Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Prezydent odznaczył pośmiertnie prof. Marię Dzielską Orderem Orła Białego

  |   Prezydent przekazał Order Rodzinie Zmarłej podczas uroczystości pogrzebowych w Krakowie Prezydent przekazał Order Rodzinie Zmarłej podczas uroczystości pogrzebowych w Krakowie Prezydent przekazał Order Rodzinie Zmarłej podczas uroczystości pogrzebowych w Krakowie Prezydent przekazał Order Rodzinie Zmarłej podczas uroczystości pogrzebowych w Krakowie Prezydent przekazał Order Rodzinie Zmarłej podczas uroczystości pogrzebowych w Krakowie Prezydent przekazał Order Rodzinie Zmarłej podczas uroczystości pogrzebowych w Krakowie Prof. Maria Dzielska zmarła 30 lipca w Krakowie. Była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych; przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim Prof. Maria Dzielska zmarła 30 lipca w Krakowie. Była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych; przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim Prof. Maria Dzielska zmarła 30 lipca w Krakowie. Była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych; przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej,

 

w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu dziedzictwa kulturowego i wiedzy historycznej, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej oraz za działalność publiczną

 

ORDEREM ORŁA BIAŁEGO

pośmiertnie

prof. Maria Celina Dzielska

historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych

 

Prezydent przekazał Order Rodzinie Zmarłej podczas uroczystości pogrzebowych w Krakowie.

 

 

Prof. Maria Dzielska - jak przypomniał w swoim przemówieniu Prezydent - jest najczęściej cytowanym polskim współczesnym historykiem na świecie i najczęściej tłumaczonym na języki obce. - Przyniosła też Rzeczypospolitej Polskiej, co chcę z całą mocą podkreślić, najwięcej sławy ze wszystkich polskich historyków - powiedział Andrzej Duda.

 

Przypomniał też jedną z jej najważniejszych publikacji pt. "Hypatia z Aleksandrii", która została wydana w USA w 1995 r., przetłumaczona na osiem języków i uznana za najlepszą akademicką książkę 1995 r. w kategorii Filozofia przez "Choice Magazine". W tym samym roku za najlepszą książkę historyczną roku uznał ją również American History Book Club.

 

- Uczyniła wielkie zasługi dla Rzeczypospolitej, dla rozsławiania polskiej nauki. (...) Kto by usłyszał o Hypatii z Aleksandrii, gdyby nie profesor Maria Dzielska? Gdyby nie Maria i jej praca... Czy kiedykolwiek powstałby w Hollywood film po tytułem ,,Agora" - mówił Andrzej Duda.

 

W uroczystościach pogrzebowych w krakowskim kościele ss. Norbertanek wzięli udział - poza Prezydentem RP - premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obecni byli także m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i wicepremier Beata Szydło.

 

 

Poleć znajomemu