Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 lutego 2016

Prezydent: Nigdy nie zapomniała Pani o swoich rodakach

  |   Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim Uroczystość odznaczenia Marii Eleonory Mireckiej-Loryś w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył Marii Eleonorze Mireckiej-Loryś Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski nadany postanowieniem z dnia 1 lutego 2016 r. za wybitne zasługi w działalności polonijnej, społecznej i charytatywnej w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki, w szczególności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie.

 

 

- Bardzo radosny, a jednocześnie wzruszający moment. Bardzo dziękuję Pani kapitan, że zechciała przybyć do Pałacu Prezydenckiego, żeby odebrać ten order, nie tyle ode mnie, ile od Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział prezydent. - To jest order dla Pani, za Pani wspaniałe życie dla Polski i dla Polaków, ale także dla Pani rodziny – zwrócił się do odznaczonej. Przypomniał też, że przed pięcioma dniami Maria Eleonora Loryś obchodziła swoje setne urodziny i złożył jej życzenia z okazji tego „niebywałego jubileuszu”.

- Życie Pani do tej pory było życiem niezwykle pięknym, związanym z piękną, wspaniałą, patriotyczną kartą. Od wczesnej młodości pani i pani rodzeństwo byliście związani z działalnością propaństwową, niepodległościową – przypomniał prezydent.

- Nigdy nie zapomniała Pani o swoich rodakach, tych, w najtrudniejszej sytuacji, a to świadczy nie tylko o wielkim sercu, ale to świadczy po prostu o wielkości człowieczeństwa, o niezwykłym patriotycznym wychowaniu, niezwykłej miłości bliźniego, niezwykłej miłości ojczyzny i wielkim patriotyzmie, czego Rzeczpospolita nigdy Pani nie zapomni – powiedział Andrzej Duda.
 
Maria Eleonora Loryś (Maria Mirecka-Loryś) - działaczka konspiracji w czasach II wojny światowej, kapitan Armii Krajowej, działaczka polonijna, zaangażowana szczególnie w pomoc dla Polaków na wschodzie. Od lat współpracuje aktywnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Kultury na Florydzie, Światowym Kongresem Kresowian i wieloma innymi organizacjami pozarządowymi z terenu województwa podkarpackiego i Stalowej Woli.

 

Jej patriotyczne wychowanie i służba wolnej Polsce, najpierw w konspiracji, potem przez lata na uchodźstwie i po 1989 roku na emigracji stało się inspiracją do powstania dwóch filmów dokumentalnych „Szkic do życiorysu” i „ Nie tylko pamięć pozostała” autorstwa red. Ewy Szakalickiej.

 

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. Szef KPRP Małgorzata Sadurska oraz ministrowie Maciej Łopiński, Krzysztof Szczerski, Andrzej Dera i Wojciech Kolarski oraz Kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras.

Poleć znajomemu