Menu rozwijane

Olsztyn

Miejsce: Dziedziniec Zamku Olsztyńskiego – siedziba Muzeum Warmii i Mazur. W razie niepogody akcja przeniesiona zostanie do Sal Kopernikowskich Muzeum.

Termin: 8 września 2012 roku (sobota), godz. 11.00 - 15.00.

Informacje dodatkowe:
Na dziedzińcu Zamku epopeję Adama Mickiewicza czytać będą - przy akompaniamencie instrumentów muzycznych (róg myśliwski, cymbały) - zaproszeni goście (aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, artyści – m.in. wykonanie hip-hopowe przez Przemysława Kuśmidera „Świdra”, dziennikarze, władze miasta w tym prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, radni Rady Miasta Olsztyna, przedstawiciele instytucji kultury i wiele innych) oraz wszyscy chętni mieszkańcy i turyści.

Pojawią się statyści ubrani w stroje z epoki – szlachty polskiej i wojsk rosyjskich z okresu napoleońskiego (tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca WARMIA oraz grupa rekonstrukcyjna z Lidzbarka Warmińskiego).

Na zamkowym dziedzińcu również zostanie zorganizowana czytelnia - stoisko z różnymi wydaniami Pana Tadeusza, które pomogą śledzić czytelnikom tekst. W tym miejscu także będzie można zapoznać się z ofertą Książnicy Polskiej oraz obejrzeć atrakcyjne współczesne wydania Pana Tadeusza.

Najmłodsi będą mieli swój kącik z kolorowankami przedstawiającymi sceny z epopei. Specjalne stoisko Polskiego Związku Łowieckiego promować będzie staropolską kulturę łowiecką z elementami sygnalistyki (muzyki łowieckiej).

Czytaniu towarzyszyć będą konkursy, quizy rodzinne z nagrodami, którymi będą różne wydania Pana Tadeusza.

Na pamiątkę będzie można zrobić sobie zdjęcie w stroju Zosi i Tadeusza, a młodzi artyści będą malować na dużych płytach grafitti wybranej sceny z Pana Tadeusza.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia wystawy w Zamku Olsztyńskim pt. Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach.

Jednocześnie już 7 września 2012 roku w Olsztynie pod hasłem Dzisiaj oglądamy, a jutro czytamy w siedzibie kina studyjnego „Awangarda 2” (Plac Jana Pawła II 2/3) zostanie wyświetlony film fabularny Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy, zrealizowany w 1999 r. na motywach poematu Adama Mickiewicza. Początek seansu o godz. 16.00.

Narodowe czytania Pana Tadeusza w Olsztynie organizują: Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyński Teatr Lalek oraz wiele innych instytucji, organizacji pozarządowych i osób.

Akcję czytania poprowadzą Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz z kabaretu „Czyści Jak Łza”.