Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Jerzego Kaliny

  |   W Pałacu Prezydenckim artysta Jerzy Kalina odebrał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości W Pałacu Prezydenckim artysta Jerzy Kalina odebrał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości W Pałacu Prezydenckim artysta Jerzy Kalina odebrał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości W Pałacu Prezydenckim artysta Jerzy Kalina odebrał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości W Pałacu Prezydenckim artysta Jerzy Kalina odebrał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości W Pałacu Prezydenckim artysta Jerzy Kalina odebrał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości W Pałacu Prezydenckim artysta Jerzy Kalina odebrał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

W dniu swoich 75. urodzin artysta Jerzy Kalina odebrał w Pałacu Prezydenckim Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi w budowaniu  wspólnoty  obywatelskiej Polaków  i poczucia tożsamości narodowej poprzez kulturę i sztukę. W imieniu Prezydenta RP Medal wręczył Minister Wojciech Kolarski, który przekazał także list z Zobacz także: Życzenia dla Jerzego Kaliny z okazji 75. urodzin życzeniami od Prezydenta. 

 

Jerzy Kalina - rzeźbiarz, scenograf teatralny i filmowy, twórca instalacji, akcji, filmów animowanych i dokumentalnych, spektakli teatralnych, jeden z pierwszych performerów w Polsce. Inspiracją Jerzego Kaliny były zawsze sprawy ważne dla narodu. Jego dzieła charakteryzuje łączenie nowoczesnych środków wyrazu z wartościami chrześcijańskimi. Do najsłynniejszych dzieł artysty należy pomnik anonimowego przechodnia "Przejście", który w 1977 r. został wzniesiony u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Mazowieckiej w Warszawie. W latach 80-tych Jerzy Kalina należał do twórców zaangażowanych w działalność po stronie opozycyjnej. Stworzył oprawę wizualną pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki, a także zaprojektował trzy ołtarze papieskie w Warszawie w 1984, 1991 i 1999 r. Zaprojektował również kaplice w Belwederze i Pałacu Prezydenckim. Współcześnie Jerzy Kalina jest autorem projektów ekspozycji i narracji Muzeum Katyńskiego oraz Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej na Pl. J. Piłsudskiego.

Poleć znajomemu