Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 14 września 2019

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy rozstrzygnięty

  |   Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale Grupy ze wszystkich województw przygotowały wieńce na konkurs o Nagrodę Prezydenta RP Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Zwycięska grupa z województwa świętokrzyskiego Zwycięska grupa z województwa świętokrzyskiego Zwycięska grupa z województwa świętokrzyskiego Zwycięska grupa z województwa świętokrzyskiego W niedzielę do uczestników Dożynek dołączy także Para Prezydencka. Prezydent z Małżonką wręczą dyplomy grupom wieńcowym, a także wezmą udział m.in. w Ceremoniale Dożynkowym.

W Spale trwają Dożynki Prezydenckie. Głównym wydarzeniem pierwszego dnia uroczystości był konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Zobacz także: Dożynki Prezydenckie w Spale

 

Rozstrzygnięcie konkursu, którego organizatorami są Kancelaria Prezydenta RP oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, miało miejsce w sobotnie popołudnie.

 

 

 

 

W konkursie wzięły udział grupy reprezentujące wszystkie województwa.

 

Pracom komisji konkursowej przewodniczyła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Doradca Prezydenta RP, etnograf i socjolog.

 

Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa świętokrzyskiego, przygotowany przez gminę Koprzywnica;

drugie miejsce wieniec województwa lubelskiego, przygotowany przez gminę Żyrzyn;

trzecie miejsce wieniec województwa wielkopolskiego, przygotowany przez gminę Raszków.

 

Zwycięski wieniec zostanie wręczony Prezydentowi podczas Ceremoniału Dożynkowego w niedzielę.

 

 

Obok przewodniczącej Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, w pracach komisji konkursowej uczestniczyli: Stanisława Dłużewska-Pawlik – etnograf, Elżbieta Łojszczyk – Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Michał Pająk – etnolog oraz Ewa Mendyk – specjalista w Kancelarii Prezydenta RP (sekretarz komisji).

 

Wpływ na ostateczną ocenę wieńców miały przede wszystkim:

  • zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania;
  • różnorodność użytych materiałów naturalnych; walory estetyczne; ogólny wyraz artystyczny – nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych;
  • sposób prezentacji wieńca w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie.

 

W niedzielę do uczestników Dożynek dołączy także Para Prezydencka. Prezydent z Małżonką wręczą dyplomy grupom wieńcowym, a także wezmą udział m.in. w Ceremoniale Dożynkowym.  PROGRAM PRASOWY>>

 

Poleć znajomemu