Menu rozwijane

15 listopada 2018

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziewięciu firmom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Uroczysta gala, podczas której zostały ogłoszone nazwiska laureatów, miała miejsce w Jasionce koło Rzeszowa, pierwszego dnia „Kongresu 590”.

– Każda z Państwa firm może być wzorem dla innych. Jesteście Państwo ludźmi niezwykle ambitnymi, którzy we wspaniały sposób rozwijają Polskę – mówił Prezydent w okolicznościowym wystąpieniu. Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach głównych i dwóch specjalnych. ENGLISH VERSION>>

Podczas wystąpienia Prezydent zapowiedział powołanie Rady ds. Przedsiębiorczości.

– Rozmowy, które prowadziłem z Państwem podczas Kongresu ostatecznie przekonały mnie do tego, że powinienem założyć przy Kancelarii Prezydenta Radę ds. Przedsiębiorczości – zapowiedział Andrzej Duda. Wyjaśnił, że ma to być zespół polskich biznesmenów powołany po to, „żeby z nimi dyskutować nad tym, co można w polskim systemie prawnym poprawić, w jaki sposób ułatwić funkcjonowanie polskiemu biznesowi i jak stworzyć jeszcze lepsze warunki do jego rozwoju, do budowania naszej pomyślności i coraz lepszych warunków życia dla naszego społeczeństwa”.

Laureatami XVI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zostali:

  • w kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw: Ultratech sp. z o. o., firma zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Firma rozpoczęła działalność w 2000 roku w Rzeszowie. Zajmuje się produkcją części i podzespołów dla światowych firm lotniczych i energetycznych. Dzięki doświadczonej i wysoko wykwalifikowanej kadrze, firma realizuje najbardziej zaawansowane zadania badawczo–rozwojowe i produkcyjne współpracując z największymi koncernami lotniczymi świata.

  • w kategorii Narodowy Sukces: Ceramika Paradyż sp. z o.o., zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Ceramika Paradyż to czołowy producent płytek ceramicznych w Polsce. Zaplecze firmy to pięć zakładów produkcyjnych z najnowocześniejszymi parkami technologicznymi w Europie. Ceramika Paradyż to także wizytówka polskiego przemysłu. Jej produkty zyskały uznanie klientów w ponad 50 krajach świata.

  • w kategorii Międzynarodowy Sukces: Vigo System S.A., zgłoszona przez Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Powstała w 1987 roku firma specjalizuje się w technologii detektorów. Jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych fotonowych detektorów podczerwieni. Większość jej produktów trafia na rynek niemiecki i amerykański. Firma kładzie bardzo duży nacisk na działalność badawczo–rozwojową.

  • w kategorii Odpowiedzialny Biznes: PKO Bank Polski S.A., zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest istotnym elementem strategii tego największego banku w Polsce. Bank łączy realizację celów biznesowych z działaniami, które odpowiadają na zróżnicowane potrzeby wszystkich grup interesariuszy: klientów, pracowników, partnerów biznesowych, lokalnych społeczności. Bank wspiera wydarzenia i projekty edukacyjne, obywatelskie i kulturalne.

  • w kategorii Firma Rodzinna: MB – Pneumatyka sp. z o. o., firma zgłoszona przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Firma produkuje złącza do pneumatycznych układów hamulcowych w pojazdach użytkowych, takich jak samochody ciężarowe, autobusy oraz naczepy. Jest jednym z trzech wiodących producentów tego typu złączy w Europie. Firma jest sukcesorem konstruktorskich tradycji rodzinnych. W latach 80–tych ojciec obecnej właścicielki współtworzył przełomowe rozwiązania technologiczne następnie je patentując. Obecnie prezesem firmy jest Mama właścicielki.

  • w kategorii specjalnej STARTUP_PL: Photon Entertainment sp. z o. o., firma zgłoszona przez Fundację „Technotalenty”.

Startup jest twórcą i producentem pierwszego na świecie interaktywnego robota edukacyjnego dla dzieci, który rozwija się wraz z dzieckiem. Poprzez aplikację mobilną oraz powiązane z nią doświadczenia i eksperymenty robot wprowadza dzieci w świat nowych technologii ucząc je m.in. podstaw programowania. Urządzenie stworzyli absolwenci i studenci Politechniki Białostockiej. Robot jest wykorzystywany w ponad 1000 placówkach edukacyjnych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Australii i Singapurze.

  • w kategorii specjalnej Badania + Rozwój: Astronika sp. z o. o., firma zgłoszona przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Polską Agencję Kosmiczną.

Firma powstała w 2013 roku jako spółka spin–out Centrum Badań Kosmicznych PAN. Pracownicy firmy w większości wywodzą się z Laboratorium Robotyki i Mechatroniki Satelitarnej, w którym zajmowali się rozwojem mechanizmów kosmicznych. Podstawowym obszarem działalności Astroniki jest projektowanie, budowa, integracja i testy systemów mechanicznych wykorzystywanych w pojazdach i urządzeniach kosmicznych.

Laureatem Indywidualnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP został Zbigniew Grycan.

To założyciel i właściciel firmy „Grycan – Lody od pokoleń”. Pochodzi z rodziny o długiej tradycji cukierniczej. W latach 1980–2000 właściciel Zielonej Budki, W 2014 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitny wkład w rozwój polskiej przedsiębiorczości oraz za zasługi w działalności społecznej. Lody Grycan dostępne są w 11 krajach w Europie i Azji. Firma zatrudnia ok. 1200 osób i sprzedaje prawie co dziesiątą porcję lodów na wartym ok. 1,2 mld zł polskim rynku.

Może Cię zainteresować Wystąpienie Prezydenta podczas wręczenia Nagrody Gospodarczej „Kongres 590 to wielkie wydarzenie gospodarcze” [PL/ENG]

W tym roku z okazji 100–lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Prezydent RP wręczył także nagrodę specjalną dla polskiej firmy, która działa na rynku od co najmniej 100 lat. Laureatem Nagrody Specjalnej jest Warszawska Fabryka Platerów HEFRA S.A.

HEFRA to producent ekskluzywnych sztućców i galanterii stołowej. Historia przedsiębiorstwa sięga 1824 roku, kiedy to przedsiębiorca Alfons Fraget założył swoją manufakturę. Dzięki wysokiej jakości wyrobów, Fraget stał się cenionym dostawcą wykwintnych sreber i platerów dla elit i arystokracji. Jego głównym konkurentem w branży była fabryka braci Henneberg. W zastawy Frageta wyposażony był m.in. warszawski hotel Bristol, a sztućcami z jego kolekcji spożywali posiłki pasażerowie pierwszego rejsu statku „Batory”, który wypłynął z Gdyni do Nowego Jorku w 1936 roku. W 1965 roku zakłady Fraget i Braci Henneberg połączyły siły przyjmując nazwę Hefra, pochodzącą od nazwisk założycieli. Współcześnie marka kontynuuje wspaniałą tradycję i wytwarza sztućce i galanterię stołową, srebrną i platerowaną najwyższej jakości.

ZOBACZ LISTĘ WSZYSTKICH NOMINOWANYCH W 2018 r. >> 

Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP rozdane [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu

Odnosząc się do laureatów tegorocznej nagrody wskazał, że wyróżnione firmy stanowią przykład pięknej polskiej tradycji biznesowej. – To przede wszystkim czerpanie z wielkiej, bogatej tradycji najlepiej pojętego polskiego biznesu – mówił Prezydent i podkreślił, że nagrodzeni przedsiębiorcy są kontynuatorami tradycji gospodarczej z czasów II Rzeczypospolitej.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to najcenniejsze wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw, instytutów naukowo–badawczych oraz wynalazców. Przyznawane jest raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatywa w ciągu minionych edycji zmieniała swoją formułę, jednak cel przyznawania Nagród do dzisiaj pozostaje niezmienny – wspieranie polskich przedsiębiorców i wyróżnianie tych najlepszych. (AW)

Prezydent wręczył Nagrody Gospodarcze
Prezydent wręczył Nagrody Gospodarcze
Prezydent wręczył Nagrody Gospodarcze
Prezydent wręczył Nagrody Gospodarcze
Prezydent wręczył Nagrody Gospodarcze
Prezydent wręczył Nagrody Gospodarcze
Prezydent wręczył Nagrody Gospodarcze
Prezydent wręczył Nagrody Gospodarcze
o2004869044.jpg
o1994829254.jpg
o236700564.jpg
o325962821.jpg
o950799935.jpg
o915665129.jpg
o1361019346.jpg
o484730067.jpg

 

Lokalizacja