MŚP: FIRMA MEBLOWA NAWROCKI zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Firma Meblowa Nawrocki z siedzibą w Brzeźnicy w gminie Bochnia to ceniona firma rodzinna z ponad 30-letnim doświadczeniem. Na arenie międzynarodowej Firma Nawrocki jest polskim ambasadorem od 2003 roku. Przedsiębiorstwo ma w swoim portfolio największe i najbardziej prestiżowe realizacje hotelowe w Polsce, we Francji i w innych krajach europejskich. Sztandarowym produktem Firmy  Nawrocki są meble hotelowe tworzone na zamówienie w oparciu o indywidualny projekt. Firma współpracuje z najlepszymi biurami architektonicznymi z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Firma Nawrocki pracuje  bezpośrednio z klientem jako firma polska, a nie podwykonawca firmy francuskiej. Zatrudnia na pełny etat ponad 100 pracowników.

  • Narodowy Sukces: SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL” zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL” w Grajewie funkcjonuje na polskim rynku od ponad 40 lat. Jest jednym z liderów wśród producentów mleka i przetworów mlecznych w Polsce, a także jednym z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. W 13 wyspecjalizowanych zakładach produkowane są wyroby pod markami Łaciate, Mazurski Smak, Milko, Rolmlecz. Trafiają one do ponad 90 krajów świata, w tym m.in. na rynek europejski, afrykański, azjatycki czy amerykański. W swojej działalności firma stawia na tradycję i regionalność. Współpracuje z blisko 9000 rolnikami, zatrudniając 3000 osób. Tylko w 2020 roku MLEKPOL przetworzył blisko 2 miliardy litrów mleka i prawie miliard litrów serwatki, co stanowi ponad 16% całego skupu mleka w Polsce.

  • Międzynarodowy Sukces: KGHM Polska Miedź S.A. zgłoszony przez Związek Pracodawców Polska Miedź

KGHM POLSKA MIEDŹ jest firmą, która prowadzi zaawansowaną technologicznie działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą w branży metali nieżelaznych. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1961 roku, a od 1997 roku akcje spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. KGHM POLSKA MIEDŹ jest jednym z czołowych producentów miedzi oraz srebra na świecie. W 2020 roku zajmowała 2. miejsce w produkcji srebra oraz 7. w produkcji miedzi. Spółka jest także jedynym w Europie producentem renu i nadrenianu amonu z własnych zasobów. Firma obecna jest na czterech kontynentach – poza Europą także w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i Azji, globalnie zatrudniając ponad 34 000 pracowników.

  • Odpowiedzialny Biznes: PKN ORLEN S.A. zgłoszony przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „TERAZ POLSKA”

Grupa ORLEN jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem przychodów ze sprzedaży, działającą w branży paliwowo-energetycznej. Prowadzi szeroką działalność związaną ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Jest największym sponsorem polskiego sportu i aktywnym mecenasem polskiej kultury. Za pośrednictwem swojej korporacyjnej fundacji pomaga chorym i potrzebującym, wspiera lokalne społeczności poprzez programy grantowe, przyznaje stypendia zdolnej młodzieży, pomaga podopiecznym Rodzinnych Domów Dziecka, prowadzi program wsparcia dla jednostek straży pożarnej. Jako pierwszy koncern paliwowy w regionie zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku. W ciągu najbliższej dekady przeznaczy ok. 30 mld zł na inwestycje zrównoważonego rozwoju.

  • Firma Rodzinna: AMZ-KUTNO S.A. zgłoszona przez Związek Pracodawców Klastry Polskie

AMZ-KUTNO to działające od 1999 roku w Kutnie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji zabudów specjalnych do samochodów użytkowych, m.in. karetek, pojazdów służb mundurowych, samochodów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych czy przedmiotów o znacznej wartości. AMZ-KUTNO jest także producentem pojazdów opancerzonych, wykorzystywanych przez polskie służby porządku publicznego i siły zbrojne, tj. „Dzik”, „Tur”, „Żubr” czy pływającego pojazdu „BÓBR”. Firma odnosi sukcesy zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym. Dzięki wdrożonemu systemowi zapewniania jakości, rozbudowanemu zapleczu maszynowo-technicznym oraz wykwalifikowanej załodze jest w stanie wyprodukować około 750 zabudów i pojazdów rocznie.

  • Badania+Rozwój: INSTYTUT BIOCYBERNETYKI I INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ IM. MACIEJA NAŁĘCZA PAN zgłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

INSTYTUT został założony w 1975 roku i jest największym centrum inżynierii biomedycznej w Polsce. Celem jego działalności jest opracowywanie oraz wdrażanie nowych technologii, urządzeń i teoretycznych narzędzi wspomagających diagnostykę medyczną lub leczenie, mających zapewnić długotrwałą poprawę jakości życia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe oraz cywilizacyjne. Badania realizowane w Instytucie łączą osiągnięcia nauk inżynieryjnych i przyrodniczych, stając się podstawą rozwiązań w obszarze nowych technologii biomedycznych. Instytut opracował produkt „VENTIL – innowacyjne urządzenie do niezależnej wentylacji płuc”, który w połączeniu z respiratorem, jest stosowany w terapii oddechowej pacjenta z niewydolnością oddechową oraz niesymetryczną patologią płuc.

  • Kategoria specjalna STARTUP_PL: SUNROOF TECHNOLOGY SP. Z O.O. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

SunRoof został zarejestrowany w Łodzi w 2019 roku. Marka oferuje swoje usługi oraz produkty w branżach: energetyki odnawialnej, budowlanej oraz usług IT. SunRoof tworzy cały ekosystem rozwiązań obejmujących solarne dachy, fasady i carporty oraz nowatorską technologię zarządzania energią. Spółka opracowała innowacyjny produkt - zintegrowaną fotowoltaiczną zabudowę solarną (BIPV), stanowiącą przedmiot zgłoszenia patentowego. SunRoof 2w1 to najbardziej efektywny dach solarny o najniższym śladzie węglowym na świecie w swojej klasie oraz w pełni biodegradowalnej podkonstrukcji. Celem działalności firmy jest wzmacnianie procesów dekarbonizacji oraz rozwoju cyfrowych i zdecentralizowanych systemów wytwarzania oraz wykorzystywania energii.

  • Nagroda Indywidualna: Sergiusz Martyniuk, Prezes Rady Właścicieli Pronaru

Twórca jednej z największych polskich firm - producenta maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych, a także globalnej marki na rynku komponentów. Liczące się w Europie oraz na rynku globalnym przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 2700 pracowników w ośmiu potężnych fabrykach, będących wizytówką Podlasia oraz Polski. Firma, którą Sergiusz Martyniuk zarządza od ponad 30 lat wyznacza nowe kierunki inwestując w unikalne na skalę europejską rozwiązania w zakresie produktów i technologii. Dzięki temu przedsiębiorstwo staje się pionierem w zakresie innowacyjności. Firma posiada bogate zaplecze naukowo-techniczne, na czele z Centrum Badawczo-Rozwojowym. Jest inicjatorem wielu działań całej branży, a wszystko to w harmonii z otoczeniem i środowiskiem – w myśl hasła „Technika dla natury”.

  • Nagroda Specjalna: prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego

Prezydent RP Andrzej Duda postanowił uhonorować prof. Adama Glapińskiego Specjalną Nagrodą Gospodarczą za utrzymanie stabilności systemu bankowego w kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS-coV-2. Prof. Adam Glapiński to ekonomista i wykładowca akademicki. Od 2016 roku Prezes Narodowego Banku Polskiego. Zwolennik  prowadzenia przez Polskę niezależnej polityki pieniężnej. Jako Prezes NBP znacząco zwiększył rezerwy złota w posiadaniu banku centralnego. Wspiera obrót gotówkowy, jako gwarancję bezpiecznego i nieprzerwanego funkcjonowania gospodarki​.

Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (1)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (2)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (3)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (4)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (5)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (6)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (7)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (8)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (9)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (10)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (11)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (12)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (13)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (14)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (15)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (16)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (17)
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie | Gala XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (18)
Spotkanie Prezydenta RP z kapitułą oraz nominowanymi do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (19)
Spotkanie Prezydenta RP z kapitułą oraz nominowanymi do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (20)
Spotkanie Prezydenta RP z kapitułą oraz nominowanymi do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (21)
Spotkanie Prezydenta RP z kapitułą oraz nominowanymi do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (22)
Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego (23)
Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego (24)
o712285928.jpg
o1037033031.jpg
o1914815086.jpg
o864793845.jpg
o217413529.jpg
o940929913.jpg
o747854855.jpg
o1451278964.jpg
o1759375760.jpg
o1739886823.jpg
o1532479331.jpg
o1671407251.jpg
o1543409493.jpg
o1218895825.jpg
o1829417123.jpg
o1795170476.jpg
o654760158.jpg
o1393499425.jpg
o1273233666.jpg
o180749854.jpg
o36745282.jpg
o514036154.jpg
o1817373903.jpg
o896674822.jpg

Wszyscy nominowani do XIX edycji Nagrody Gospodarczej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP>>

  • Film prezentujący wybrane działania Prezydenta Andrzeja Dudy na rzecz polskich przedsiębiorców w minionym półroczu:

Z okazji uroczystości wręczenia nagród na Pałacu Prezydenckim wyświetlono iluminację.

Laureaci XIX edycji Nagrody Gospodarczej uhonorowani przez Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu

Pierwsza odsłona 6. edycji Kongresu 590 odbyła się w Warszawie. Częścią Kongresu było Forum Ekonomiczne Polska-Austria „Green Future”, w którym udział wzięli Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Republiki Austrii Alexander Van der Bellen.

___________

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie przyznawane raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatywa ta towarzyszy Kongresowi 590 od jego pierwszej edycji. Nagrodą zostają uhonorowane przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm. Wyróżnienia przyznawane są w pięciu kategoriach głównych: Lider MŚP; Narodowy Sukces; Międzynarodowy Sukces; Odpowiedzialny Biznes; Firma Rodzinna oraz w dwóch kategoriach specjalnych: Badania+Rozwój oraz STARTUP_PL.