Menu rozwijane

Bydgoszcz (województwo kujawsko-pomorskie)

 1. Przedszkole Niepubliczne „Promyczek”, ul. Komuny Paryskiej 9, g. 11.00-14.00
  Narodowe Czytanie zorganizowane z myślą o najmłodszych, ale również o rodzicach, mieszkańcach pobliskiego osiedla, dzieciach ze szkoły podstawowej nr 38 oraz rady osiedla „Wyżyny”. Akcja zorganizowana przy współudziale Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Flandria”. W programie inscenizacja wiersza „Paweł i Gaweł”, czytanie wierszy przez rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości a także zabawy plastyczne i ruchowe z wykorzystaniem wierszy Aleksandra Fredry.
 2. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 ul. Szarych Szeregów 4a, g. 10.00- 12.30
  W czytaniu dzieł Aleksandra Fredry wezmą udział uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bydgoszczy. Licealiści zapoznają się z pamiętnikami „Trzy po trzy”, gimnazjaliści zaś przeczytają wiersze o charakterze humorystycznym oraz fragmenty księgi aforyzmów pt. „Zapiski starucha”. Całości towarzyszyła będzie okolicznościowa wystawa książek oraz fotografii, przedstawiających autora i miejsca związane z jego życiem. Ponadto organizatorzy pokażą we fragmentach najbardziej znane adaptacje dzieł komediopisarza i w formie prezentacji przedstawią ich twórców.
 3. Szkoła Podstawowa nr 56 ul. Bośniacka 3, g. 10.00- 12.00
  Uczniowie klas 1–6 przedstawią własną interpretację wierszy Aleksandra Fredry. Do prezentacji dzieł włączą się również dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście, którzy wystąpią przed publicznością w strojach charakterystycznych dla epoki, w której pisarz żył i tworzył. Czytanie wzbogaci prezentacja multimedialna dotycząca życia i twórczości Aleksandra Fredry oraz wystawa jego książek dla dzieci i młodzieży.
 4. Restauracja „Tango” Al. Wojska Polskiego 23, g. 10.00-12.00
  Z balkonu restauracji „Tango” popłyną strofy fredrowskich krotochwil, bajek i poematów. Do  publicznego czytania włączą się nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy, księża z Parafii Opatrzności Bożej oraz przedstawiciele Rady Osiedla Kapuściska. Planowane jest wspólne odczytywanie krótkich form literackich z publicznością oraz zagadki literackie.
 5. Stary Rynek 24, g. 11:00-13:00
  Czytanie utworów Aleksandra Fredry odbędzie się na świeżym powietrzu, na dziedzińcu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej biblioteki, na którym funkcjonuje czytelnia letnia. Do czytania fragmentów „Zemsty” zaprosimy wszystkich chętnych mieszkańców miasta, a także słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członków Dyskusyjnych Klubów Książki funkcjonujących w osiedlowych filiach WiMBP w Bydgoszczy. W programie uroczystości Biblioteka ogłosi konkurs na najpiękniejsze odczytanie fragmentu utworu A. Fredry.
  Imprezie towarzyszyć będzie wystawa najciekawszych wydań książek Aleksandra Fredry ze zbiorów WiMBP w Bydgoszczy. Dla osób, które przyjdą na imprezę z dziećmi Biblioteka zorganizuje rodzinny konkurs plastyczny polegający na zilustrowaniu wiersza „Paweł i Gaweł”.
 6. Gimnazjum nr 25 im. Aleksandra Fredry, g. 09:00-12:00
  W Bydgoszczy w gimnazjum nr 25 im. Aleksandra Fredry organizatorzy zaplanowali czytanie „Zemsty” oraz „Trzy po trzy” przez nauczycieli, uczniów oraz zaproszonych gości. Imprezie towarzyszyć będzie konkurs na wspólną interpretacje bajki oraz na rysunek inspirowany wybranym utworem poety. Zostanie przeprowadzony również turniej wiedzy o życiu i twórczości pisarza. Zaś na zakończenie imprezy na uczestników czeka poczęstunek.
 7. Teatr Polski, Al. Mickiewicza 2, g. 17:00-19:30
  W Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się czytanie performatywne „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry.
 8. Zespół Szkół nr 14, ul. Kcyńska 49, g. 10:00-12:00
  Organizatorzy przewidują na początku akcji prezentację wybranych utworów Aleksandra Fredry, która zorganizowania zostanie przed wejściem głównym do budynku od strony ulicy Kcyńskiej, a w razie niepogody przeniesiona do pomieszczeń Szkoły. Spotkanie rozpocznie się prezentacją życia i twórczości pisarza.
 9. Zespół Szkół nr 8, g. 10:00-13:00
  W Bydgoszczy w Zespole Szkół nr 8 na uroczystość zostały zaproszone takie osobistości jak: emerytowani poloniści, młodzież szkolna, żużlowiec Tomasz Gollob, prezenterka TV Bydgoszcz Daria Kazuła – Pietraszak. Uczestnicy przeczytają w całości „Zemstę” Aleksandra Fredry, oraz oglądną fragmenty ekranizacji tego dzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na zakończenie każdy uczestnik otrzyma kotylion z wizerunkiem krokodyla i cytatem.
 10. Bydgoszcz, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11, g. 11:00-13:00

  Akcję rozpocznie inscenizacja bajek Fredry w wykonaniu aktorów Bydgoskiego Teatru  Lalek „Buratino”. Wystawione będą następujące utwory: „Paweł i Gaweł”, „Bajeczka o osiołku”, „Małpa w kąpieli”, „Cygan i baba”, „Bajka o sowie”, „Bajka o wygłodniałym żaczku”, „Bajka o kogucie”, „Bajka o czyżyku”, „Bajka o motylku”. Po spektaklu odbędą się warsztaty "Teatr rąk" z udziałem dzieci uczestniczących w warsztatach oraz prezentacja zdobytych umiejętności. Warsztaty prowadzi Karolina Suchodolska.

 11. Bydgoszcz, Przedszkole Niepubliczne "Bajkolandia", ul. Lubelska 13/25, g. 10:00-12:30

  W spotkaniu udział wezmą dzieci, rodzice, wychowawcy oraz dyrekcja przedszkola. Organizatorzy przedstawią sylwetkę Aleksandra Fredry oraz cele akcji "Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro”. Utwory Fredry odczyta aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Karolina Adamczyk. W przerwach zebrani wysłuchają wykonywanych na żywo utworów muzyki kameralnej epoki klasycyzmu. Dodatkowo przewidziane są: zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, pokaz strojów z epoki oraz promocja biblioteki przedszkolnej

 12. Bydgoszcz, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Amfiteatr przy ul. Grodzkiej, Stary Rynek, Plac Teatralny, Wyspa Młyńska, g. 10:00-21:00

  Narodowe Czytanie rozpocznie się przy ul. Fredry, gdzie młodzież z pobliskiej szkoły przystroi ulicę imienia poety oraz przeczyta wybrane dzieła. Od godz. 12:00 zaproszeni goście będą czytać fragmenty utworów w zabytkowym tramwaju linii nr 10. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 14:00 w amfiteatrze przy ul. Grodzkiej i zainauguruje je Prezydent Miasta Bydgoszczy. Atrakcją tego dnia będą: specjalny pokaz „Żywych szachów” na Starym Rynku, poczęstunek z epoki oraz fredrowskie warsztaty dla dzieci na Placu Teatralnym. W Kinie Orzeł wyświetlone zostaną tego dnia filmy: „Zemsta”, reż. B. Korzeniewski, A. Bohdziewicz, 1956 r.; „Paweł i Gaweł”, reż. M. Krawicz, 1938 r., a o godz. 19:00 w siedzibie MCK wystąpi Teatr Improwizacji „WymmyWammy” w specjalnej fredrowskiej odsłonie. Finałem wydarzeń będzie koncert na wodzie w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, który rozpocznie się o godz. 20:00 na Wyspie Młyńskiej.

  Ponadto przez cały dzień w wybranych liniach autobusowych MZK, będzie można usłyszeć dzieła autora czytane przez zespół programowy Miejskiego Centrum Kultury.

Lokalizacja