Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 kwietnia 2019

Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy

  |   Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy

To niezwykle ważne, aby Polska uczestniczyła w pomocy potrzebującym, chociażby dlatego, że sami byliśmy kiedyś takim krajem, w którym ludzie potrzebowali pomocy, i ta pomoc przychodziła – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Zobacz także: „Pomoc potrzebującym poza granicami kraju to także służba dla Polski”

 

Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim. Wzięli w niej udział także minister Halina Szymańska wraz z kierownictwem Kancelarii Prezydenta RP oraz doradcy.

 

 

 

Andrzej Duda dziękował wszystkim odznaczonym za ich pracę na rzecz potrzebujących, ale także na rzecz naszego kraju.

 

- Z całego serca dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za tę służbę dla bliźnich, dla pacjentów i dla Rzeczypospolitej, bo to jest także służba dla Rzeczypospolitej – podkreślił Prezydent i przypomniał, że odznaczenia stanowią symbol podziękowania ze strony polskiego państwa za działalność na rzecz kraju.

 

- Ja wiem, bo to jest oczywiste, że człowiek, któremu się pomaga, jest najważniejszy, ale kiedy świadczycie Państwo pomoc poza granicami Polski, to również reprezentujecie naszą ojczyznę – zaznaczył Andrzej Duda.

 

 

Zauważył, że w trakcie dyskusji o kryzysach humanitarnych i na temat uchodźców przybywających do Europy bardzo często używano tego „absolutnie prawdziwego i trafnego argumentu”, że należy czynić wszystko, aby ci ludzie pozostali jak najbliżej swoich domów. – Że należy czynić wszystko, aby nie opuszczali swoich siedzib na tej ziemi, z której wyrośli, która stanowi (…) ich ojcowiznę, w którą są wrośnięci swoją tradycją, na której są częścią swojej kultury lokalnej. To ważne, żeby tam pozostali – mówił Prezydent.

 

 

Dziękując za niesiony przez Polaków ratunek, Andrzej Duda akcentował, że jest „niezwykle ważne”, aby Polska uczestniczyła w pomocy potrzebującym „chociażby dlatego, że sami byliśmy kiedyś takim krajem, w którym ludzie potrzebowali pomocy, i ta pomoc przychodziła. – Przychodziła z bogatych państw Europy Zachodniej w czasie stanu wojennego i później, przychodziła ze Stanów Zjednoczonych, ludzie świadczyli ją dla nas bezinteresownie – wyjaśnił.(AW)

 

Postanowieniami
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

odznaczeni zostali

 

za wybitne zasługi w działalności
na rzecz osób potrzebujących
pomocy i wsparcia

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI

ksiądz Waldemar Cisło

Wojciech Wilk

 

za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia

 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

ksiądz Andrzej Halemba

Justyna Janiec-Palczewska
siostra Janina Jenda

Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Jerzy Mazur

Małgorzata Olasińska-Chart
Ewa Piekarska
Norbert Rehlis
Bartosz Rutkowski

płk Robert Ryczek

Barbara Słowik-Kielanowska

ksiądz Zbigniew Sobolewski

ojciec Jerzy Steliga

ojciec  Kazimierz Szymczycha
 
pośmiertnie
ojciec biskup Eugeniusz Juretzko

 


SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Jarosław Bittel
Renata i Krzysztof Błecha

ksiądz Mariusz Boguszewski
Dawid Czyż
Rana Gabi

Joanna Gradek
kapitan Monika Konior

Katarzyna Materkowska

Maciej Matuszyński
Anna Radecka
Izabela Rybakowska

Konrad Rylski

Małgorzata i Andrzej Rzepeccy

ksiądz Roman Sikoń
Joanna Stożek
Ryszard Szymaniak
Marta Titaniec
Maria Wieteska-Miłek

 

 

 

Poleć znajomemu