przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 28 października 2017

Ks. Stanisław Bogdanowicz uhonorowany pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał pośmiertnie ks. Stanisławowi Bogdanowiczowi

 

 

KRZYŻ WIELKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI.

 

Zmarły 20 października 2017 roku kapłan został uhonorowany za wybitne zasługi w działalności na rzecz Kościoła katolickiego w Polsce oraz zachowania dziedzictwa narodowego, za pracę duszpasterską i społeczną wśród środowisk kombatanckich.

 

Order przekazał rodzinie zmarłego Piotr Czauderna, koordynator sekcji ochrony zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju, który odczytał też list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. ks. Bogdanowicza. 

 

Prezydent nazwał zmarłego „kapłanem wielkiej wiary, dobrym i szlachetnym człowiekiem".  „Jego pełne poświęcenia życie wypełniły szczególne zasługi dla Kościoła i Rzeczpospolitej. W naszej pamięci zapisał się jako oddany ojczyźnie, niestrudzony w pracy, żarliwy patriota, który nie ugiął się pod komunistycznym jarzmem" - napisał prezydent Andrzej Duda.

 

Przypomniał o mszach patriotycznych, które ks. Bogdanowicz odprawiał w czasach PRL-u oraz o tym, że „nie zważając na zagrożenie ze strony ówczesnej władzy, kultywował pamięć o prawdziwych bohaterach Rzeczypospolitej - żołnierzach antykomunistycznego podziemia oraz ofiarach niemieckich i sowieckich zbrodni". 

 

„W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej składam dzisiaj hołd dla zasług śp. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza i wyrażam głęboką wdzięczność za jego ofiarną i odważną postawę" - podkreślił prezydent.

 

Wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku żegnały w piatek i sobotę tłumy wiernych. (BZ/PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.