Menu rozwijane

Elbląg

Miejsce: Scena przed Ratuszem Staromiejskim na Starym Mieście.

Termin: 8 września 2012 roku, od godz. 10.00.

Informacje dodatkowe: na scenie przed ratuszem na sztaludze zostanie wyeksponowane ekskluzywne wydanie Pana Tadeusza z Biblioteki Elbląskiej, w specjalnie przygotowanej scenografii z epoki. W czytaniu Pana Tadeusza weźmie udział 12 aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu - Mirosław Siedler, Lesław Ostaszkiewicz, Natalia Jakubowska, Maria Makowska-Franceson, Wojciech Rydzio, Artur Hauke, Teresa Suchodolska, Irena Adamiak, Hanna Świętnicka, Piotr Boratyński, Anna Suchowiecka, Marta Masłowska. Każdy z aktorów będzie czytać jedną księgę. Czytanie kolejnej księgi rozpoczyna aktor i kolejno włączają się zaproszeni goście - między innymi prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. Do czytania będą mogli się włączyć również mieszkańcy Elbląga, których zaprosi prezydent miasta w specjalnym liście.

Czytanie będzie przeplatane fragmentami muzycznymi - głównie muzyką Chopina w wykonaniu kwartetu smyczkowego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, profesorów i uczniów elbląskiej szkoły muzycznej, a także pianistów-amatorów, którzy do tej pory grali jedynie w zaciszu domowym. Z prezentacją tańców ludowych – polonezem, mazurem, etc, w przerwach między czytaniami, wystąpi zespół „Ziemia Elbląska”. Do udziału w akcji zaprosiliśmy wszystkie instytucje kultury i organizacje pozarządowe, a także młodzież. Jeden z elbląskich raperów wykona raperską wersję Inwokacji, tancerze ognia zaprezentują na koniec pokaz do rockowej wersji muzyki Chopina.

Dodatkowo Pan Tadeusz będzie czytany również przez wolontariuszy w elbląskim hospicjum oraz w domach pomocy społecznej.

Swój akces do naszej akcji złożył również Lions Club Elbląg-Truso. W miejscowości Dębiny w gminie Wilczęta (ok. 50km od Elbląga) „lionki” organizują X Mistrzostwa Polski Lionsów w grzybobraniu. Tym razem, poza samym aktem grzybobrania Elbląski Klub Lionsów przygotował inscenizację Grzybobrania z Pana Tadeusza z koncertem Jankiela. W inscenizacji, która odbędzie się 8 września o godz. 14 weźmie udział 11 aktorów – amatorów z elbląskiego Klubu Lions.