Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 sierpnia 2018

Odznaczenia dla Dzieci Polskich z Pahiatua

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Dzieci Polskich z Pahiatua Andrzej Duda wręczył odznaczenia przedstawicielom Dzieci Polskich z Pahiatua Andrzej Duda wręczył odznaczenia przedstawicielom Dzieci Polskich z Pahiatua Andrzej Duda wręczył odznaczenia przedstawicielom Dzieci Polskich z Pahiatua Andrzej Duda wręczył odznaczenia przedstawicielom Dzieci Polskich z Pahiatua Andrzej Duda wręczył odznaczenia przedstawicielom Dzieci Polskich z Pahiatua Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Dzieci Polskich z Pahiatua Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Dzieci Polskich z Pahiatua Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Dzieci Polskich z Pahiatua Andrzej Duda wręczył odznaczenia przedstawicielom Dzieci Polskich z Pahiatua Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Dzieci Polskich z Pahiatua Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Dzieci Polskich z Pahiatua Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Dzieci Polskich z Pahiatua Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Dzieci Polskich z Pahiatua

Zobacz także: Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Polskich Dzieci z Pahiatua [PL/ENG] Wystąpienie na spotkaniu z przedstawicielami Polskich Dzieci z Pahiatua Podczas spotkania Pary Prezydenckiej z Dziećmi Polskimi z Pahiatua, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii, Andrzej Duda wręczył odznaczenia przedstawicielom tego środowiska.

 

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczeni zostali:

 

 

za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Nowej Zelandii, za popularyzowanie polskiej kultury i historii, za działalność na rzecz krzewienia polskości i kształtowania postaw patriotycznych

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM

ORDERU ZASŁUGI

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 

Zdzisław LEPIONKA

Krystyna TOMASZYK

 

KRZYŻEM OFICERSKIM

ORDERU ZASŁUGI

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 

Józef ZAWADA

 


Pod koniec II wojny światowej Nowa Zelandia, w odpowiedzi na apel wystosowany przez Rząd Polski w Londynie do Ligi Narodów, zgodziła się udzielić schronienia  grupie polskich dzieci, które straciły całość lub część całość swojej najbliższej rodziny po deportacji w głąb ZSRR w latach 1940–1941. Jesienią 1944 roku, do portu w Wellington w Nowej Zelandii zawinął transportowiec wojsk Stanów Zjednoczonych, wiozący sprzymierzonych z Aliantami żołnierzy nowozelandzkich z frontów wojennych do domu. Na pokładzie znajdowało się też ponad 730 polskich dzieci, w większości sierot, wraz z 102 opiekunami. Polacy udali się do małego miasteczka Pahiatua (oddalonego 160 km od Wellingtonu) na Wyspie Północnej, gdzie mogły się bezpiecznie uczyć i rozwijać. Po zakończeniu wojny większość z nich została w Nowej Zelandii na stałe. 

 

Zdzisław Lepionka urodził się 14 lipca 1936 roku we Lwowie. Z armią Andersa został wysłany do Iranu. Przybył do Nowej Zelandii w 1944 r. w grupie Dzieci z Pahiatua. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej aktywnych działaczy polonijnych. Były prezes Stowarzyszenia Polaków w Nowej Zelandii. Inicjator wielu ważnych projektów na rzecz Polski. 

 

Krystyna Tomaszyk urodzona w Wilnie córka przedwojennego sędziego. Z matką i bratem została wywieziona do Krasnojarska. Z Armią Andersa trafiła do Iranu, a w 1944 r. do Nowej Zelandii. Jej matka Krystyna Skwarko przybyła do Nowej Zelandii  wraz z dziećmi w charakterze kierowniczki szkoły żeńskiej i opiekunki dzieci ocalonych ze zsyłki na Syberię. Dziś Krystyna Tomaszyk jest wybitną propagatorką historii Dzieci z Pahiatua oraz znaczenia przyjęcia polskich sierot syberyjskich przez Nową Zelandię dla przyjaznych stosunków dwustronnych. 

 

Józef Zawada urodzony w 1933 w w Kolonii Oszczów. Do Nowej Zelandii przybył w 1944 r. w grupie Dzieci z Pahiatua.  Tu ukończył studia i pracował jako księgowy. Zaangażowany w działalność organizacji polonijnych. Potocznie zwany w środowisku polonijnym kronikarzem lub historykiem. Włożył wiele wysiłku w przygotowanie pełnej listy dzieci i personelu przybyłych do Nowej Zelandii w 1944 roku, dziś rozproszonego po całym świecie. Listę tę na bieżąco aktualizuje. 

 

Poleć znajomemu