Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 13 grudnia 2018

Prezydent: Jesteśmy wdzięczni, że możemy być wolnymi ludźmi

  |   Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej

13 grudnia, w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył ordery działaczom opozycji antykomunistycznej.


Zobacz także: Wystąpienie podczas uroczystości wręczenia orderów działaczom opozycji antykomunistycznej – Z całego serca dziękuję – mówił do odznaczonych Prezydent, dodając, że jest to dla niego wzruszająca uroczystość. – Dlatego, że jesteście Państwo pokoleniem moich rodziców. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę na Państwa piersi w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej zawiesić te zasłużone odznaczenia za to, że my, następne pokolenie, jesteśmy wolni, że większość naszego życia żyjemy w wolnej Polsce, jesteśmy swobodni, możemy podróżować po świecie – zaznaczył.

 

– Za to wszystko jesteśmy ogromnie wdzięczni, że możemy być wolnymi ludźmi w wolnym kraju, o którym decydujemy. Nigdy Państwu nie zapomnimy, że dokonaliście tej wielkiej, bezkrwawej rewolucji – akcentował Andrzej Duda.

 

 

Odznaczeni zostali:

 

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 1. Zenon KWOKA
 2. Marek MARKIEWICZ
 3. Stanisław MATEJCZUK
 4. Witold RADWAŃSKI

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 1. Zbigniew CZERWIŃSKI
 2. Andrzej FEDOROWICZ
 3. Marian GAPIŃSKI
 4. Mieczysław JANKOWSKI
 5. Kazimierz KALINOWSKI
 6. Jan KAMIŃSKI
 7. Remigiusz KĘPIŃSKI
 8. Zofia KRUSZYŃSKA-GUST
 9. Edward ŁADA
 10. Wojciech MAGDZIARZ
 11. Jerzy MIĄC
 12. Andrzej NASTULA
 13. Tadeusz NIEDZIAŁEK
 14. Antoni ROGALSKI
 15. Michał SIWIEC-CIELEBON
 16. Tadeusz SKUPSKI
 17. Ksiądz Stanisław SOJKA
 18. Henryk SZKOP
 19. Józef SZYLER
 20. Krystyna TARASIUK
 21. Ryszard TOCZEK
 22. Ksiądz Andrzej WIECZOREK
 23. Jan ZIMA

 

Pośmiertnie:

 1. Kazimierz DOBOSZ
 2. Ksiądz Wojciech PEŁKOWSKI
 3. Czesław TRZECIAK
 4. Tadeusz TYLENDA

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 1. Mieczysław DEREZIŃSKI
 2. Zygmunt GUTOWSKI
 3. Jolanta GÓRSKA
 4. Adam KAWNIK
 5. Ksiądz Stanisław PŁATEK
 6. Ryszard ROSSA
 7. Maria RUTKOWSKA
 8. Ksiądz Franciszek SZCZYKUTOWICZ

 

za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego prawa, za wkład w rozwój samorządu adwokackiego

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 1. Rafał KASPRZYK

 

za wybitne zasługi w rozwijaniu polskiej kultury, za osiągnięcia w działalności wydawniczej, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 1. Leszek SOSNOWSKI

– Ktoś z Państwa powiedział do mnie: nie dla odznaczeń to robiliśmy. Ktoś powiedział: przecież nic wielkiego nie zrobiliśmy. Jestem pewny, że nie robiliście tego Państwo dla odznaczeń, bo pamiętam tamte czasy, czasy, w których właściwie nikt nie wierzył w to, że można w taki sposób zmienić otaczającą nas rzeczywistość, że będziemy żyli w wolnej, suwerennej, całkowicie niepodległej Polsce, w której będziemy mogli się spierać, będziemy mogli mieć różne poglądy, będziemy się mogli nawet kłócić, ale dlatego, że możemy, dlatego, że wolno głosić swoje poglądy. Wolno je mieć, nie trzeba się z nimi ukrywać, nie trzeba drukować w prasie podziemnej swoich przekonań, prawdy historycznej, tego wszystkiego, co tak ważne w historii państwa, w historii narodu, w budowaniu tożsamości. Za to Państwu dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Andrzej Duda do odznaczonych.

 

 

 

Prezydent zwrócił uwagę, że do tej pory nie udało się ukarać wszystkich winnych dramatu stanu wojennego. Dodał, że jeszcze wiele tamtego zła pozostało. – Tamto zło zostanie usunięte i zadeptane. I to zostanie zrobione. Ja to Państwu obiecuję – zapowiedział. – Tego potrzebuje Polska, żeby była rzeczywiście absolutnie całkowicie wolna i całkowicie niepodległa – ocenił Andrzej Duda.

 

W uroczystości wzięli udział Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha wraz z ministrami i doradcami, a także Szef BBN Paweł Soloch. 

 

Poleć znajomemu