Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 11 grudnia 2018

Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę

  |   Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy. Prezydent wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczenia otrzymali ratownicy górniczy.

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta na uroczystości wręczenia Medali za Ofiarność i Odwagę  – Dziękuję Wam za Waszą służbę, za Wasz trud ponad podziw – mówił Prezydent Andrzej Duda do ratowników górniczych podczas wtorkowej uroczystości wręczenia Medali za Ofiarność i Odwagę. Dziękował im za służbę, odwagę, poświęcenie, za to, że są niezwykłymi ludźmi, którzy są bohaterscy ponad innych. 

 

– Powiedziałem, że z całego serca dziękuję – powiedziałem to każdemu z Panów. Dziękuję za tę służbę, bo trud górniczy, służba górnicza stanowi jeden z fundamentów Rzeczypospolitej, jej gospodarki. Sektor wydobywczy odgrywa w Polsce niezwykle ważną rolę. Stanowi jeden z fundamentów naszej suwerenności energetycznej. To właśnie dlatego górnicy – ich służba i praca – są tak niezwykle w Polsce szanowani – podkreślił Andrzej Duda. 

 

Zobacz także: „Walka o życie górników będzie trwała do samego końca” Prezydent przypomniał, że był wówczas, w maju w Zofiówce, gdzie zdarzyła się tragedia, gdzie ratownicy do ostatniego momentu walczyli o to, żeby uratować życie kolegom. – Co do dwóch się udało, co do pięciu – nie. Ale byliście do samego końca, do ostatniego momentu, aż mogliście wrócić spokojni, że wszyscy zostali wydobyci. Być może wtedy spotkałem się z niektórymi z Panów, dziś trudno poznać – zupełnie inne stroje, inny wtedy wygląd, zmęczone oczy, twarze brudne od pyłu węglowego. Jeszcze raz z całego serca dziękuję – powiedział Andrzej Duda.

 

za zasługi w ratowaniu

 życia ludzkiego

 

odznaczeni zostali

 

ratownicy górniczy,

biorący udział w akcji ratowniczej
 w dniach 5-19 maja bieżącego roku
w Jastrzębskiej Spółce Węglowej
KWK „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie”,
Ruch Zofiówka

 

MEDALEM ZA OFIARNOŚĆ I ODWAGĘ po raz drugi

 1. Grzegorz COFALIK
 2. Dariusz RADOŃ

MEDALEM ZA OFIARNOŚĆ I ODWAGĘ

 1. Łukasz BOGOCZ
 2. Tomasz BRÓZDA
 3. Mariusz CABAK
 4. Marcin CHELICKI
 5. Wojciech CIENIAWSKI
 6. Krzysztof CZUPIL
 7. Michał DĄBEK
 8. Michał FRĄCKOWIAK
 9. Ireneusz HAŚ
 10. Mariusz KLUK
 11. Marcin KOLANOWSKI
 12. Karol KOZŁOWSKI
 13. Krzysztof KUZIOŁA
 14. Damian LIS
 15. Dawid LORENC
 16. Patryk ŁACHUT
 17. Bartosz MARSZAŁEK
 18. Wojciech MATUSZCZYK
 19. Lucjan NAWROCKI
 20. Damian NOWAK
 21. Marcin PACHOŃSKI
 22. Michał PINKOWSKI
 23. Grzegorz PLENZLER
 24. Artur RUŚNIOK
 25. Piotr SKONECZNY
 26. Paweł SŁABKOWSKI
 27. Paweł STABLA
 28. Krzysztof STERCUŁA
 29. Damian STĘPIEŃ
 30. Dariusz STRĄCZEK
 31. Artur SYDORYK
 32. Łukasz SZEWCZYK
 33. Andrzej SZMUK
 34. Marcin ŚWIERCZEK
 35. Marcin WOJTCZAK
 36. Tomasz WOJTCZYK
 37. Adam WRZASK 

Medal za Ofiarność i Odwagę  jest odznaczeniem wyjątkowym – nagrodą dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały zagrożone życie ludzkie lub mienie. Może być nadany tej samej osobie wielokrotnie. 

Poleć znajomemu