przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 24 maja 2018

Odznaczenie dla ks. Mariana Sajdaka

  |   Ks. Marian Sajdak uhonorowany Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Ks. Marian Sajdak uhonorowany Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Ks. Marian Sajdak uhonorowany Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Ks. Marian Sajdak uhonorowany Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Ks. Marian Sajdak uhonorowany Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Ks. Marian Sajdak uhonorowany Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Ks. Marian Sajdak uhonorowany Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Ks. Marian Sajdak uhonorowany Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej został uhonorowany ks. Marian Sajdak, misjonarz ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał minister Adam Kwiatkowski. W uroczystości uczestniczył Senator RP Pan Zdzisław Pupa.

 

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczony został

 

za wybitne zasługi dla rozwoju polsko-malgaskiej współpracy w działalności charytatywnej i społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej,

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
 

ksiądz Marian SAJDAK

 

Ksiądz Marian Sajdak urodził się 2 stycznia 1943 r. w Nowym Wiśniczu. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 marca 1968 r. z rąk ks. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. W 1970 roku przybył na Madagaskar, gdzie pierwszy rok swojej misji spędził na nauce języka malgaskiego. Na początku swojego pobytu w Belo wybudował dom dla sióstr i dla księży oraz przebudował kościół parafialny zniszczony przez cyklon. Ks. Sajdak od początku swojej posługi był również zaangażowany w rozwój szkolnictwa na wyspie. Wybudował budynki szkolne, kilka domów dla najuboższych rodzin oraz zaopatrzył w narzędzia rolnicze mieszkańców wioski Tsarata. Od 1993 r. do 2010 r. sprawował funkcję proboszcza w parafii Miandrivazo. Założył kilka nowych wspólnot: kościół w Antsapandrano, w Anivorano i Ampihiaka, w Mandrosohasina, w Masikampy, w Betombana, w Bebako. Ponadto wybudował cztery kamienne kościoły w wioskach Andimaka, Ankiranomena, Dabolava oraz w Andranomaity. W 1994 r. ks. Sajdak, wraz z pracującym wówczas w parafii ks. H. Kaszubą, rozpoczął budowę Kalwarii Saletyńskiej na górze Tsiafakantra, u której podnóża leży Miandrivazo. Budowa zakończyła się w sierpniu 2003 r. po wyniesieniu na szczyt ostatniej figury M.B. Saletyńskiej. Oprócz tego, u podnóża góry, ks. Sajdak rozpoczął budowę przyszłego Centrum Pielgrzymkowego dla diecezji Morondava.

Ks. Marian zapoznał się również z tragiczną sytuacją więźniów osadzonych w miejscowym więzieniu i rozpoczął organizowanie dla nich systematycznej pomocy: wybudował na terenie więzienia ubikacje, prysznice, pomieszczenie do przyrządzania posiłków oraz zbiornik na wodę; wprowadził do zakładu karnego kurs alfabetyzacji, warsztaty prac ręcznych a także katechizację.

W 2009 r. ksiądz Marian Sajdak otrzymał od Prezydenta Republiki Malgaskiej tytuł Kawalera Orderu Narodowego w podziękowaniu za zasługi na polu edukacji na Madagaskarze. Kapłan pracuje na Madagaskarze już 50 lat. W tym czasie wybudował i otworzył 10 szkół podstawowych, trzy gimnazja oraz dwa licea. Ponadto regularnie finansuje edukację szkolną około 60 dzieci.

Obecnie ks. Sajdak pracuje w parafii w Dabolavie. W 2016 r. uzyskał zgodę biskupa Morondava na dalszą rozbudowę planowanego u podnóża góry Tsiafakantra Centrum Pielgrzymkowego dla diecezji Morondava, gdzie ma powstać Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.