Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 25 czerwca 2018

Odznaczenia dla zasłużonych z województwa zachodniopomorskiego

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyła się w poniedziałek uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym z województwa  zachodniopomorskiego.

 

Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dokonał Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Paweł Mucha.

 

- Postawy odznaczonych zaowocowały tym, że dziś możemy żyć w wolnej Rzeczpospolitej - powiedział po wręczeniu odznaczeń minister Mucha.

 

- Przypominamy sobie w roku trzydziestolecia strajku 1988 r., że nie byłoby wolnej, demokratycznej RP, gdyby nie państwa zaangażowanie, gdyby nie ten trud, który po wielu latach jest godzien przypomnienia, a który był bohaterstwem w czasach, kiedy mieliśmy do czynienia z komunistyczną dyktaturą, kiedy niezwykłej odwagi osobistej wymagało angażowanie się w działalność opozycyjną, kiedy niezwykłej odwagi wymagało uczestniczenie w protestach, niepoddawanie się wtedy, kiedy mieliśmy do czynienia z represjami, które władza rzekomo ludowa wprowadzała wobec tych, którzy walczyli o demokratyczną i suwerenną Polskę - powiedział Paweł Mucha.

 

- W imieniu Prezydenta RP chylę przed Państwem nisko czoła za Państwa zasługi, bez których nie moglibyśmy wspólnie z panem wojewodą dziś tych uroczystości w tym miejscu prowadzić.

 

Dziękował także za zasługi odznaczonych po 1989 r.: działalność na rzecz regionu i państwa, szerzenie idei czerwonokrzyskiej, działalność na rzecz organizacji pozarządowych, sumienne wykonywanie obowiązków.

 

- Jesteśmy dziś dumni z tego, że na polskim Pomorzu Zachodnim mamy tak wybitne osobistości i tak wybitne postacie - powiedział minister Mucha, gratulując odznaczonym.

 

Odznaczeni zostali:

 

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA  POLSKIpośmiertnie

Juliusz PRANDECKI

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA  POLSKI

Tomasz ZIELIŃSKI

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA  POLSKI

Jan MORDASIEWICZ

Zygmunt SROCZYŃSKI

 

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA  POLSKI

Zygmunt KLIMKIEWICZ

 

za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za działalność na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej oraz kształtowanie patriotycznej postawy polskiej młodzieży

 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Aleksandra WOLNY

 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Marian WOJTAKAJTIS

Renata WOJTAKAJTIS

 

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Maciej GRABOWSKI

Karol GREMBOWSKI

Dariusz KOWALCZYK

Marta KUCHARSKA

Rafał KULIK

Ryszard KURZYŃSKI

Katarzyna ORYSZEWSKA

Adam OSIPOWICZ

Krzysztof RZECKI

Ryszard SIKORA

Bogumiła SZCZEPANIK

Krzysztof WASIELEWSKI

 

za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej

MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

Zygmunt KOZŁOWSKI.

 

(MK, PAP)

Poleć znajomemu