Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 31 lipca 2019

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla prof. Janusza Bełzy

  |   Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta, wręczył prof. Januszowi Bełzie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta, wręczył prof. Januszowi Bełzie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta, wręczył prof. Januszowi Bełzie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta, wręczył prof. Januszowi Bełzie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta, wręczył prof. Januszowi Bełzie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta, wręczył prof. Januszowi Bełzie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta, wręczył prof. Januszowi Bełzie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta, wręczył prof. Januszowi Bełzie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia  prof. Januszowi Bełzie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej.

 

Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, dokonał Sekretarz Stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski.

 

_______________________________________

 

Janusz Bełza, ps. Bernard, Zgrupowanie "Radosław", batalion "Czata 49" w czasie powstania był kierowcą ciężarówki, rozwoził artykuły spożywcze do magazynów na Starym Mieście; uczestniczył w grupie desantowej na plac Bankowy w nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 r.


Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej, z której uciekł jeszcze przed końcem II wojny światowej. We Włoszech zaciągnął się do Korpusu gen. Andersa, następnie mieszkał w Szwajcarii i USA. Już jako lekarz – neurochirurg – w latach 70. przylatywał do Polski i bezpłatnie operował warszawiaków w jednym ze szpitali.

Poleć znajomemu