Menu rozwijane

07 października 2019

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej gali w Jasionce k. Rzeszowa wręczył statuetki laureatom XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Andrzej Duda podkreślił, że wyłonienie liderów, ostatecznych zwycięzców nie było łatwe. – Wszystkie te firmy są wspaniałe, a Państwo jesteście wspaniałymi ludźmi i świetnymi biznesmenami, o niezwykłym poczuciu odpowiedzialności – zaznaczył.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

Prezydent wręczył wyróżnienia w pięciu kategoriach głównych i dwóch specjalnych, przyznał też nagrodę indywidualną.

1. LIDER MŚP

  • DELTA Zbigniew Różycki zgłoszona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Firma z Katowic, założona przez właściciela Zbigniewa Różyckiego w 1992 roku. Zajmuje się produkcją drzwi stalowych o zwiększonej odporności na włamanie i izolacyjności akustycznej, przeciwpożarowych, energooszczędnych, a także zamków, szyldów czy akcesoriów drzwiowych. Dzięki innowacyjnym, opatentowanym produktom Delta wciąż zwiększa eksport, współpracując m. in. z firmami chińskimi, niemieckimi, włoskimi, czeskimi oraz węgierskimi. Obecnie ponad 25 proc. produkcji przeznaczone jest na eksport. Firma zatrudnia 66 osób.

2. NARODOWY SUKCES

  • LPP S.A. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Spółka powstała w 1991 roku w Gdańsku, w czasie swojej działalności stała się jednym z najdynamiczniej rozwijających się polskich producentów i dystrybutorów odzieży. Produkty LPP sprzedawane są łącznie w 24 krajach, ale to w Polsce rozwijane są koncepcje marek i podejmowane wszystkie strategiczne decyzje. To tu powstaje ponad 2/3 wartości produktu tworzonego przez LPP. Grupa LPP tworzy ponad 25 tys. miejsc pracy, a w 2018 roku osiągnęła ponad 8 mld przychodu.

3. MIĘDZYNARODOWY SUKCES

  • Olimp Laboratories Sp. z o. o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.  

Firma ma swoją siedzibę w Dębicy (województwo podkarpackie). Powstała w 1990 roku. Zajmuje się produkcją leków, suplementów diety, dietetycznych środków spożywczych oraz produktów leczniczych i wyrobów kwalifikowanych do żywności funkcjonalnej. Realizuje inwestycje na poziomie 500 mln zł, korzystając z funduszy krajowych i europejskich. W swoim portfolio posiada obecnie ponad 600 produktów, które dostarcza do ponad 100 krajów na świecie.

4. ODPOWIEDZIALNY BIZNES

  • Marco Sp. z o. o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

To rodzinne przedsiębiorstwo z całkowicie polskim kapitałem powstało w 2000 r. w Gliwicach (województwo śląskie). Jest niewątpliwym liderem w zakresie specjalistycznych elementów znakowania i identyfikacji produktów do przemysłu. Swoje produkty eksportuje m.in. do Czech, Litwy, Estonii, Bułgarii i Hiszpanii. W 2016 roku powstała Fundacja MarcoPomaga, która wspomaga działalność społeczną spółki.

5. FIRMA RODZINNA

  • Ochnik S.A. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Przedsiębiorstwo rodzinne założone w 1989 roku, z siedzibą w Garwolinie (województwo mazowieckie). Historia marki rozpoczęła się od zaprojektowania i uszycia pierwszego egzemplarza skórzanej kurtki. Rosnące zainteresowanie produktami w latach 2003-2007 skutkowało decyzją o ekspozycji oferty firmy na forum krajowych centrów handlowych. Pierwszy salon firmowy OCHNIK otwarty został w Galerii Łódzkiej, co dało impuls do stworzenia własnej sieci sprzedaży. Obecnie firma ma w Polsce 97 salonów własnych i 3 salony franczyzowe oraz sklep internetowy.

6. Startup_PL:

  • Warsaw Genomics Sp. z o. o. sp. k. zgłoszona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Założona w 2015 roku w Warszawie. Świadczy usługi diagnostyki genetycznej wykorzystując autorskie narzędzia. Poszukuje w genach człowieka mutacji odpowiedzialnych za powstawanie chorób. Spółka zatrudnia prawie 30 osób i wykonuje ponad 500 badań genomowych tygodniowo, co czyni ją największym w Polsce podmiotem oferującym wielkoskalowe badania genetyczne. Warsaw Genomics realizuje program „BadamyGeny.pl”, który pozwala ocenić ryzyko zachorowania na nowotwory dziedziczne. Wyjątkowość „BadamyGeny” to m.in. bardzo niska cena badania, wielokrotnie niższa niż standardowa cena europejska. W Programie przebadało się już ponad 21 000 osób.

7. BADANIA I ROZWÓJ

  • Medical Inventi S.A. zgłoszona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Spółka została założona w 2011 roku jako spółka spin-off w wyniku połączenia środowiska nauki (Uniwersytet Medyczny w Lublinie, naukowcy – autorzy patentu) z biznesem (inwestorzy prywatni). Siedziba spółki znajduje się w Lublinie. Od momentu powstania, działalność MI skupiona jest na przeprowadzeniu skutecznego procesu komercjalizacji innowacyjnego kompozytu kościozastępczego, któremu nadano nazwę FlexiOss®. Stanowi on oryginalne rozwiązanie w zakresie nowoczesnych preparatów implantacyjnych III generacji pod kątem składu i właściwości, a w szczególności wspomagania procesu regeneracji kości.

8. NAGRODA INDYWIDUALNA

  • Czesław Lang

Kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski z Moskwy, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata, pierwszy zawodowy kolarz w Polsce. Obecnie jest dyrektorem generalnym firmy Lang Team oraz największego sportowego wydarzenia w Polsce – Tour de Pologne. Tour de Pologne jest wyścigiem o prestiżowym znaczeniu i przyciąga do Polski wiele czołowych drużyn oraz firm kolarskich.

W 2018 roku Czesław Lang został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. 

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to szczególne wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój polskiej gospodarki, budując jednocześnie pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na arenie międzynarodowej.

LISTA NOMINOWANYCH >>>

Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (1)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (2)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (3)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (4)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (5)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (6)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (7)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (8)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (9)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (10)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (11)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (12)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (13)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (14)
Gala XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (15)
o766178873.jpg
o219949834.jpg
o1077001096.jpg
o169747784.jpg
o1366508271.jpg
o1364746693.jpg
o835221397.jpg
o590269601.jpg
o1388375872.jpg
o1674869981.jpg
o2082167325.jpg
o1616499705.jpg
o1446086389.jpg
o7412558.jpg
o1796162536.jpg