Menu rozwijane

Urodził się 14 sierpnia 1964 roku w Żarowie. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie. Z kolei studia podyplomowe kończył kolejno na Uniwersytecie Gdańskim, na kierunku Handel Zagraniczny, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, na kierunku związanym z ubezpieczeniami gospodarczymi oraz na Wydziale Zarządzania Szkoły Menadżerów Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 2019 zdobył dyplom w zakresie Executive Master of Business Administration (MBA) w Collegium Humanum w Szkole Głównej Menadżerskiej w Warszawie.

Karierę zawodową rozpoczął w 1989 roku w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie. W latach 2001 - 2005 był Dyrektorem Inspektoratu PZU S.A. w Kościerzynie, Tczewie i Iławie. W latach 2006 - 2007 pełnił funkcję Wicewojewody Pomorskiego, a następnie Wojewody Pomorskiego. W latach 2008 - 2012 pełnił również funkcję Prezesa Zarządu SITA Kościerzyna spółka z o.o oraz Prezesa Zarządu SITA Pomorze spółka z o.o. W 2016 roku został Prezesem Zarządu Port Gdański Eksploatacja SA i pełnił tę funkcję do roku 2018. Obecnie jest współwłaścicielem firmy „Karczewski spółka cywilna”.

Piotr Karczewski posiada bogate doświadczenie społeczne. W trakcie prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego sprawował funkcję społecznego doradcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Przewodniczył Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Gdańsku, Pomorskiemu Komitetowi Monitorującemu Fundusze Europejskie, a także Stałej Konferencji Współpracy. Uczestniczył w pracach Rady ds. Współpracy Regionów RP z Regionem Sankt Petersburg. Ponadto kierował Lokalnym Pomorskim Komitetem Organizacyjnym Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. W Polskiej Żegludze Morskiej był członkiem Rady Pracowniczej IX kadencji.

Od grudnia 2019 roku pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego. W związku z tym zrezygnował z przewodniczenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego pozostając jednocześnie członkiem Komisji.