Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 13 marca 2019

NATO Week: Nominacje generalskie i admiralska

  |   Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej

Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda wręczył nominacje pięciu oficerom Wojska Polskiego na pierwsze stopnie generalskie i admiralski. 

 

Zobacz także: NATO Week: Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie [PL/ENG] NATO Week: Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych [PL/ENG] NATO Week: Prezydent Andrzej Duda w Żaganiu NATO Week: Wizyta na poligonie w Orzyszu [PL/ENG] Jubileuszowe obchody rozszerzenia NATO o państwa V4 [PL/ENG]  – To musi być niezwykłe przeżycie odebrać nominację na pierwszy stopień generalski, na stopień kontradmirała w roku 20-lecia obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, 15-lecia obecności w UE, ale przede wszystkim w tym okresie, w którym świętujemy czas 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. 


Jak dodał, nasza wielka historia polskiego bohaterstwa, ale przede wszystkim wielka tradycja polskiego oręża została zbudowana w tamtych niezwykłych bohaterskich bojach, w wielkich zwycięstwach, gdy Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości. – Wierzę w to głęboko, że Panowie, odbierając te nominacje w marcu 2019 r. , także niedługo po święcie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, do tej wielkiej tradycji walki o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę nawiązujecie – powiedział Prezydent.

 

 

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości nominacji generalskich i admiralskiej Prezydent podkreślał znaczenie modernizacji polskiej armii.  – Trzeba odejść całkowicie od dawnego sprzętu odziedziczonego jeszcze po tamtej poprzedniej epoce – oceniał, dodając, że modernizacja jest konieczna, aby można było mówić, że polska armia jest nowoczesna i ma całkowicie kompatybilne wyposażenie z wyposażeniem naszych największych sojuszników. – To ogromne wyzwanie, ogromne zadanie, a także ogromne koszty – zaznaczył.

 

– Jeśli spojrzymy na architekturę bezpieczeństwa na świecie czy w naszej części Europy, jest chyba dla każdego oczywiste, że musimy modernizować naszą armię, że ona musi być większa, liczebniejsza, nowocześniejsza, lepiej wyposażona, że potrzebujemy samolotów 5. generacji, nowych śmigłowców – przekonywał.

 

Mianowani zostali:

 

na stopień generała brygady:

 

płk pil. Robert Cierniak – szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, Przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego;

 

płk Andrzej Dąbrowski – dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej;

 

płk Norbert Iwanowski – dowódca 15. Brygady Zmechanizowanej;

 

płk Karol Molenda – pełnomocnik MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni;

 

na stopień kontradmirała:

 

kmdr Mirosław Jurkowlaniec – dowódca 3. Flotylli Okrętów.

 

Prezydent wręczył awansowanym oficerom akty, a Minister Obrony Narodowej buzdygany i szable.

 

 

W uroczystości wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska wraz z kierownictwem KPRP i Szef BBN Paweł Soloch z kierownictwem Biura.

(KG)

Poleć znajomemu