Menu rozwijane

Kraków (województwo małopolskie)

1. Rynek Główny od strony Wieży Ratuszowej, g. 11.00 -13.30

W Krakowie odbędzie się plenerowe czytanie dramatu Aleksandra Fredry pt. „Zemsta” w wykonaniu znakomitych artystów krakowskich teatrów m.in. Doroty Segdy, Anny Dymnej, Tadeusza Malaka i Krzysztofa Orzechowskiego. Niespodzianką dla zgromadzonych na płycie Ryku Głównego odbiorców będzie występ prof. Jacka Majchrowskiego - Prezydenta Miasta Krakowa. Naturalną scenografię projektu będzie stanowić Wieża Ratuszowa.

2. Społeczne Gimnazjum Nr 3 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Os. Dywizjonu 303 nr 35-35A, g. 12.00-14.30

Uroczystości związane z akcją Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro w Krakowie w Społecznym Gimnazjum Nr 3 odbędą się w ramach 6 edycji imprezy zatytułowanej „Czytamy dzieła literatury narodowej”, która odbywa się corocznie w tymże gimnazjum. Uczniowie tamtejszej szkoły wystawią „Zemstę” A. Fredry w formie przedstawienia, które zostanie poprzedzone wykładem przedstawiającym rys historyczny epoki i nakreślającym sylwetkę oraz twórczość autora. W przerwie odbędzie się „poczęstunek dworski”, zaś przedstawienie urozmaicą tańce. Uczniowie występować będą w strojach i w dekoracjach z tamtej epoki. W przedsięwzięciu brać będzie udział cała społeczność szkoły.

3. Kinoteatr Wrzos, ul. Zamojskiego 50, g. 15:00-16:15; Klub Osiedlowy Wola Duchacka, ul. Malborska 98, g. 12.00-13.00

W ramach Narodowego Czytania w kinoteatrze Wrzos Aktorzy Teatru Otwartego TO czytać będą wybrane fragmentu poezji i prozy Aleksandra Fredry dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W klubie osiedlowym Wola Duchacka odbędzie się czytanie fragmentów „Zemsty” w scenerii dworu Bemów.

4. Filia nr 4 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, os. Zgody 7, 7 września, g. 11.00-12.00

Czytanie dzieł Aleksandra Fredry odbędzie się przed budynkiem Filii nr 4 Nowohuckiej Biblioteki PublicznejOddziale dla Dzieci i Młodzieży (w wypadku złych warunków atmosferycznych – w budynku biblioteki). Zaproszeni przez Bibliotekę goście i wolontariusze będą czytali w przestrzeni  miejskiej.  Wśród gości będą m.in. redaktorzy Głosu-Tygodnika Nowohuckiego -  Pani Agnieszka Łoś i Pan Sławomir Pietrzyk oraz Pan Stanisław Moryc - Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII.

5. Śródmiejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 16 na os. Dąbie i nr 19 na osiedlu Prądnik Czerwony,  7 września, g. 10.00

W dwóch filiach bibliotecznych: nr 16 na os. Dąbie i nr 19 na osiedlu Prądnik Czerwony Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej ,,Narodowe Czytanie” będzie skierowane do dzieci, ich rodziców i opiekunów.

W programie jest przewidziane głośne czytanie bajek oraz wierszy dla dzieci, któremu towarzyszyć będą zabawy, rebusy i mini-konkursy inspirowane utworami autora oraz mini-wystawa ,,Śladami Aleksandra Fredry”.

Przedstawiona zostanie prezentacja multimedialna stworzona na podstawie przekazanych wcześniej przez dzieci rysunków zainspirowanych bajką Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” oraz „Małpa w kąpieli”.

Na podstawie prac dzieci podczas spotkania powstanie książeczka przeplatana tekstami Aleksandra Fredry, która zostanie opublikowana na stronie internetowej Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej.

6. Krowoderska Biblioteka Publiczna, ul. Królewska 59, 7 września, g. 9.00

W Krowoderskiej Bibliotece Publicznej rodzice będą czytać dzieciom bajki Aleksandra Fredry. Ponadto zostanie odtworzona z audiobooka komedia ,,Zemsta” czytana przez M. Regent, A. Gruzę i T. Czarneckiego.

 

7. Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki, 7 września,  g.11.00

„Narodowe czytanie” w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – w Kamienicy Hipolitów będzie skierowane do dzieci.

We wnętrzach pochodzących z XVIII i XIX w. - z epoki Aleksandra Fredry – zostaną odczytane wybrane bajki, przypowiastki oraz wiersze. Planowane są także warsztaty plastyczne dla dzieci związane z tematyką czytanych utworów.  Ponadto będzie możliwe obejrzenie dawnych wnętrz, zbliżonych do tych, w których mógł mieszkać i pracować Aleksander Fredro oraz poznanie ówczesnych przedmiotów codziennego użytku.

8.Kraków, Plac Centralny (w Alei Róż) przy Księgarni Skarbnica, 7 września, g. 13.00

Happening literacki „Zemsta na Centralnym" w Nowej Hucie. Przypadkowi przechodnie otrzymają fragmenty komedii pisarza. Będą także mogli sfotografować się ze specjalnie przygotowaną makietą przedstawiającą autora.

9. Kraków, Teatr Bagatela (foyer), ul. Karmelicka 6 i 7 września, g. 19.15

Aktorzy Teatru Bagatela czytać będą sztukę pt. "Mąż i żona" (reż.: Andrzej Majczak). Wstęp wolny.10. Kraków, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja, Al. Focha 39, g. 9.00-14.00

Z okazji „Narodowego Czytania" Aleksandra Fredry Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie proponuje lekturę wybranych utworów dla dzieci. W sobotę 7 września 2013 w Czytelni Głównej o każdej pełnej godzinie (9, 10, 11, 12, 13, 14) bibliotekarze odczytają głośno jeden utwór Aleksandra Fredry.

10. Kraków, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja, Al. Focha 39, g. 9.00-14.00

Z okazji „Narodowego Czytania" Aleksandra Fredry Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie proponuje lekturę wybranych utworów dla dzieci. W sobotę 7 września 2013 r. w Czytelni Głównej o każdej pełnej godzinie (9, 10, 11, 12, 13, 14) bibliotekarze odczytają głośno jeden utwór Aleksandra Fredry.

Lokalizacja