Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 3 lutego 2016

Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari dla łączniczki AK

  |   Przekazanie Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie śp. Marii Swech Przekazanie Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie śp. Marii Swech Przekazanie Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie śp. Marii Swech Przekazanie Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie śp. Marii Swech Przekazanie Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie śp. Marii Swech Przekazanie Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie śp. Marii Swech Przekazanie Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie śp. Marii Swech Przekazanie Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie śp. Marii Swech

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Pałacu Prezydenckim z Martą Freudenheim – bratanicą śp. Marii Swech, łączniczki AK, która rozkazem z dnia 28 sierpnia 1944 roku wydanym przez Komendanta Obwodu Praga AK ppłk. Antoniego Żurowskiego ps. „Bober”  odznaczona została Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Prezydent przekazał ten order.

 

Łączniczka „Myszka”, za zgodą dowódcy, po upadku Powstania w prawobrzeżnej części Warszawy, przepłynęła Wisłę, rozpoznając sytuację na zachodnim brzegu. Po powrocie na praski brzeg i zebraniu grupy powstańców po raz trzeci przeprawiła się przez Wisłę i dołączyła do oddziałów walczących w Kampinosie. Zginęła podczas bombardowania 27 września 1944 r.

 

Prezydent przyznał, że to dla niego wielki zaszczyt przekazać w imieniu państwa polskiego na ręce rodziny Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari nadany kiedyś za wielkie bohaterstwo. – Trzykrotne przeprawienie się przez Wisłę w trakcie walk powstańczych to niebywała historia wielkiej odwagi pięknej, młodej dziewczyny – powiedział Andrzej Duda.

 

 – Cieszę się, że to właśnie za czyn bohaterski z okresu Powstania Warszawskiego, tych dni, które są tak bliskie mojemu sercu i były eksplozją wielkiego bohaterstwa i patriotyzmu młodego pokolenia Polaków, mogę pani przekazać to odznaczenie – zwrócił się do Marii Freudenheim, która wzięła udział w uroczystości wraz z synem, synową i wnukiem.

 

 

 

- Jesteście państwo rodziną, która oddała polskiemu państwu, ojczyźnie wielką daninę w okresie Powstania Warszawskiego – podkreślił. - Nie wątpię, że ten order stanie się być może najważniejszą relikwią w państwa domu – dodał.

 

Marta Freudenheim jest ostatnią żyjącą krewną „Myszki” – córką jej brata Andrzeja, który również zginął podczas Powstania Warszawskiego. Rodzeństwo Swechów – sanitariuszka „Myszka” oraz jej bracia Andrzej i Stanisław, spoczywają w kwaterze powstańczej na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym.

 

W spotkaniu uczestniczył Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch, jego zastępca minister Jarosław Brysiewicz oraz dyrektorzy departamentów w BBN. 

Poleć znajomemu