Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 marca 2018

Lekcja RP w 50. rocznicę wydarzeń Marca ’68

  |   W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68. W Belwederze odbyła się Lekcja RP poświęcona wydarzeniom Marca ’68.

- Nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie oni. Nie byłoby naszej wolności, gdyby nie oni – mówił Prezydent Andrzej Duda o bohaterach Marca ’68 roku, podczas Lekcji RP w Belwederze, która odbyła się w obecności uczestników i świadków tamtych wydarzeń. 

 

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 

Zobacz także: Obchody 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68 [PL/ENG] - Kłaniamy się dzisiaj nisko bohaterom 1968 roku - powiedział Prezydent - Nie byłoby dzisiejszej wolnej Polski, w której można powiedzieć co się chce, demonstrować, co się chce, maszerować gdzie się chce, wyjeżdżać gdzie się chce - gdyby nie tamto bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych 1956 roku, '68, '70 roku w Gdańsku, '76 roku w Radomiu, Ursusie, Płocku, '80 roku w całej Polsce, '81 roku i całych lat 80., przez które trwała podziemna Polska – podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent prosił o wybaczenie Polaków narodowości żydowskiej, szczególnie tych, których rodzice walczyli o wolną Polskę w 1920, 1939 roku.  - Walczyli w Powstaniu Warszawskim, w partyzantce, a potem komuniści ich wygnali - mówił Prezydent. - Moje pokolenie nie ma powodu przepraszać za to, co się stało w 1968 roku z Polakami narodowości żydowskiej, którzy po prostu zostali wygnani z Polski przez komunistyczne władze - podkreślił. - Byli prześladowani i zostali wygnani. Moja Polska nie ma powodu przepraszać, ale ja ich proszę o wybaczenie: Polsce w ogóle - zakończył Prezydent. Andrzej Duda podkreślił jak wielką stratę poniosła wówczas Polska. 

 

 

Świadectwem swoich historii dzieliły się Irena Lasota i Petruška Šustrová. W Lekcji RP uczestniczyły także doradczynie Prezydenta Irena Zofia Romaszewska i Barbara Fedyszak-Radziejowska, które brały udział w wiecu studentów na Uniwersytecie Warszawskim w marcu 1968 roku. Dyskusję poprowadził Piotr Gursztyn. Lekcji przysłuchiwała się młodzież licealna ze szkół w Radomiu, Sosnwcu i Warszawie. W spotkaniu uczestniczył także minister Wojciech Kolarski.  (WP)

 

Poleć znajomemu