Menu rozwijane

20 listopada 2021

Na 14 grudnia zaplanowane jest II Forum Deinstytucjonalizacji z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy; przedstawione zostaną założenia projektu o asystencji osobistej osób niepełnosprawnych – powiedział Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.

Minister poinformował, że obok udziału Prezydenta, zaplanowana jest również obecność m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawła Wdówika oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Piotr Ćwik przypomniał, że podczas I Forum z udziałem Prezydenta – które odbyło się w ubiegłym roku – ustalono, że na kolejnym takim spotkaniu zostaną przedstawione założenia projektu ustawy w sprawie asystencji osobistej osób niepełnosprawnych. Podkreślił, że nad założeniami pracuje obecnie zespół roboczy powołany w ramach prezydenckiej Rady ds. Społecznych.

Jak informowała doradczyni Prezydenta Paulina Malinowska–Kowalczyk, asystencja osobista osób niepełnosprawnych była głównym tematem poniedziałkowego posiedzenia Rady. Malinowska–Kowalczyk wskazywała, że nadrzędnym celem projektowanego rozwiązania jest zagwarantowanie osobom niepełnosprawnym niezależności, wolności osobistej, prawa do decydowania o sobie i możliwości brania aktywnego udziału w życiu społecznym.

Może Cię zainteresować Rada ds. Społecznych o asystencji osób niepełnosprawnych

Piotr Ćwik poinformował również, że kolejne posiedzenie Rady ds. Społecznych zaplanowane jest na 13 grudnia, na dzień przed Forum Deinstytucjonalizacji. (PAP)