Menu rozwijane

Olsztyn (województwo warmińsko-mazurskie)

1. Zamek olsztyński, ul. Zamkowa 2, g. 11.00-15.00

W Olsztynie „Zemstę” Aleksandra Fredry czytać będą m.in. władze miasta, aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, artyści, dziennikarze, przedstawiciele instytucji kultury oraz wszyscy chętni. Zostanie zorganizowana biblioteka „pod chmurką” z różnymi wydaniami dzieł A. Fredry, monografii o autorze, książek poświęconych tematyce kultury szlacheckiej i sarmackiej. Zostaną zaprezentowane książki z epoki Fredry, a także atrakcyjne współczesne wydania jego dzieł. Będzie można zapoznać się z ofertą Książnicy Polskiej. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia wystaw Muzeum Warmii i Mazur. Najmłodsi będą mieli swój kącik animacyjny z warsztatami plastycznymi, kolorowankami przedstawiającymi sceny z „Zemsty”. Czytaniu towarzyszyć będą konkursy, rebusy, gry, zagadki, quizy rodzinne z nagrodami – pytania i zadania w oparciu o „skrzydlate słowa”, znane cytaty, tytuły i postaci dzieł literackich. Niektóre utwory A. Fredry młodzież wykona hip-hopowo w ramach projektu MBP „Literatornia”. Pojawią się statyści ubrani w stroje z epoki. Chętni będą mogli sfotografować się w jednej ze scen „Zemsty” (monidło). W czytelni książek w Starym Ratuszu odbędzie się telekonferencja Narodowego Czytania organizowanego w innych bibliotekach woj. warmińsko-mazurskiego. Na zakończenie wszyscy obecni posilą się „Zupą z gwoździa” według przepisu hrabiego Aleksandra Fredry. Akcję czytania poprowadzą Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz z kabaretu „Czyści Jak Łza”.

2. Olsztyn, Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole Art School, g. 11:00-12:30

Na początku uczestnikom zostanie przedstawiona sylwetka Aleksandra Fredry, następnie kadra przedszkola i szkoły czytać będzie wspólnie utwory poety. Dodatkowo odbędzie się konkurs dla rodziców pt. „aktorskie czytanie” z podziałem na role. Utwory A. Fredry zostaną zaprezentowane również przez aktorów Teatru Jaracza z Olsztyna. Na koniec organizatorzy przewidują konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Maluję obrazy słuchając Aleksandra Fredry”.

3. Olsztyn, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Puszkina 11, 6 września, g. 8:00-10:30

Akcja „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro” rozpocznie się przedstawieniem postaci pisarza. Następnie nauczycielka przeczyta dzieciom bajkę „ Małpa w kąpieli” . Słownictwo trudne ze względu na historyczną wartość oraz dawną mowę polską zostanie objaśnione w przystępny sposób. Ciekawym zadaniem dla uczniów będzie pokolorowanie i uporządkowanie we właściwej kolejności rysunków ilustrujących wydarzenia z czytanej bajki. Planowane jest także odgrywanie scenek dramowych.

Lokalizacja