Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 lutego 2017

Prezydent: NZS i ruch studencki są bardzo bliskie memu sercu

  |   Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w związku z 36. rocznicą rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w związku z 36. rocznicą rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w związku z 36. rocznicą rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w związku z 36. rocznicą rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w poniedziałek międzypokoleniowe spotkanie środowiska związanego z niezależnym ruchem studenckim, w związku z 36. rocznicą rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów, którą stowarzyszenie obchodziło 17 lutego br.

 

- Patrzę na Państwa ze wzruszeniem, bo akurat NZS i ruch studencki to coś, co jest mojemu sercu bardzo bliskie - powiedział Andrzej Duda do uczestników uroczystości.

 

 

Bardzo wam dziękuję za to, żeście się nie bali aż tak bardzo, żeby nic nie robić. Dziękuję, że ryzykowaliście, bo ryzyko było i to wielkie. Można było zostać wyrzuconym z uczelni z wilczym biletem. Można było nie móc zdobyć wykształcenia, można było w ten sposób złamać sobie życie, można było zostać aresztowanym, pobitym, a nawet, jak wiemy, zmordowanym - mówił prezydent. Zobacz także: Działacze pierwszego NZS uhonorowani Wystąpienie na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w związku z 36. rocznicą rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów

 

- Ale pragnienie wolności było większe i za to także my - z tego pokolenia, które pamięta, ale nie walczyło, bo było jeszcze za młode - jesteśmy bardzo wdzięczni. Za to, że tworzyliście ten wielki ruch, że walczyliście, że także dzięki wam jest dzisiaj wolność - bo przecież najpierw był Studencki Komitet Solidarności, a potem dopiero była „Solidarność”, i potem był NZS - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Podkreślił, że NZS i ruch studencki są mu bardzo bliskie. Jak mówił, należy do "pokolenia młodszych braci, bratanków i siostrzeńców działaczy NZS". - A więc dla mnie jesteście Państwo pokoleniem jakby moich starszych braci, a zarazem dosłownie młodszego rodzeństwa moich rodziców. Ale ta bliska więź bierze się nie tylko z tego, że kiedy wychowywałem się w Krakowie w latach 70. i na początku 80., a wtedy rzeczywiście siostry mojego taty studiowały na krakowskich uczelniach, a więc ja w tym środowisku studenckim jakoś tam przez nie byłem. (...) W tamtym czasie mieszkałem z rodzicami w miasteczku studenckim w Krakowie, w hotelu asystenckim na ul. Tokarskiego - dodał.

 

Prezydent Duda nawiązał też do poczatków NZS i sprawy zamordowania w 1977 roku studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa.

 

- W jakimś sensie mogę powiedzieć, że pamiętam jak to się wszystko zaczęło, chociaż to bardzo mgliste wspomnienia, ale wyraziste. Bo i wydarzenie było niezwykle przejmujące. I musiał być to dla mnie wstrząs, skoro tę scenę mam cały czas przed oczami, do dzisiaj: kiedy wyszedłem z moją mamą przed akademik, był piękny, słoneczny, majowy dzień (…) Do mojej mamy podeszli jej studenci i powiedzieli, że Staszek Pyjas został zamordowany, że milicja zabiła studenta, i że w związku z tym nie będzie juwenaliów, że to, co już się zaczyna, zostaje przerwane. Pamiętam to jak dziś. Pamiętam jak mama mi tłumaczyła całą tę sytuację bo ja tego nie rozumiałem, miałem wtedy 5 lat. A przecież to był właśnie początek NZS - mówił Prezydent.

 

- Studencki Komitet Solidarności, który powstał zaraz później w Krakowie i potem wyrastał także i w innych miastach akademickich. I NZS, który w 1980 roku się z tego wszystkiego narodził. Pamiętam tamtą atmosferę, niezwykłą atmosferę Krakowa, studenckiego miasta, gdzie radość w specyficzny sposób przeplatała się ze smutkiem, gdzie czekaliśmy na Ojca świętego, gdzie czuło się tętniące pragnienie wolności - słowa, działania, zabawy, tego wszystkiego, co przepełnia studencką duszę. A przede wszystkim wolności w znaczeniu wolności państwowej, wolności stanowienia o sobie - kontynuował Andrzej Duda. 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom pierwszego Niezależnego Zrzeszenia Studentów i dokonał ich wręczenia podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. 

 

 
Uhonorowani zostali:
 

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej
i społecznej:

 
KRZYŻEM KOMANDORSKIM
Z GWIAZDĄ
ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 

1. Zdzisław JURKOWSKI

 

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za aktywność podejmowaną na rzecz demokratyzacji życia akademickiego w ramach organizacji studenckiej „Niezależne Zrzeszenie Studentów”:

 
KRZYŻEM KOMANDORSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 

2. Krzysztof BUDZIAKOWSKI

KRZYŻEM OFICERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 

3. Andrzej HORUBAŁA

4. Marek LASOTA

5. Mirosław ŁUCZKA

6. Wojciech MODELSKI

7. Zbigniew RYKOWSKI

8. Jerzy STERNICKI

9. Wiktor ŚWIERCZ

10. Grzegorz WILCZYŃSKI

 
KRZYŻEM KAWALERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 

11. Marek DOMAGAŁA

12. Filip KACZMAREK

13. Adam KALITA 

14. Krzysztof KRZYSZTOFIAK

15. Lucyna MARSZAŁEK

16. Andrzej NOWOTNY

17. Elżbieta RYKOWSKA

18. Magdalena SADOWSKA-CZAPUTOWICZ

19. Wanda TARNAWSKA

20. Tomasz WIŚNIEWSKI

21. Artur WROŃSKI

22. Tomasz ZIEMIŃSKI

pośmiertnie

23. Tomasz SZEWCZYK

 

za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za aktywność podejmowaną na rzecz demokratyzacji życia akademickiego w ramach organizacji studenckiej „Niezależne Zrzeszenie Studentów”

 
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 

24. Krystyna GORZELAK

25. Witold GRZESIK

26. Tomasz JURKOWSKI

27. Krzysztof KOSZARSKI

28. Robert KOWALEWSKI

29. Lech OCHNIK

30. Cezary OLEKSIAK

31. Piotr WÓJCIK

 
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 

32. Marek BIESTEK

33. Robert GŁĘBOCKI

34. Zbigniew HENNEL

35. Janusz KUMALA

36. Adam PIETRASIEWICZ

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rządu i parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, którzy działali w niezależnym ruchu studenckim w latach 80. ubiegłego wieku oraz przedstawiciele obecnego Niezależnego Zrzeszenie Studentów.  Obecna była też szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska wraz z kierownictwiem KPRP.

 

Pierwszy przewodniczący NZS Jarosław Guzy apelował podczas uroczystości wręczania odznaczeń, by odzyskać dziedzictwo „Solidarności”, które "po 1989 roku zostało zagubione". Guzy podkreślił, że walcząc z komunistami, studenci byli skoncentrowani na odzyskaniu wolności i nie myśleli o tym, jak urządzić później Polskę i według jakich zasad ma ona funkcjonować. Jak dodał, dziś sam sobie trochę to wyrzuca.


- Dziedzictwo „Solidarności” gdzieś zostało zagubione - powiedział. - Odzyskajmy te wartości. Sprawmy, żeby zaczęły naprawdę rządzić naszym życiem publicznym, funkcjonowaniem naszego państwa - apelował Guzy.


Wyraził satysfakcję, że "obecne władze próbują odzyskać to dziedzictwo „Solidarności” i włączyć je we współczesne rządzenie państwem".


Członek Komitetu Założycielskiego NZS Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu, Włodzimierz Dobrowolski, przypomniał o 36. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a także wspominał strajk okupacyjny w WSI z 1981 roku. - Ten okres, w literaturze historycznej nazywamy „karnawałem Solidarności”, dla mnie i dla moich przyjaciół, których bardzo wielu tu dzisiaj widzę, (...) było to przedwiośnie niepodległości - podkreślił.


Obecny przewodniczący Zarządu Krajowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Michał Moskal podkreślił, że korzeni NZS nie należy się doszukiwać w nienawiści wobec komunistów. - Korzenie NZS-u leżą w niepohamowanej, bezwarunkowej miłości do ojczyzny. Dziś ta miłość ma zupełnie inny wymiar i pcha nas do zupełnie innych działań - zaznaczył. (inf. własna, PAP)

 

PEŁNA TRANSMISJA Z UROCZYSTOŚCI

 

Poleć znajomemu