Menu rozwijane

15 października 2020

Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP pod przewodnictwem profesora Krzysztofa Opolskiego ogłosiła listę 21 nominowanych do XVIII edycji Nagrody.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest przez Głowę Państwa raz do roku. Stanowi ona cenne i prestiżowe wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw, instytutów naukowo-badawczych oraz wynalazców.

Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP uhonorowane zostają najlepsze podmioty gospodarcze, które przyczyniają się do budowania potencjału gospodarczego naszego kraju, będące dumą
i nadzieją rodzimej gospodarki.

Wzorem lat ubiegłych, w ramach tegorocznej edycji Nagrody Gospodarczej, Prezydent RP wręczy wyróżnienia w siedmiu kategoriach – w pięciu kategoriach głównych oraz w dwóch kategoriach specjalnych.

Kapituła nominowała następujące podmioty (kolejność alfabetyczna):

1. Lider MŚP

 • ALEX sp. z o.o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

To uznany polski producent systemów i komponentów instalacji autogazu. Produkty firmy od wielu lat zdobywają nagrody oraz uznanie klientów w ponad 30 krajach świata. Firma dysponuje własnym biurem projektowym, gdzie inżynierowie i konstruktorzy tworzą innowacyjne rozwiązania alternatywnego zasilania pojazdów paliwem LPG/CNG. Posiada nowoczesne hale produkcyjne, wyposażone w maszyny CNC do obróbki metali, linię produkcji i obróbki elementów z tworzyw sztucznych oraz linię produkcji i montażu elektroniki. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 150 osób.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu

 

 • APS ENERGIA S.A. zgłoszona przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska

APS Energia S.A. jest projektantem i producentem systemów zasilania gwarantowanego, m.in. dla sektora energetycznego, energetyki atomowej, nafty i gazu, ciepłownictwa, przemysłu, telekomunikacji, transportu i trakcji, medycyny, wojska i innych branż. Firma została założona w 1995 roku i przez dwadzieścia pięć lat działalności przekształciła się w międzynarodową grupę kapitałową APS Energia zatrudniającą blisko 370 osób w 7 krajach i dostarczającą urządzenia zarówno na rynek Polski, jak i rynki zagraniczne.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 1

 

 • FOGO sp. z o.o. zgłoszona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

Firma założona w 2002 roku jest producentem i dystrybutorem agregatów prądotwórczych. Przedsiębiorstwo z całkowicie polskim kapitałem i stylem zarządzania. Agregaty marki FOGO zasilają wszystkie typy obiektów - gospodarstwa domowe, obiekty publiczne i przemysłowe, eventy oraz pojazdy specjalne, np. polskie lokomotywy; pracują również przy polskich drogach. FOGO oferuje także OZE - agregaty gazowe dla biogazowni oraz elektrociepłowni w Polsce i na świecie. W firmie pracuje 147 osób.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 2


2. Narodowy Sukces

 • Columbus Energy S.A. zgłoszona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska"

Columbus Energy S.A. powstała w 2014 roku i jest obecnie jednym z największych dostawców usług na rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu oraz realizuje długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne. Od 2016 roku jest notowana na rynku NewConnect. Jako pierwsza spółka w Polsce wprowadziła Abonament na Słońce – rozwiązanie, dzięki któremu każdy właściciel domu jednorodzinnego może pozwolić sobie na instalację fotowoltaiczną. Firma zatrudnia obecnie 127 osób.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 3

 

 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy zgłoszona przez Polską Izbę Mleka

OSM Piątnica to polska spółdzielnia mleczarska należąca do ponad 2 tys. rolników, których gospodarstwa położone są na czystych ekologicznie terenach Mazowsza, Podlasia i Kurpi. Bogate tradycje mleczarskie regionu, szacunek do natury oraz otwartość na innowacje pozwoliły firmie stać się jedną z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się mleczarni w kraju i na świecie. Uzupełnieniem oferty jest gama produktów deserowych oraz produktów BIO – z mleka ekologicznego, pochodzącego z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, prowadzących tradycyjną pastwiskową hodowlę krów. OSM Piątnica zatrudnia obecnie 974 osoby.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 4

 

 • SaMASZ sp. z o.o. zgłoszona przez Fundację Technotalenty, Izbę Przemysłowo-Handlową w Białymstoku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Firma SaMASZ, założona w 1984 roku, jest jednym z największych polskich, liczących się na świecie producentów maszyn rolniczych i komunalnych. W ofercie posiada ponad 300 typów różnych maszyn, m.in. kosiarek bębnowych, dyskowych, przetrząsaczy, zgrabiarek, wozów paszowych, ramion wysięgnikowych, kosiarek bijakowych, pługów odśnieżnych oraz zamiatarek. W 2015 roku SaMASZ ustanowił Rekord Guinnessa zestawem kosiarek MegaCUT kosząc 96,2 ha łąk w 8 godzin. W lutym 2018 roku firma została przeniesiona do nowo wybudowanego zakładu w Zabłudowie. Inwestycja zajmuje obszar 13 ha i składają się na nią m.in. hala produkcyjna, biurowiec, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, własna oczyszczalnia ścieków oraz pola doświadczalne. Firma zatrudnia obecnie 790 osób.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 5


3. Międzynarodowy Sukces

 • Ekoenergetyka – Polska S.A. zgłoszona przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polską Radę Biznesu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Konfederację „Lewiatan”

Firma jest spółką z branży elektromobilności z całkowicie polskim kapitałem. Od 2013 roku tworzy i rozwija infrastrukturę ładowania dla samochodów i autobusów elektrycznych w całej Europie. Firma posiada własne biuro konstrukcyjno-projektowe, dział R&D, największą w woj. lubuskim kadrę IT – ponad 40 inżynierów, którzy odpowiadają za tworzenie standardów ISO 15118 oraz OCPP 1.6. Firma współpracuje z największymi producentami autobusów elektrycznych: Solaris Bus & Coach, Bolloré, Iveco, Temsa oraz z operatorami transportu publicznego w Polsce i Europie m.in: RATP Paryż, BVG Berlin, SWM Monachium, VHH Hamburg - Holstein, Nobina Norge AS, Brakar AS, MZA Warszawa, MZK Zielona Góra. Ekoenergetyka to także stacje ładowania dla samochodów elektrycznych, które funkcjonują na stacjach PKN Orlen, a także Stacja Paliw Alternatywnych Ekoen w Zielonej Górze.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 6

 

 • Selena FM S.A. podmiot Grupy Kapitałowej Selena zgłoszony przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

Firma powstała w 1992 roku we Wrocławiu i jest obecnie globalnym producentem i dystrybutorem produktów chemii budowlanej oraz jednym z czterech największych producentów pian montażowych dla budownictwa na świecie. Grupa w swojej ofercie posiada piany, uszczelniacze, kleje, produkty do hydroizolacji, systemy ociepleń, zamocowania oraz produkty komplementarne. W skład Grupy wchodzi 35 spółek w 17 krajach. Zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są w Polsce, Brazylii, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii i Kazachstanie. Produkty Grupy Selena cieszą się uznaniem partnerów i klientów w 100 krajach. Portfolio marek otwierają takie brandy, jak: Tytan Professional, Quilosa, Artelit, COOL-R®.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 7

 

 • Sunreef Venture S.A. zgłoszona przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – POLSKIE JACHTY

Jest światowym liderem w projektowaniu i produkcji luksusowych katamaranów oraz wielokadłubowych superjachtów. Stocznia firmy mieści się w Gdańsku. Firma posiada ponadto swoje biura w Miami, Dubaju oraz Czarnogórze, a jej sieć dystrybucyjna obejmuje wszystkie kontynenty. Do grona właścicieli jednostek Sunreef Yachts należą m.in.: tenisista Rafael Nadal, a mistrz F1 Nico Rosberg jest obecnie ambasadorem marki. Od początku istnienia, stocznia prezentuje swoje produkty na targach w Cannes, Monaco czy Abu Dhabi. Wszystkie jachty są indywidualnie wykańczane, co stanowi o przewadze firmy na rynku. Nad procesem powstawania produktu czuwa zespół polskich pracowników produkcyjnych, inżynierów oraz projektantów. Aktualnie, Sunreef Yachts buduje 49-metrowy katamaran motorowy, który będzie jedną z największych jednostek tego typu na świecie. Firma wprowadziła także do swojej oferty nową linię ekologicznych luksusowych katamaranów z elektrycznym napędem. Firma zatrudnia ponad 1500 osób.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 8


4. Odpowiedzialny Biznes

 • ASTOR sp. z o.o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Przedsiębiorstwo od 1989 roku dostarcza najnowsze technologie z zakresu automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji oraz wiedzy biznesowej i technicznej dla polskich i zagranicznych firm. Lider w zakresie propagowania idei Przemysłu 4.0 w Polsce. Aktywnie wspiera polską edukację, inicjuje programy dydaktyczne i badawcze, organizuje cykle szkoleń oraz wspiera młode inżynierskie talenty. Podstawą działań firmy ASTOR w zakresie edukacji przyszłej kadry inżynierskiej jest współpraca z największymi w Polsce technicznymi uczelniami wyższymi, tworząca pomost między środowiskiem naukowym, studentami oraz biznesem. W głównej siedzibie firmy – ASTOR Technology Park funkcjonuje pierwsza w Europie interaktywna, dostępna dla kontrahentów, studentów, przedstawicieli świata naukowego i turystów, wystawa robotyki i technologii IT. Corocznie firma przeznacza 2% zysku netto na cele charytatywne.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 9

 

 • MALOW sp. z o.o. zgłoszona przez Fundację Technotalenty oraz Izbę Przemysłowo-Handlową w Białymstoku

To lider wśród firm europejskich i największy w Polsce producent mebli metalowych: biurowych, socjalnych, szkolnych, warsztatowych, medycznych, regałów przesuwnych oraz szaf wzmocnionych. Rocznie produkuje ok. 280 tys. szt. wyrobów, które eksportuje m.in. do Skandynawii, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, krajów Beneluksu, na Litwę, Łotwę, Estonię, do Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy do Kuwejtu. Co roku ok. 70% produkcji spółki trafia na eksport. W duchu odpowiedzialnego biznesu podejmuje kroki w zakresie działalności gospodarczej, inwestycji, innowacyjności, dbania o zasoby ludzkie, przestrzegania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu, działalności charytatywnej, ochrony środowiska i relacji z organizacjami naukowymi, biznesowymi i społecznymi.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 10

 

 • Suempol sp. z o.o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Rodzinne przedsiębiorstwo Suempol zostało założone w 1989 roku w Bielsku Podlaskim. Początkowo firma zajmowała się przetwórstwem krewetek poławianych u wybrzeży Holandii i Belgii, które po uszlachetnieniu trafiały na rynki całej Europy, w tym belgijski Dwór Królewski. Po kilku latach marka włączyła do produkcji przetwórstwo łososia atlantyckiego i łososia pacyficznego pod różnymi postaciami: wędzony na zimno, wędzony na gorąco, marynowany oraz świeży, który jest obecnie flagowym produktem Suempol i stanowi około 98% całej produkcji. Firma jest obecnie nie tylko pionierem swojej branży w Polsce, ale także jednym z największych na świecie producentów łososia wędzonego.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 11


5. Firma Rodzinna

 • Izodom 2000 Polska sp. z o.o. zgłoszona przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu

Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją specjalistycznych technologii i materiałów budowlanych przeznaczonych do budowy domów pasywnych i wysoce energooszczędnych, czyli takich, które zużywają 10-20 razy mniej energii niż budynki tradycyjne. Izodom Polska sp. z o.o. jest firmą rodzinną, założoną w 1990 roku przez wynalazcę Andrzeja Wójcika. Firma aktualnie posiada 19 tys. budynków referencyjnych w 43 krajach, głównie Europy Zachodniej, ale też w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Maroko oraz Nowej Zelandii. Firma kładzie duży nacisk na kwestie związane z dbałością o środowisko – zastosowanie technologii przyczynia się do obniżenia śladu węglowego i wydłużenia życia budowli.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 12

 

 • Smay sp. z o. o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Smay od 30 lat dostarcza innowacyjne i kompleksowe rozwiązania z zakresu wentylacji i ochrony przeciwpożarowej. Misją firmy jest dostarczanie świeżego powietrza i dbanie o komfort oraz ochronę zdrowia ludzi, a także ich mienia we wszystkich rodzajach budynków. Producent wysokiej jakości akcesoriów, urządzeń i systemów wentylacyjnych, które spełniają najwyższe standardy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Firma stawia na ciągły, systematyczny rozwój, polegający na wdrażaniu innowacyjnych produktów, technologii i procesów produkcyjnych.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 13

 

 • Ultratech sp. z o. o. zgłoszona przez Polską Agencję Kosmiczną

Firma rozpoczęła działalność w 2000 roku w Rzeszowie. Zajmuje się produkcją części i podzespołów dla światowych firm lotniczych i energetycznych. Dzięki doświadczonej i wysoko wykwalifikowanej kadrze, firma realizuje najbardziej zaawansowane zadania badawczo-rozwojowe i produkcyjne, współpracując z największymi koncernami lotniczymi świata. Oprócz produkcji firma zajmuje się konstrukcją przyrządów specjalnych, montażem części, usługami pomiarowymi oraz projektami badawczymi. Firma bierze aktywny udział w działaniach utworzonej przy Dolinie Lotniczej Fundacji Wspierania Edukacji.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 14


6. Startup_PL

 • Airly sp. z o.o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Airly to inteligentny i kompletny system monitoringu jakości powietrza, z którego korzysta ponad 300 samorządów w Polsce i za granicą oraz kilkadziesiąt firm. Dzięki ponad 3000 zainstalowanych czujników, Airly dostarcza milionom Polaków (poprzez mapę online oraz aplikację mobilną) informacje na temat jakości powietrza w czasie rzeczywistym oraz prognozę na kolejny dzień. Innowacyjność Airly opiera się na fakcie, że jest to kompletne rozwiązanie służące do monitoringu jakości powietrza. System składa się z łatwych w instalacji i użytkowaniu sensorów jakości powietrza, interaktywnej mapy zanieczyszczeń (desktop + aplikacja mobilna), panelu analitycznego służącego do dokładnej analizy jakości powietrza oraz z autorskiego algorytmu, służącego do prognozy jakości powietrza na kolejne 24 godziny.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 15

 

 • InMotion Labs sp. z o. o. zgłoszona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

To startup technologiczny z Krakowa, założony w 2017 roku, działający w branży ITC. Głównym projektem jest przygotowany we współpracy z firmą Ericsson robot medyczny MediBot, który powstał w celu ograniczenia kontaktu personelu medycznego z zarażonym lub potencjalnie zarażonym pacjentem. Za pomocą robota, lekarz jest w stanie bezkontaktowo przeprowadzić z pacjentem wywiad medyczny, wykonać podstawowe badania, a także dostarczyć lekarstwa czy też posiłki. Robot wyposażony jest w kamerę termowizyjną, stetoskop, pulsoksymetr oraz ciśnieniomierz.  Po każdorazowym kontakcie z pacjentem robot dezynfekowany jest w specjalnej stacji dezynfekującej, co eliminuje możliwość przenoszenia bakterii i wirusów.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 16

 

 • KP LABS sp. z o. o. zgłoszona przez Polską Agencję Kosmiczną

Firma KP Labs została założona w 2016 roku. Jest spółką zajmującą się rozwojem zaawansowanych technologii dla sektora kosmicznego „NewSpace”. Poza instytucjami rządowymi swoją ofertę kieruje również do prywatnych przedsiębiorców i klientów komercyjnych. Firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie wykorzystania oprogramowania, w tym sztucznej inteligencji, oraz budowy komputerów na potrzeby przemysłu kosmicznego. KP Labs na przełomie roku 2022-2023 umieści na orbicie satelitę Intuition-1, który za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji ułatwi proces pozyskiwania i obróbki zdjęć satelitarnych. Celem projektu Intuition-1 jest wyniesienie na niską orbitę okołoziemską satelity do obserwacji ziemi, który dzięki rozwiązaniom z zakresu sztucznej inteligencji i dedykowanemu komputerowi pokładowemu o nazwie Leopard, zautomatyzuje i przyspieszy proces pozyskiwania i obróbki zdjęć już na pokładzie satelity.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 17

7. Badania+Rozwój

 • Creotech Instruments S.A. zgłoszona przez  Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.

Przedsiębiorstwo z Piaseczna uczestniczy w licznych projektach realizowanych na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jako podwykonawca Centrum Badań Kosmicznych PAN, firma odpowiadała za budowę i montaż komponentów dla eksperymentu naukowego „ASIM” na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego celem było zbadanie wyładowań atmosferycznych w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery. Obecnie Creotech bierze udział w przygotowaniu misji JUICE do lodowych księżyców Jowisza, której start planowany jest na 2023 rok. Ma w swojej ofercie kilka linii specjalistycznych produktów opartych na własnych rozwiązaniach technologicznych, np. aparaturę do subnanosekundowej synchronizacji czasu czy systemy kontrolne dla komputerów kwantowych.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 18

 

 • Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zgłoszony przez Polską Akademię Nauk

Instytut znajduje się w ścisłej czołówce instytutów PAN w Polsce i jest jednostką rozpoznawalną również poza jej granicami ze względu na wybitny dorobek naukowy i organizacyjny. Na tle innych ośrodków badawczych Instytut wyróżnia się zarówno interdyscyplinarnością (chemia, biologia i informatyka), jak i szczególnym ukierunkowaniem badań na szerokie spektrum zagadnień związanych z biogenezą, strukturą oraz funkcjonowaniem kwasów nukleinowych, DNA i RNA. W 2014 roku uzyskał status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, a w ocenie parametrycznej jednostek naukowych w 2017 roku otrzymał najwyższą kategorię naukową A+. Współpracuje z ponad 50 krajowymi i 100 zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 19

 

 • StethoMe sp. z o.o. zgłoszona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

Firma opracowała elektroniczny stetoskop – StethoMe®, który jest zintegrowany z mobilną aplikacją oraz algorytmami sztucznej inteligencji – StethoMe® AI – identyfikującymi dźwięki pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy. Wykonanie precyzyjnego badania płuc przez pacjenta w domu jest możliwe dzięki wykorzystaniu unikatowych technologii zapewniających kontrolę jakości badania, które opiera się na algorytmach AI, weryfikujących poprawność wykonania badania (np. system rejestruje dźwięki tylko wtedy, gdy stetoskop jest prawidłowo przyłożony). System informuje również o zbyt dużym hałasie w pomieszczeniu i wstrzymuje nagranie do momentu ustąpienia zakłóceń. StethoMe® przeznaczony jest do codziennego użytku.

Nominowani do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 20