Menu rozwijane

04 listopada 2021

W Rzeszowie odbędzie się dziś 2. odsłona VI edycji „Kongresu 590”, w trakcie którego poznamy laureatów XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Nominowani:

Lider MŚP

 • FIRMA MEBLOWA NAWROCKI zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Firma Meblowa Nawrocki z siedzibą w Brzeźnicy w gminie Bochnia to ceniona firma rodzinna z ponad 30-letnim doświadczeniem. Na arenie międzynarodowej Firma Nawrocki jest polskim ambasadorem od 2003 roku. Przedsiębiorstwo ma w swoim portfolio największe i najbardziej prestiżowe realizacje hotelowe w Polsce, we Francji i w innych krajach europejskich. Sztandarowym produktem Firmy Nawrocki są meble hotelowe tworzone na zamówienie w oparciu o indywidualny projekt. Firma współpracuje z najlepszymi biurami architektonicznymi z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Firma Nawrocki pracuje bezpośrednio z klientem jako firma polska, a nie podwykonawca firmy francuskiej. Zatrudnia na pełny etat ponad 100 pracowników.

 • P.W. VIKKING KTS SP. Z O.O. zgłoszone przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe VIKKING KTS to działający od 1991 roku w Białej Podlaskiej producent energooszczędnych, personalizowanych drzwi kompozytowych oraz okien PVC z innowacyjną dekoracją profili w technologii Real Wood. Od początku istnienia firmy jej misją jest tworzenie energooszczędnej stolarki otworowej dedykowanej dla pasywnego budownictwa mieszkaniowego. Drzwi kompozytowe oraz okna firmy VIKKING eksportowane są do ponad 14 krajów świata m.in. Kanady, USA, Irlandii oraz Włoch.

 • SUMM-IT SP. Z O.O. zgłoszony przez Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza

Summ-it to firma consultingowa z Poznania działająca w sektorze IT, zajmująca się integracją systemów oraz profesjonalnym zarządzaniem danymi. W skład wiodących usług firmy zalicza się zarządzanie systemami baz danych Microsoft SQL Server oraz Oracle, a także budowę systemów Business Intelligence zarówno w prywatnej infrastrukturze, jak i w chmurach publicznych. Wśród klientów firmy znajdują się przedstawiciele sektora publicznego, handlu, produkcji oraz instytucje finansowe. Na co dzień summ-it wspiera niemal 9000 baz danych w modelu 24/7 i wdraża hurtownie danych w wielkościach liczonych w PB (Peta Bajtach).

Narodowy Sukces

 • ADAMED PHARMA S.A. zgłoszony przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii

ADAMED PHARMA to rodzinna firma farmaceutyczno-biotechnologiczna ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego. Założona 35 lat temu, dziś zatrudnia 2200 współpracowników, posiada dwa zakłady produkcyjne w Polsce i jeden w Wietnamie. Inwestycje w zwiększanie produkcji leków w Polsce oraz w innowacje, a także ekspansja międzynarodowa to filary dynamicznego rozwoju firmy. Prowadzi prace nad własnymi lekami innowacyjnymi, a własność intelektualna firmy jest chroniona prawie 200 patentami w większości krajów na świecie. Adamed Pharma jest gwarantem bezpieczeństwa lekowego Polski.

 • BETAMED S.A. zgłoszony przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „TERAZ POLSKA”

BETAMED to firma założona 20 lat temu przez Panią Beatę Drzazgę. Świadczy usługi opieki długoterminowej w domu pacjenta oraz w Centrum Medycznym w Chorzowie. Zatrudnia ponad 3100 osób. Posiada 91 filii w 11 województwach. Opiekuje się 6000 pacjentów, w tym osobami pod respiratorem. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów i bazując na swoim doświadczeniu w opiece domowej, firma stworzyła Centrum Medyczne w Chorzowie - nowoczesne miejsce, w którym oferuje kompleksową opiekę medyczną od juniora do seniora.

 • SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL” zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL” w Grajewie funkcjonuje na polskim rynku od ponad 40 lat. Jest jednym z liderów wśród producentów mleka i przetworów mlecznych w Polsce, a także jednym z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. W 13 wyspecjalizowanych zakładach produkowane są wyroby pod markami Łaciate, Mazurski Smak, Milko, Rolmlecz. Trafiają one do ponad 90 krajów świata, w tym m.in. na rynek europejski, afrykański, azjatycki czy amerykański. W swojej działalności firma stawia na tradycję i regionalność. Współpracuje z blisko 9000 rolnikami, zatrudniając 3000 osób. Tylko w 2020 roku MLEKPOL przetworzył blisko 2 miliardy litrów mleka i prawie miliard litrów serwatki, co stanowi ponad 16% całego skupu mleka w Polsce.

Międzynarodowy Sukces

 • ANWIL S.A. zgłoszony przez Państwową Inspekcję Pracy

ANWIL z siedzibą we Włocławku to jedna z największych spółek w Grupie ORLEN, mająca znaczący wpływ na budowę wartości jej segmentu petrochemicznego. Powstała w 1966 roku, gdy podjęto decyzję o budowie zakładu wytwarzającego nawozy azotowe. Firma jest ich drugim co do wielkości producentem w kraju. Oferuje saletrę amonową oraz saletrzaki z dodatkiem magnezu i siarki. Obecnie roczna produkcja wynosi około 966 000 ton nawozów. ANWIL jest jedynym w Polsce producentem suspensyjnego polichlorku winylu. Jego dobowa produkcja to około 1000 ton. W sumie produkty spółki, włączając rynek polski, trafiają obecnie do 30 krajów świata. Firma zatrudnia ponad 1600 osób, będąc tym samym największym pracodawcą w regionie kujawsko-pomorskim.

 • KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. zgłoszony przez Związek Pracodawców Polska Miedź

KGHM POLSKA MIEDŹ jest firmą, która prowadzi zaawansowaną technologicznie działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą w branży metali nieżelaznych. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1961 roku, a od 1997 roku akcje spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. KGHM POLSKA MIEDŹ jest jednym z czołowych producentów miedzi oraz srebra na świecie. W 2020 roku zajmowała 2. miejsce w produkcji srebra oraz 7. w produkcji miedzi. Spółka jest także jedynym w Europie producentem renu i nadrenianu amonu z własnych zasobów. Firma obecna jest na czterech kontynentach – poza Europą także w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i Azji, globalnie zatrudniając ponad 34 000 pracowników.

 • WB ELECTRONICS S.A. zgłoszony przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii

WB ELECTRONICS to polska firma działająca od 1997 roku. Oferuje systemy łączności, teleinformatyki i inne zaawansowane rozwiązania dla sił zbrojnych. Specjalizuje się w integracji sprzętu, systemach rozpoznawczo-uderzeniowych i zarządzania polem walki. Jest liderem w produkcji wojskowych systemów bezzałogowych. WB ELECTRONICS to jedyna polska spółka z branży wojskowej, której produkty są produkowane na licencji w USA. W 2000 roku wdrożyła zintegrowany system zarządzania polem walki TOPAZ. Jak wszystkie rozwiązania spółki i to jest oparte o własną, polską myśl techniczną i pełną kontrolę nad całym produktem. WB ELECTRONICS S.A. zatrudnia ponad 1200 osób.

Odpowiedzialny Biznes

 • GRUPA LOTOS S.A. zgłoszona przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność opiera się wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niej, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii. Przedsiębiorstwo jest producentem i dostawcą  wysokiej jakości paliw, asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej. GRUPA LOTOS posiada również sieć ponad 515 stacji paliw zlokalizowanych na terenie całego kraju. Jako sprzedawca detaliczny i hurtowy zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zatrudnia niemal 5500 pracowników. W ramach Grupy działa Fundacja LOTOS, która tylko w 2020 roku przyznała darowizny w kwocie około 14 milionów złotych.

 • LPP S.A. zgłoszony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

LPP jest polską firmą rodzinną i jednym z najdynamiczniej rozwijających się producentów odzieży w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 30 lat prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając swoje produkty na 40 rynkach. Spółka zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay zatrudniając 22 000 pracowników. Posiada sieć ponad 2000 salonów sprzedaży. W 2019 roku LPP przyjęło strategię zrównoważonego rozwoju, w ramach której sukcesywnie zwiększa w ofercie udział odzieży bardziej przyjaznej środowisku. Dba o bezpieczeństwo chemiczne produkcji, eliminuje jednorazowy plastik z opakowań oraz wdraża ekologiczne rozwiązania w biurach i sieci sprzedaży. W 2020 roku na działalność charytatywną firma przekazała 9 mln zł.

 • PKN ORLEN S.A. zgłoszony przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „TERAZ POLSKA”

Grupa ORLEN jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem przychodów ze sprzedaży, działającą w branży paliwowo-energetycznej. Prowadzi szeroką działalność związaną ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Jest największym sponsorem polskiego sportu i aktywnym mecenasem polskiej kultury. Za pośrednictwem swojej korporacyjnej fundacji pomaga chorym i potrzebującym, wspiera lokalne społeczności poprzez programy grantowe, przyznaje stypendia zdolnej młodzieży, pomaga podopiecznym Rodzinnych Domów Dziecka, prowadzi program wsparcia dla jednostek straży pożarnej. Jako pierwszy koncern paliwowy w regionie zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku. W ciągu najbliższej dekady przeznaczy około 30 mld zł na inwestycje zrównoważonego rozwoju.

Firma Rodzinna

 • AMZ-KUTNO S.A. zgłoszony przez Związek Pracodawców Klastry Polskie

AMZ-KUTNO to działające od 1999 roku w Kutnie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji zabudów specjalnych do samochodów użytkowych, m.in. karetek, pojazdów służb mundurowych, samochodów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych czy przedmiotów o znacznej wartości. AMZ-KUTNO jest także producentem pojazdów opancerzonych, wykorzystywanych przez polskie służby porządku publicznego i siły zbrojne, tj. „Dzik”, „Tur”, „Żubr” czy pływającego pojazdu „BÓBR”. Firma odnosi sukcesy zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym. Dzięki wdrożonemu systemowi zapewniania jakości, rozbudowanemu zapleczu maszynowo-technicznym oraz wykwalifikowanej załodze jest w stanie wyprodukować około 750 zabudów i pojazdów rocznie.

 • DECCO S.A. zgłoszony przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze

DECCO jest firmą rodzinną produkującą systemy profili okiennych i drzwiowych PVC. Swoją działalność na rynku stolarki okiennej rozpoczęła w 2005 roku. DECCO oferuje ponad 10 rodzajów systemów umożliwiających produkcję różnych typów okien, ze względu na ich konstrukcję, parametry cieplne oraz rynek zbytu. Klientami firmy są producenci stolarki okiennej i drzwiowej PVC w całej Polsce oraz w ponad 20 krajach Europy Południowej i Wschodniej. W skład parku maszynowego wchodzi 18 nowoczesnych linii produkcyjnych, w których produkowanych jest łącznie 30 000 ton profili rocznie. Oprócz zaplecza produkcyjnego, w Suwałkach zlokalizowane jest Centrum Logistyczne DECCO oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe wraz z laboratorium. Firma zatrudnia blisko 200 pracowników.

 • ERKADO SP. Z O.O. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Firma ERKADO istnieje na rynku od 45 lat i budowana jest w oparciu o doświadczenie trzech pokoleń, nowoczesne technologie oraz wyjątkową atmosferę, która wpisana jest w rodzinny charakter przedsiębiorstwa. Jest jednym z liderów rynku producentów drzwi w Polsce, produkując 780 000 sztuk rocznie. Sprzedaż zarówno w kraju, jak i poza jego granicami oparta jest na współpracy z siecią dystrybutorów. Produkty firmy dostarczane są do klientów w Polsce oraz 27 krajów na świecie. Firma jest jednym z większych zakładów pracy w regionie lubelskim, zatrudniając 780 pracowników.

Badania+Rozwój

 • EXPLORNA THERAPEUTICS SP. Z O.O. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Uniwersytet Warszawski

EXPLORNA THERAPEUTICS to jedyna polska biotechnologiczna spółka, której pionierskie i innowacyjne badania są przełomem w opracowaniu nowych terapii opartych o technologię mRNA. EXPLORNA jest spółką typu „spin-off” Uniwersytetu Warszawskiego, której celem są badania skuteczności terapeutycznej nowych rozwiązań dotyczących modyfikowanego mRNA i wdrażanie ich w leczeniu chorób nowotworowych, wirusowych i genetycznych, a także powołaną do tworzenia najbardziej wymagających substancji biofarmaceutycznych. Jednym z największych sukcesów naukowców spółki są liczne badania kliniczne nad nowym typem leczniczych szczepionek przeciwnowotworowych opartych na technologii modyfikacji mRNA.

 • INSTYTUT BIOCYBERNETYKI I INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ IM. MACIEJA NAŁĘCZA PAN zgłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

INSTYTUT został założony w 1975 roku i jest największym centrum inżynierii biomedycznej w Polsce. Celem jego działalności jest opracowywanie oraz wdrażanie nowych technologii, urządzeń i teoretycznych narzędzi wspomagających diagnostykę medyczną lub leczenie, mających zapewnić długotrwałą poprawę jakości życia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe oraz cywilizacyjne. Badania realizowane w Instytucie łączą osiągnięcia nauk inżynieryjnych i przyrodniczych, stając się podstawą rozwiązań w obszarze nowych technologii biomedycznych. Instytut opracował produkt „VENTIL – innowacyjne urządzenie do niezależnej wentylacji płuc”, który w połączeniu z respiratorem, jest stosowany w terapii oddechowej pacjenta z niewydolnością oddechową oraz niesymetryczną patologią płuc.

 • TRIGGO S.A. zgłoszony przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu

TRIGGO jest spółką powołaną do życia w celu międzynarodowej komercjalizacji pojazdu „Triggo”, który jako pierwszy na świecie łączy w sobie zalety samochodu osobowego i jednośladu. Pojazd ma znaleźć zastosowanie głównie w transporcie miejskim, gdzie około pięciokrotna oszczędność zajmowanej przestrzeni w porównaniu do samochodów osobowych daje mu przewagę w zakresie mobilności i dostępności miejsc do parkowania. Dzięki zastosowaniu przedniej osi o zmiennym rozstawie kół, mikrosamochód „Triggo” łączy cechy motocykla i samochodu, zapewniając możliwość płynnego przejazdu przez zakorkowany fragment drogi oraz bezproblemowego parkowania praktycznie wszędzie. Spółka jest obecnie na etapie produkcji przedprodukcyjnej serii prototypów pojazdu.

STARTUP_PL

 • BIOTTS S.A. zgłoszony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

BIOTTS to startup biotechnologiczny z Wrocławia rozwijający autorskie technologie transportu oraz receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii oraz diabetologii. W oparciu o unikatowe technologie produkcji i procesów łączenia substancji, zespół naukowców opracował przełomowy uniwersalny nośnik terapeutyczny MTC-Y (Multifunctional Transdermal Carrier-Y), który umożliwia transport przez skórę dwudziestokrotnie większe cząsteczki niż obecnie robi to światowa farmakologia. Dzięki systemowi możliwe jest obniżenie dawki terapeutycznej leku, przy zachowaniu pierwotnego działania i jednoczesnym osłabieniu działań niepożądanych. System umożliwia transport kilku substancji czynnych jednocześnie, dzięki czemu możliwe jest projektowanie leków wieloskładnikowych.

 • MNM DIAGNOSTICS SP. Z O.O. zgłoszony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

MNM DIAGNOSTICS to naukowy startup z Poznania, zajmujący się medycyną personalizowaną. Misją i nadrzędnym celem startupu jest umożliwienie pacjentom onkologicznym w Polsce dostępu do innowacyjnej i precyzyjnej diagnostyki całogenomowej. Rozwiązanie to pozwala na bardziej dokładne określenie rodzaju nowotworu oraz doboru najlepszej terapii. Diagnostyka oparta na analizie całego genomu pacjentów dostarcza cennych informacji, pomagających lekarzom w doborze najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu. Lekarz otrzymuje do dyspozycji raport wraz ze wsparciem zespołu MNM. W praktyce oznacza to większe szanse na skuteczną terapię dla pacjenta, jak również na uniknięcie obciążającego, lecz potencjalnie nieskutecznego leczenia.

 • SUNROOF TECHNOLOGY SP. Z O.O. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

SunRoof został zarejestrowany w Łodzi w 2019 roku. Marka oferuje swoje usługi oraz produkty w branżach: energetyki odnawialnej, budowlanej oraz usług IT. SunRoof tworzy cały ekosystem rozwiązań obejmujących solarne dachy, fasady i carporty oraz nowatorską technologię zarządzania energią. Spółka opracowała innowacyjny produkt - zintegrowaną fotowoltaiczną zabudowę solarną (BIPV), stanowiącą przedmiot zgłoszenia patentowego. SunRoof 2w1 to najbardziej efektywny dach solarny o najniższym śladzie węglowym na świecie w swojej klasie oraz w pełni biodegradowalnej podkonstrukcji. Celem działalności firmy jest wzmacnianie procesów dekarbonizacji oraz rozwoju cyfrowych i zdecentralizowanych systemów wytwarzania oraz wykorzystywania energii.

___________________________________________

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest przez Głowę Państwa raz do roku. Stanowi ona cenne i prestiżowe wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw oraz instytutów naukowo-badawczych.

Nagrodą uhonorowane zostają przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw. Nagroda przyznawana jest również zespołom badawczym oraz jednostkom naukowym, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną.