przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 13 marca 2017

Order Orła Białego dla kardynała Mariana Jaworskiego

  |   "Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej" - mówił Prezydent wręczając Order Orła Białego kard. Marianowi Jaworskiemu. (fot. Andrzej Szełęga/KPRP) "Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej" - mówił Prezydent wręczając Order Orła Białego kard. Marianowi Jaworskiemu. (fot. Andrzej Szełęga/KPRP) "Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej" - mówił Prezydent wręczając Order Orła Białego kard. Marianowi Jaworskiemu. (fot. Andrzej Szełęga/KPRP) "Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej" - mówił Prezydent wręczając Order Orła Białego kard. Marianowi Jaworskiemu. (fot. Andrzej Szełęga/KPRP) "Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej" - mówił Prezydent wręczając Order Orła Białego kard. Marianowi Jaworskiemu. (fot. Andrzej Szełęga/KPRP) "Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej" - mówił Prezydent wręczając Order Orła Białego kard. Marianowi Jaworskiemu. (fot. Andrzej Szełęga/KPRP) "Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej" - mówił Prezydent wręczając Order Orła Białego kard. Marianowi Jaworskiemu. (fot. Andrzej Szełęga/KPRP) "Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej" - mówił Prezydent wręczając Order Orła Białego kard. Marianowi Jaworskiemu. (fot. Andrzej Szełęga/KPRP) "Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej" - mówił Prezydent wręczając Order Orła Białego kard. Marianowi Jaworskiemu. (fot. Andrzej Szełęga/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek Order Orła Białego arcybiskupowi seniorowi archidiecezji lwowskiej kardynałowi Marianowi Jaworskiemu. - Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej – mówił Prezydent RP o odznaczonym.

 

Zobacz także: Order Orła Białego dla kardynała Stanisława Dziwisza - To bardzo wzruszający moment dla mnie, a jednocześnie bardzo ważny dla budowania opowieści o historii Rzeczypospolitej. Eminencja ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej, wielkiej opowieści o tym, jak Rzeczpospolita odzyskiwała siłę, także przez przywracanie wiary swoim synom, naszym rodakom, nie tylko tutaj w Polsce na dzisiejszych ziemiach Rzeczpospolitej, ale także na ziemiach, które przez Rzeczpospolitą w wyniku zawieruchy dziejowej zostały utracone – powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

- Znamienny w życiu Eminencji jest rok 1991, kiedy Ojciec Święty, św. Jan Paweł II, przyjaciel Eminencji Księdza Kardynała powierzył mu misję udania się z powrotem do Lwowa i prowadzenia we Lwowie i na Ukrainie spraw Kościoła. Misji wielkiej, misji trudnej po latach komunistycznego spustoszenia, po latach wydzierania religii i wiary z serc ludzi, po latach walki z polskością – podkreślał prezydent.

 

Zwrócił też uwagę, że17 lat posługi abp Mariana Jaworskiego w archidiecezji lwowskiej to czas „spektakularnego sukcesu” i odradzania Kościoła. Gdy duchowny zaczynał tam swoją misję - zaznaczył prezydent -  było tam kilka parafii i kilkunastu księży, a kiedy ją kończył księży było 490, parafii 290, funkcjonowały 122 domy zakonne i siedem seminariów duchownych.

 

- To także wielkie dzieło pojednania, które Eminencja realizował pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Pojednania wobec trudnej historii, jaką przyniósł nam okres II wojny światowej , wobec dramatycznych krzywd, jakie zostały tam wyrządzone przede wszystkim Polakom. Była to misja niezwykle trudna, ale realizowana z wielkim powodzeniem – podkreślił Prezydent RP.

 

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że za misję odbudowywania wiary i porządku moralnego w duszach ludzi oraz pojednania kard. Jaworski otrzymał od kolejnych prezydentów Ukrainy:  Leonida Kuczmy i Wiktora Juszczenki dwa Ordery Jarosława Mądrego (V i IV klasy).

 

 

Order Orła Białego hierarcha otrzymał  „w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach wschodnich, pogłębiania dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii".

 

- To odznaczenie przyjmuję jako wyraz uznania dla Kościoła, któremu służyłem, mając świadomość, że Kościół pełniąc swoją misję, służy narodowi – dziękował kardynał Jaworski.

 

Uroczystość odbyła się w krakowskim mieszkaniu hierarchy. Uczestniczyli w niej m.in Małgorzata Sadurska,  Szef Kancelarii Prezydenta, Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta. 

 

Kardynał Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Uzyskał doktoraty z teologii i filozofii. Habilitował się w zakresie filozofii religii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie.

 

16 stycznia 1991 papież Jan Paweł II mianował bp. Jaworskiego pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku obrządku łacińskiego. W 1992 r. bp. Jaworski został pierwszym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy.

 

Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Order Orła Białego jest najwyższym polskim odznaczeniem. Nadawany jest za "znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej". (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.