Menu rozwijane

Startupy w Pałacu - zdjęcie w treści artykułu nr 6

Po raz pierwszy w Pałacu Prezydenckim dziesięcioro młodych przedsiębiorców zaprezentowało we wtorek przed Andrzejem Dudą, wicepremierem Mateuszem Morawieckim,  inwestorami, urzędnikami oraz ambasadorami swoje wyjątkowo innowacyjne firmy. Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy – mówił prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że polskie nakłady na badania i rozwój osiągną co najmniej średnią w UE.

Andrzej Duda wręczył siedmiu start–upom zaproszonym na spotkanie specjalne „paszporty” uprawniające do wstępu na pokład samolotu specjalnego, którym udawać się będzie w podróże zagraniczne. Przedstawiciele wyróżnionych start–upów będą mogli w ciągu najbliższego roku towarzyszyć prezydentowi podczas jednej z takich podroży, aby w ten sposób promować swój pomysł także za granicą. 

>> CAŁOŚĆ WYSTĄPIENIA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY PODCZAS „START–UPÓW W PAŁACU”.

Zaproszenie otrzymały: FlyTech UAV – firma m.in. produkująca innowacyjne latające systemy bezzałogowe – drony; Migam – twórca specjalne aplikacji dla osób niesłyszących (z usługi korzysta już strona www.prezydent.pl)Nexbio – firma biotechnologiczna zajmująca się identyfikowaniem organizmów zagrażających uprawom roślinnym. Ponadto zaproszenie otrzymały: Photon – twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania; Elmodis – start–up, który tworzy rozwiązanie sprzętowe i programowe poprawiające efektywności maszyn przemysłowych, Kontakt.io – który łączy świat rzeczywisty z Internetem Rzeczy, dostarczając rozwiązania oparte o czujniki iBeacon oraz VoicePin – twórca systemu głosowego potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji.

Startupy w Pałacu - zdjęcie w treści artykułu

Startupy w Pałacu - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Natomiast Mateusz Morawiecki wręczył przedstawicielom trzech start–upów specjalne „paszporty”, które uprawniają do udziału w listopadowym Web Summit w Lizbonie, jednej z największych konferencji w Europie z obszaru nowych technologii i biznesu.

Otrzymały je trzy firmy: Reality Games – studio m.in. produkujące gry, SatAgro – serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw oraz Nano Sanguis – tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.

Startupy w Pałacu - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Startupy w Pałacu - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Prezydent zaznaczył, że startupy są przykładem takiej szansy rozwojowej dla młodych ludzi, szansy osiągnięcia sukcesu w Polsce. Podkreślił, że startupy wymagają wsparcia ze strony państwa. Zaznaczył, że polskie władze są zainteresowane wsparciem młodych przedsiębiorców. – Doskonale wykształconych, przygotowanych, profesjonalnych inżynierów mamy w Polsce bardzo wielu. Jest wielkim zadaniem, abyśmy ich wspierali, abyśmy im umożliwiali także ekspansję zagraniczną – mówił prezydent. Wyraził nadzieję, że polskie państwo będzie wydawało więcej pieniędzy na badania i rozwój, tak aby osiągnąć, co najmniej średnią w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nakłady na ten cel, która wynosi 2 proc. PKB.

Startupy w Pałacu - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Startupy w Pałacu - zdjęcie w treści artykułu nr 5

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim swoją działalność zaprezentowały też dwa start–upy polonijne: polsko–ukraiński i polsko–brytyjski.

Polsko–ukraiński Loot to rozwiązanie, które łączy w sobie technologię oraz funkcjonalny i atrakcyjny interfejs, dzięki któremu zarządzanie pieniędzmi jest znacznie szybsze, intuicyjne. Loot jest zaprojektowany tak, by dać ludziom pełną kontrolę nad ich własnymi pieniędzmi, równocześnie chroniąc przed nadmiernym wydawaniem. Umożliwia on użytkownikom korzystanie z ApplePay, Android Pay, płatności kartą zbliżeniową na całym świecie czy zabezpieczenia ich finansów z wykorzystaniem biometryki.  Rozwiązania Loot adresowane jest przede wszystkim do studentów i osób na początku swojej kariery, aby dostarczyć im wygodnych i intuicyjnych narzędzi finansowych.

Zaś polsko – brytyjski Technovator to technologia nadajnika i odbiornika ładujących dostosowane urządzenia przenośne na odległość. Nadajnik tworzy pole elektryczne wokół siebie, kiedy odbiornik wchodzi w zasięg, zaczyna odbierać energię od nadajnika za pośrednictwem niskiej częstotliwości fal radiowych.Cel: opracowanie bezpiecznej dla człowieka frekwencji ładowania dystansowego urządzeń mobilnych.

W Pałacu Prezydenckim obecni byli także potencjalni inwestorzy m.in. przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, spółek Skarbu Państwa, instytucji grantowych, organizacji typu venture capital, tzw. aniołowie biznesu.

Organizatorami spotkania była Kancelaria Prezydenta RP oraz Fundacja Start–up Poland; jego celem jest promowanie innowacyjności polskiej gospodarki. Fundacja Start–up Poland przeprowadziła otwarty nabór przedsiębiorstw, z których wybrana została finałowa dziesiątka zaproszona na spotkanie z prezydentem.

 

Finałowa dziesiątka zaproszona do Pałacu Prezydenckiego:

1.   FlyTech UAV – firma odpowiadająca na potrzeby rynku w zakresie produkcji oraz implementacji innowacyjnych latających systemów bezzałogowych – dronów.

2.   Kontakt.io – łączy świat rzeczywisty z Internetem Rzeczy, dostarczając rozwiązania oparte o czujniki iBeacon.

3.   Migam – dzięki rozwiązaniom firmy strony internetowe i e–usługi stają się dostępne dla wielu osób niesłyszących.

4.   Nano Sanguis – tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.

5.   Nexbio – jest firmą biotechnologiczną oferującą rozwiązania umożliwiające zidentyfikowanie organizmów zagrażających różnego rodzaju uprawom roślinnym.

6.   Photon – twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania.

7.   Reality Games – studio produkujące gry i firma, która znalazła nowe możliwości komercjalizacji tzw. BIG DATA.

8.   SatAgro – to serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw.

9.   Elmodis –start–up, który produkuje zintegrowane rozwiązanie sprzętowe i programowe, monitorujące dane potrzebne do poprawy efektywności energetycznej i operacyjnej maszyn.

10.  VoicePin – system, który może być wykorzystywany dla potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji, będący rozwiązaniem tańszym niż inne biometryczne sposoby identyfikacji.

Startupy w Pałacu - zdjęcie w treści artykułu nr 7