Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 19 czerwca 2019

Prezydent wręczył Medale Virtus et Fraternitas

  |   Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Medal Virtus et Fraternitas nadawany jest osobom, które w XX w. ratowały obywateli Polski przed zbrodniami. Prezydent: To odznaczenia za niezwykły dar serca wobec członków wspólnoty polskiej, ale także symbol przyjęcia do tej wspólnoty. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Jeden z odznaczonych – Tassybay Abdikarimov, uratował zesłanego do Kazachstanu Walentego Jabłońskiego. Opiekuje się również grobami Polaków zmarłych na zesłaniu w Kazachstanie. Medal Virtus et Fraternitas dla Oleksandry Vaseiko, która od lat pielęgnuje pamięć o polskich ofiarach ludobójstwa na Wołyniu i wspomaga polskich badaczy w odnajdywaniu miejsc pochówku. Medal Virtus et Fraternitas dla Oleksandry Vaseiko, która od lat pielęgnuje pamięć o polskich ofiarach ludobójstwa na Wołyniu i wspomaga polskich badaczy w odnajdywaniu miejsc pochówku. Medal Virtus et Fraternitas dla Oleksandry Vaseiko, która od lat pielęgnuje pamięć o polskich ofiarach ludobójstwa na Wołyniu i wspomaga polskich badaczy w odnajdywaniu miejsc pochówku. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Pośmiertnie odznaczeni zostali m.in. Zinaida Giergiel oraz Anatolij Giergiel, którzy latem 1943 roku ostrzegli sąsiadów, rodzinę Zarembów, przed atakiem oddziałów UPA. Medal odebrała ich córka. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Prezydent: Nasza wspólnota poprzez te odznaczenia przyjmuje Państwa do siebie. Jesteście Państwo naszymi siostrami i braćmi. Prezydent: Nasza wspólnota poprzez te odznaczenia przyjmuje Państwa do siebie. Jesteście Państwo naszymi siostrami i braćmi. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy Prezydent RP wręczył medale Virtus et Fraternitas. Prezydent RP po uroczystości w Teatrze Polskim Prezydent RP po uroczystości w Teatrze Polskim Prezydent RP po uroczystości w Teatrze Polskim Medal Virtus et Fraternitas. Medal Virtus et Fraternitas.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył po raz pierwszy Medale Virtus et Fraternitas, które nadawane są osobom zasłużonym w niesieniu pomocy lub pielęgnowaniu pamięci o osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości będących ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne, w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990 r.

 

Jak podkreślał Andrzej Duda, Medale Virtus et Fraternitas to „odznaczenia za niezwykły dar serca wobec członków wspólnoty polskiej, ale także symbol przyjęcia do tej wspólnoty”. – Nasza wspólnota poprzez te odznaczenia przyjmuje Państwa do siebie. Jesteście Państwo naszymi siostrami i braćmi – mówił Prezydent, dziękując odznaczonym oraz ich bliskim zgromadzonym na uroczystości w Teatrze Polskim w Warszawie. CAŁE WYSTĄPIENIE>>

 

 

Odznaczeni zostali:

 

za heroiczną postawę w niesieniu pomocy Polakom będącym ofiarami systemów totalitarnych XX wieku, za wybitną odwagę w obronie ludzkiej godności

i człowieczeństwa

 

MEDALEM

VIRTUS ET FRATERNITAS

 

Tassybay ABDIKARIMOV

Uratował zesłanego do Kazachstanu Walentego Jabłońskiego. Opiekuje się również grobami Polaków zmarłych na zesłaniu w Kazachstanie.

 

Oleksandra VASEIKO

Pielęgnuje pamięć o polskich ofiarach ludobójstwa na Wołyniu, wspomaga polskich badaczy w odnajdywaniu miejsc pochówku.

 

pośmiertnie

 

Chaim Israel EISS

Członek grupy Ładosia prowadzącej szeroką działalność ratowania Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski podczas II wojny światowej.

 

Zinaida GIERGIEL oraz Anatolij GIERGIEL 

Latem 1943 roku ostrzegli sąsiadów, rodzinę Zarembów, przed grożącym im atakiem oddziałów UPA.

 

Władysław KONOPCZYŃSKI

Po Powstaniu Warszawskim ukrywał w swoim domu rodzinę Ludwika Widerszala.

 

Juliusz KÜHL

Członek grupy Ładosia prowadzącej szeroką działalność ratowania Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski podczas II wojny światowej.

 

Aleksander ŁADOŚ

Polski dyplomata, lider grupy Ładosia, prowadzącej na terenie Szwajcarii akcję ratowania Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce. 

 

Władysława NAGÓRKA i Antoni NAGÓRKA

Małżeństwo Nagórków ukrywało w Otwocku Żyda z otwockiego getta Benjamina Krochmalika.

 

Konstanty ROKICKI

Członek grupy Ładosia prowadzącej szeroką działalność ratowania Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski podczas II wojny światowej.

 

Stefan RYNIEWICZ

Członek grupy Ładosia prowadzącej szeroką działalność ratowania Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski podczas II wojny światowej.

 

Abraham SILBERSCHEIN

Członek grupy Ładosia prowadzącej szeroką działalność ratowania Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski podczas II wojny światowej.

 

Lóránd UTASSY

Jako szef węgierskiego 21. Departamentu Jeńców Wojennych chronił podczas II wojny światowej internowanych polskich żołnierzy przed władzami niemieckimi oraz pomagał w przerzucie ich do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

 

Poleć znajomemu