Menu rozwijane

18 października 2021
Posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia. 29 września 2021

Nowe technologie cyfrowe jako wsparcie dla systemu ochrony zdrowia to główny temat wtorkowego posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia – poinformował przewodniczący Rady prof. Piotr Czauderna.

WIĘCEJ o RADZIE >>

– Nowe technologie otwierają ogromne możliwości. Wyobraźmy sobie, co by było w czasie pandemii, gdyby nie wdrożono teleporad, e-recepty, czy e-skierowań. Czy w ogóle byśmy byli w stanie przejść w miarę suchą nogą przez te wszystkie rafy, sieci i pułapki, które pandemia zastawiła? To coś, co jest niezbędne dla funkcjonowania ochrony zdrowia w dzisiejszych czasach – mówił przewodniczący Rady.

Wskazywał na konieczność wdrożenia w Polsce kolejnych rozwiązań, jak e-rejestracja, dająca możliwość rejestracji do specjalistów czy na badania w formule on-line.

– Jeszcze ważniejsze jest stworzenie platformy wymiany informacji medycznych pomiędzy podmiotami. Dzisiaj mamy taki problem, że każdy szpital, czy przychodnia korzysta z własnego systemu i między tymi systemami nie ma żadnej wymiany, żadnej komunikacji. To prowadzi do braku wiedzy nt. badań, jakie zostały wykonane, rzeczywistego stanu zdrowia pacjenta, do duplikacji wielu badań, do powielania leków albo do stosowania leków, które wzajemnie mogą zniwelować swoje działanie – podkreślił prof. Czauderna.

Jego zdaniem nowe technologie mogą stanowić odpowiedź na wiele wyzwań, m.in. na braki kadrowe. – Dzięki nowym technologiom rozwinęła się teleradiologia, czyli opisywanie badań rentgenowskich na odległość. Mamy już dziś poważne publikacje naukowe, które pokazują, że zastosowanie sztucznej inteligencji dla powyższych celów jest porównywalne z działaniami najbardziej doświadczonych radiologów – mówił.

– Innymi zaletami sztucznej inteligencji w medycynie są oszczędność czasu, który trzeba poświęcić na różne czynności, jak i jej wielkie możliwości analityczne. Problemem dzisiejszej medycyny stało się bowiem jej ogromne skomplikowanie i to, że bardzo trudno jest pojedynczej osobie ogarnąć całość informacji, które spływają - to dotyczy zarówno indywidualnego poziomu konkretnego pacjenta, jak i poziomu rozwoju poszczególnych dziedzin medycyny. Ilość publikowanych informacji jest tak ogromna, że żaden pojedynczy człowiek nie jest w stanie tego śledzić – podkreślił przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Zdaniem prof. Czauderny polskie start-upy mają bardzo obiecujące osiągnięcia, jeśli chodzi o wprowadzanie innowacji cyfrowych w medycynie. – Polskie firmy mają w tym zakresie bardzo ciekawe osiągnięcia. Ważne jest jednak, aby komercjalizacja tych pomysłów odbywała się w Polsce, byśmy to my byli beneficjentami zysków, które z tego płyną – zaznaczył.

Przewodniczący Rady zapowiedział, że po wtorkowym posiedzeniu Rada przygotuje rekomendacje dotyczące nowych zastosowań technologii cyfrowych w polskim systemie ochrony zdrowia.

(PAP)