Menu rozwijane

28 października 2021
Paweł Sałek, Przewodniczący Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

Prezydencka Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych będzie w piątek dyskutowała o pakiecie Fit for 55; jest to propozycja wzbudzająca dość duże emocje w Polsce, ale i w całej Europie, ogromne wyzwanie dla polskiej gospodarki – powiedział kierujący Radą prezydencki doradca Paweł Sałek.

Doradca przekazał, że gremium zbierze się w piątek przed południem, a dyskusja będzie dotyczyła pakietu Fit for 55.

Ogłoszony w lipcu br. przez Komisję Europejską pakiet pod nazwą Fit for 55 („Gotowi na 55 procent”) to zestaw propozycji legislacyjnych służących dostosowaniu unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w perspektywie roku 2030 r., wobec poziomu z roku 1990. Pakiet ma być narzędziem Zielonego Ładu zmierzającego do neutralności klimatycznej UE w roku 2050.

– Ta propozycja legislacyjna wzbudza w Polsce i nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, dość duże emocje, jeśli chodzi o sferę przemysłową, energetyczną. (...) To ogromne wyzwanie dla polskiej gospodarki, polskiego przemysłu, polskiej energetyki, także zagrożenie związane z konkurencyjnością funkcjonowania życia gospodarczego w Polsce – ocenił prezydencki doradca.

Pytany, czy przewidziany w pakiecie poziom redukcji gazów cieplarnianych jest możliwy do osiągnięcia, odparł: – Pytanie, jakie będą konkretne zapisy. – Dziś ta dyskusja jest bardzo emocjonująca nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich, ona się cały czas odbywa. I jest grono osób, które te ambitne cele klimatyczne kwestionują – dodał. Dopytywany, jak w tej sprawie powinna zachować się Polska, odparł, że o tym m.in. będzie dyskutowała prezydencka Rada.

Paweł Sałek przekazał ponadto, że podczas posiedzenia Rady zostanie przedstawiona prezentacja Instytutu Ochrony Środowiska na temat pakietu Fit for 55.(PAP)

Może Cię zainteresować Debata „Fit for 55 – szansa czy zagrożenie dla Polski?”