Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 5 maja 2018

Order Orła Białego dla ks. arcybiskupa Szczepana Wesołego

  |   Order Orła Białego dla ks. arcybiskupa Szczepana Wesołego (fot. Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej) Order w imieniu Prezydenta RP wręczył Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski (fot. Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej) Abp Szczepan Wesoły od ponad 60 lat pracuje w Rzymie na rzecz polskiej emigracji i tworzenia wspólnoty rodaków we Włoszech(fot. Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej) Order w imieniu Prezydenta RP wręczył Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski (fot. Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej) Order Orła Białego dla ks. arcybiskupa Szczepana Wesołego (fot. Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej)

W sobotę w siedzibie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej odbyła się uroczystość wręczenia najwyższego Orderu Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej minister Adam Kwiatkowski.

 

Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, na wniosek Kapituły Orderu Orła Białego, odznaczony został:

 

w uznaniu znamienitych zasług w krzewieniu polskości i postaw patriotycznych wśród polskiej emigracji na świecie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalność na rzecz jednoczenia pokoleń w duchu wartości chrześcijańskich

 

ORDEREM ORŁA BIAŁEGO

 

ks. abp Szczepan Wesoły

 

W uroczystości uczestniczył Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich Janusz Kotański oraz przedstawiciele Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, Kongregacji, Dykasterii i Rad Kurii Rzymskiej, duchowni reprezentujący polskie instytucje Kościoła rzymskokatolickiego oraz przedstawiciele uczelni Kościoła Katolickiego z siedzibą w Rzymie, m.in. Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

 

Ks. abp Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 r. w Katowicach. 15 września 1951 r. wstąpił do Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, jednocześnie kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie w 1957 r. uzyskał licencjat z teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 28 października 1956 r. Na życzenia abp Józefa Gawliny pozostał w Rzymie, gdzie pracował nad wydawnictwami jubileuszowymi z okazji Millenium Chrztu Polski. W latach 1958 – 1962 sprawował funkcję duszpasterza emigrantów polskich przebywających we Włoszech.

 

Od grudnia 1959 r. kontynuował naukę w Papieskim Instytucie Pastoralnym przy Uniwersytecie Laterańskim, a następnie w Akademii Alfonsjańskiej i dominikańskim Uniwersytecie Pro Deo. W latach 1962 – 1965 kierował Sekcją Słowiańską Biuro Prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II. W 1967 r. otrzymał doktorat z teologii na Uniwersytecie Laterańskim, w tym samym czasie objął kierownictwo Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie.

 

11 grudnia 1968 r. w prywatnej kaplicy prymasa Stefana Wyszyńskiego otrzymał sakrę biskupią. Został biskupem tytularnym Dragona i sufraganem gnieźnieńskim. Do jego zadań należało wspomaganie w pracy ks. bp. Władysława Rubina, delegata prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego. Sam bp. Wesoły objął funkcję delegata w 1980 r. W tej roli odbył kilkaset podróży duszpasterskich, odwiedzając katolickie ośrodki polonijne na całym świecie. Docierał do oddalonych skupisk Polaków na różnych kontynentach, niezłomnie troszcząc się o zachowanie przez rodaków wiary, polskości i żywego patriotyzmu.

 

7 lutego 1994 r. został uhonorowany tytułem arcybiskupa ad personam. Arcybiskup Szczepan Wesoły od ponad 60 lat pracuje w Rzymie na rzecz polskiej emigracji i tworzenia wspólnoty rodaków we Włoszech jako opiekun i duszpasterz Polonii na świecie.

 

Poleć znajomemu