Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 21 czerwca 2017

Honory dla Solidarności Walczącej

  |   Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Prezydent Andrzej Duda na uroczystości z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Prezydent Andrzej Duda na uroczystości z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Prezydent Andrzej Duda na uroczystości z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Prezydent Andrzej Duda na uroczystości z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej

Wolna Polska może wręczyć te odznaczenia wam, dzięki waszej walce, bo gdyby tej walki nie było, to wolnej Polski też by nie było - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbyła się w środę w Pałacu Prezydenckim z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej.

 

- Stoję tutaj jako prezydent, ale z wielkim wzruszeniem, bo mam możliwość odznaczenia w imieniu Rzeczpospolitej i przekazania wyrazów wielkiego szacunku i podziękowań od Polski, mojego pokolenia, młodszych, a także kolejnego pokolenia za wolność, którą dziś mamy, a którą państwo swoją niezłomnością wywalczyliście – zwrócił się prezydent Andrzej Duda do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 35. rocznicę powstania Solidarności Walczącej Jak zaznaczył, gdy powstawała Solidarność Walcząca, jej działaczy nie interesowały połowiczne rozwiązania, „ oni chcieli dla Polski wolności” – podkreślił Prezydent RP.

 

- Wielu uważało, że to jest niemożliwe, żeby PRL zniknął, że to jest niemożliwe, żeby komuna upadła (...) a już w ogóle, żeby nastąpił rozpad ZSRR, przecież wielu ludzi w połowie lat 80-tych, w '82 roku zwłaszcza, powiedziałoby, że to są jakieś kpiny i śmiech na sali, że to jest po prostu niemożliwe. Otóż, niemożliwe okazało się możliwe, właśnie dzięki postawie takich ludzi jak wy - mówił prezydent Andrzej Duda.

 

- To paradoks, że wolna Polska, może wręczyć te odznaczenia wam, dzięki waszej walce, bo gdyby tej walki nie było, to tej wolnej Polski, która mogłaby was odznaczyć, by nie było. Takiej Polski, która wybija się na całkowitą wolność, niezależność, suwerenność od PRL-owskich złogów -  dodał prezydent, zaznaczając jednocześnie, że chodzi nie o poszczególnych ludzi, lecz o rodzaj mentalności.

 

Na uroczystości obecny był m.in. założyciel Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki.

 

Solidarność Walcząca wywodziła się z NSZZ "Solidarność"; Kornel Morawiecki powołał ją do życia po wprowadzeniu stanu wojennego, w 1982 r. - po dwóch dużych manifestacjach we Wrocławiu. W Solidarności Walczącej znaleźli się głównie ci działacze Solidarności, którzy poróżnili się z kierownictwem związku zawodowego w sprawie metod działania oraz celu, do jakiego dążyć powinna opozycja antykomunistyczna. Solidarność Walcząca przyjęła zasadę walki o całkowite odsunięcie od władzy komunistów.

 

 

  • Prezydent RP wręczył odznaczenia

W związku 35. rocznicą powstania Solidarności Walczącej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej.

 

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej odznaczeni zostali:

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM

ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 
Andrzej BOROWIEC
Adam ZABOKRZYCKI
 
pośmiertnie

Marian KORCZAK

 
KRZYŻEM OFICERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 
Andrzej KISIELEWICZ
Jarosław KROTLIŃSKI
Albert ŁYJAK
Mieczysław MARCZAK
Małgorzata SUSZYŃSKA
 

KRZYŻEM KAWALERSKIM

ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 
Andrzej BRYK
Roman CHMIELOWIEC
Kazimiera JAKUBISZYN-BOROWIEC
Krzysztof KAWALEC
Henryk KNAKIEWICZ
Mirosława KONDRATOWICZ
Maria PERLAK
Jerzy PIETRASZKO
Janina PODLEJSKA
Stanisław RYCZEK
Ryszard SERWA
Mariusz SOKOŁOWSKI
Jan ZGŁOBICKI
 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 
Elżbieta KLIMEK
Stanisław KLIMEK
Iwona KONDRATOWICZ
Aleksandra KUTOWSKA
Hanna NOWIK
Tomasz NOWIK
Janina RATAJCZAK
Adam SZATKOWSKI.
                      

(PAP, inf. własna)

 
Poleć znajomemu