Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 czerwca 2018

Ksiądz Biskup Czesław Stanula z odznaczeniem państwowym

  |   Ksiądz Biskup Czesław Stanula uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał minister Adam Kwiatkowski. Ksiądz Biskup Czesław Stanula uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał minister Adam Kwiatkowski. Ksiądz Biskup Czesław Stanula uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ksiądz Biskup Czesław Stanula uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał minister Adam Kwiatkowski. Ksiądz Biskup Czesław Stanula uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał minister Adam Kwiatkowski. Ksiądz Biskup Czesław Stanula uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ksiądz Biskup Czesław Stanula uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ksiądz Biskup Czesław Stanula uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Ksiądz Biskup Czesław Stanula, misjonarz ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał minister Adam Kwiatkowski.


Biskup Stanula odznaczony został za wybitne zasługi w działalności misyjnej, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej.


Ksiądz Biskup Czesław Stanula, misjonarz, urodził się 27 marca 1940 r. w Szerzynach. W 1957 r. wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Tuchowie ze Zgromadzenia Redemptorystów.

 

Święcenia kapłańskie otrzymał 19 lipca 1964 r. W tym samym roku wyjechał na misje do Argentyny, gdzie pracował jako katecheta w szkołach i na wioskach, jako profesor w Wyższej Szkole Katechezy w prowincji Del Chaco oraz jako duszpasterz rodzin w Buenos Aires.

 

Następnie został przeniesiony do Brazylii w celu założenia Misji Redemptorystów. Tam sprawował funkcję wikariusza generalnego Diecezji Bom Jesus da Lapa, później proboszcza miejscowej parafii. Pracował jako rektor Sanktuarium Dobrego Jezusa oraz profesor Studium Nauczycielskiego, wykładając psychologię i filozofię. W tamtych latach napisał i wydał „Mały Katechizm Popularny” dla ubogiej społeczności.

 

W 1989 r. Ks. Biskup Czesław Stanula został mianowany przez Papieża św. Jana Pawla II biskupem diecezji Floresta w stanie Pernambuco w Brazylii. Następnie, jako biskup diecezjalny Itabuna, był odpowiedzialny za duszpasterstwo rodzin w 24 diecezjach. Przez 4 lata był przewodniczącym Episkopatu Brazylijskiego Regionu Północno-Wschodniego. Przyczynił się do założenia Fakultetu Medycyny przy Uniwersytecie Stanowym Santa Crus w Itabuna-Ilheus.

 

Przez okres posługi duszpasterskiej Ksiądz Biskup opublikował wiele artykułów oraz wydał szereg książek o tematyce społeczno-kulturalno-religijnej. Za swoją działalność literacką w 2012 roku został mianowany Członkiem Akademii Literackiej w Itabuna. W 2013 roku otrzymał tytuł Obywatela Honorowego stanu Bahia. Jako proboszcz parafii w Salvador rozpoczął budowę kościoła.

 

7 maja 1996 r. w Ambasadzie Polski w Brasilii otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za świadectwo o Polsce oraz osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej. W podziękowaniu za zasługi w 2017 roku Ksiądz Biskup przyjął również tytuł pierwszego Honorowego Obywatela Gminy Szerzyny. W 2017 roku, po ukończeniu 77 roku życia Księdza Biskupa Czesława Stanuli, ojciec Św. Franciszek przyjął rezygnację Jego Ekscelencji z funkcji biskupa diecezjalnego w Itabuna. 

Poleć znajomemu