Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 23 kwietnia 2017

Prezydent odznaczył zasłużonych w działalności polonijnej w Meksyku

  |   Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polonią. Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii. Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polonią Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polonią Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polonią Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polonią Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polonią Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polonią Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polonią Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Polonią Spotkanie odbyło się w Ambasadzie RP w Meksyku

Z dumą możemy mówić, że Polacy współtworzyli przez lata kulturę Meksyku i tworzą ją do dzisiaj - powiedział w niedzielę (lokalnego czasu) prezydent Andrzej Duda w Ambasadzie RP w Mieście Meksyk, gdzie odznaczył zasłużonych za działalność polonijną.

 

Prezydent odznaczył śpiewaka Leszka Zawadkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Meksyku”.

 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i historii, za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Meksyku” odznaczeni zostali także: Marek Adamski, Luis Decelis Maciak, Hanna Kot-Arredondo, Józef Olechowski, Andrzej Rattinger-Aranda, ks. Wiesław Skowroński.

 

Podczas spotkania w ambasadzie uczczono zbliżającą się 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zobacz także: Pierwszy dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Meksyku [PL/ENG]

 

Prezydent przywołał słowa meksykańskiego noblisty Octavia Paza, że „Polska jest wielka nie swoim terytorium, liczbą ludności, ale swoją historią”.

 

Zaznaczył, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja było przełomowym momentem w polskiej historii - dawało szanse na budowanie nowoczesnego państwa. Prezydent podkreślił, że szansa ta została szybko zaprzepaszczona a Polacy, ratując życie i wolność, uciekali za granicę, także do Meksyku.

 

Andrzej Duda przypomniał, że podczas drugiej wojny światowej Meksyk przyjął Polaków; także po wojnie Polacy przyjeżdżali do tego kraju i zawsze znajdowali w nim swoje miejsce w instytucjach ważnych dla życia kulturalnego.

 

- Z dumą możemy mówić, że Polacy współtworzyli przez dziesiątki, setki lat kulturę Meksyku i tworzą ją do dzisiaj – powiedział prezydent. Dziękował zgromadzonej Polonii za to, że należy do elity społeczeństwa meksykańskiego. - Jesteście państwo tą Polonią, Polakami, z których Rzeczpospolita z całą pewnością nie tylko może być dumna, ale którym powinna być głęboko wdzięczna za budowanie najlepszego możliwego wizerunku na świecie - powiedział prezydent Duda.

 

- Nie mam wątpliwości, że polska kultura nadal będzie tutaj podtrzymywana, chcielibyśmy by do tego zostały dołączone jeszcze więzi gospodarcze, które są wielkim celem tej wizyty – powiedział.

 

Para Prezydencka przekazała bibliotece egzemplarze „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które zostało wybrane Lekturą Narodowego Czytania w 2017 r.

 

Wieczorem Para Prezydencka złożyła kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II przy Bazylice Matki Boskiej z Guadalupe.

 

W niedzielę po południu Para Prezydencka odwiedziła parafię i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego prowadzone przez polskich księży pallotynów w miejscowości Tenango del Aire położonej na południe od Miasta Meksyk. Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął tam udział w mszy świętej z okazji Święta Miłosierdzia Bożego, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Meksyku Franka Coppoli. (PAP)

Poleć znajomemu