Menu rozwijane

17 listopada 2021

Finansowanie szkół i przedszkoli z uwzględnieniem placówek niepublicznych będzie głównym tematem czwartkowego posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego; ma w nim uczestniczyć m.in. wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski – poinformował wiceszef KPRP Piotr Ćwik.

Rada zbierze się w czwartek w południe.

– Głównym tematem posiedzenia będzie kwestia finansowania szkół i przedszkoli z uwzględnieniem placówek niepublicznych. Zgodnie z regułą, którą wypracowaliśmy, samorządowcy sami zaproponowali temat kolejnego posiedzenia, przygotowali też sporą ilość pytań skierowanych do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przekazaliśmy je do Ministerstwa – powiedział minister Ćwik.

Jak podkreślił, na czwartkowym posiedzeniu Rady ma być obecny wiceszef resortu edukacji i nauki Dariusz Piontkowski wraz z dyrektorami departamentów; będzie odpowiadał na pytania członków Rady.

Według Piotra Ćwika, pytania do MEiN dotyczą m.in. standaryzacji zatrudniania pedagogów i psychologów, reguł finansowania oświaty w przypadku podmiotów leczniczych (jeśli funkcjonują szkoły w takich obiektach, a także finansowania oświaty, jeśli chodzi o specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze.

– (W pytaniach) podniesiony został też temat kryteriów, które by bardzo przejrzyście wskazywały na zasadność likwidacji szkoły. Pojawiały się też pytania w zakresie podstawy programowej, także odciążenia, na co zwracają uwagę samorządowcy, a także porządkowe kwestie - jak relacje w kuratorami – zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Samorządu Terytorialnego, działającą w ramach Narodowej Rady Rozwoju, w maju tego roku. W skład gremium weszło kilkudziesięciu samorządców i przedstawicieli Kancelarii Prezydenta.(PAP)