przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 12 lutego 2016

Prezydent dziękuje Polonii za krzewienie polskiej kultury i tradycji

  |   Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium Spotkanie z Polonią w Monachium

Podczas spotkania z Polonią w Monachium prezydent Andrzej Duda podziękował za polskie szkolnictwo, propagowanie polskości, inicjatywy, dzięki którym – jak mówił - dzieci mogą uczyć się języka polskiego, historii, tego, co dla Polaków i utrzymania polskości jest niezwykle istotne.


- Nie jest jeszcze tak, jak byśmy chcieli, że w Niemczech szkoły publiczne zapewniają naukę języka polskiego w taki sposób, który byłby adekwatny do tego, co jest potrzebne, i tego, co wynika z zawartego traktatu – powiedział prezydent.

Przypomniał, że 17 czerwca minie 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. - Będziemy obchodzili 25-lecie i będziemy rozmawiali na temat wykonania tego traktatu. Także będziemy rozmawiali na temat tej kwestii – Polonii w Niemczech i na temat nauczania języka polskiego. Bo są takie elementy, w których ten traktat nie został wykonany – mówił prezydent Duda.

 

- Mówię to z całą mocą, bo ten moment, kiedy na wysokim stopniu politycznym te tematy będziemy omawiali, zbliża się – zaznaczył. Prezydent zapowiedział powstanie grupy roboczej, która będzie rozmawiała o dotychczasowym dorobku traktatowym, o tym, jak był on realizowany. - Z całą pewnością, zaręczam, że ta kwestia będzie tam bardzo mocno poruszona – zapowiedział prezydent Duda.

Wyraził nadzieję na stworzenie w Monachium Instytutu Kultury Polskiej. Prezydent nawiązał także do statusu polskich nauczycieli uczących poza granicami Polski. - Z myślą o nich także chcielibyśmy wprowadzić nowe rozwiązania ustawowe zbliżające ich sytuację do sytuacji nauczycieli w Polsce - mówił.


 

Prezydent dziękował Polonii także za dbanie o pamięć o polskiej historii. - Polska i polskość jest tutaj od setek lat – podkreślił.

 

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Niemczech, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych odznaczeni zostali:


KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Władysław MINKIEWICZ
Irmina ZEMBRZUSKA-WYSOCKA
Bogdan ŻUREK

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Magdalena FELCHNEROWSKA

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 

Maria BEZUSZKO
Andrzej HALEMBA
Zofia HOJSAK
Jolanta JACKIEWICZ
Aneta LEWANDOWSKA
Beata MODZELEWSKA-KOWALEWSKA
Jolanta SULARZ
Monika ZIELIŃSKA

 

(inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.