Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 października 2019

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla wybitnego judoki

  |   Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego Waldemarowi Legieniowi

W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski wręczył odznaczenie państwowe dwukrotnemu olimpijczykowi i promotorowi polskiego sportu za granicą, Waldemarowi Legieniowi. W uroczystości, która miała miejsce w Ambasadzie RP w Paryżu, uczestniczyła Agata Kornhauser-Duda.

 

Odznaczenie jest wyrazem uznania dla osiągnięć sportowych, wieloletniej pracy na rzecz promowania polskiego sportu za granicą oraz podziękowaniem za reprezentowanie Polski na igrzyskach olimpijskich.

 

 

 

– Jest Pan wspaniałym ambasadorem i pomostem pomiędzy Polską a Francją – powiedział minister, wręczając judoce odznaczenie „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu”. – Pana osiągnięcia wszystkim Polakom z pewnością dostarczały i dostarczają wiele emocji i wzruszeń, choćby wtedy, gdy słuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego – dodał Adam Kwiatkowski, przekazując w imieniu Andrzeja Dudy serdeczne życzenia i gratulacje.

 

Władysław Legień podkreślił, że przyjmuje wyróżnienie z pokorą i zapewnił o zamiarze dalszej pracy na rzecz promocji polskiego sportu na całym świecie. – Dzisiejsze emocje powodują, że czuję się jakbym przeżył trzecią olimpiadę. Jestem dumny z bycia Polakiem – powiedział sportowiec.

 

 

Władysław Legień urodził się 28 sierpnia 1963 roku w Bytomiu. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku i jednym z najwybitniejszych sportowców w historii polskiego sportu. Dwukrotny mistrz olimpijski (1988 r. i 1992 r.) w dwóch różnych kategoriach wagowych, brązowy medalista mistrzostw świata (1897 r., 1989 r., 1992 r.), wicemistrz oraz mistrz Europy (1985 r. i 1990 r.). Po zakończeniu w 1992 roku kariery zawodnika podjął się nowych zadań w zakresie promocji judo i polskiego sportu za granicą. Wychował i wykształcił zawodników, z których wielu osiągnęło znaczące sukcesy, wspiera także działania społeczne i charytatywne na terenie Polski i Francji. Od kilku lat w ramach autorskiego programu prowadzi zajęcia judo dla niepełnosprawnych dzieci w Paryżu. Jest cennym ambasadorem polskiego sportu oraz działalności na rzecz rozwoju dyscypliny judo w Polsce oraz poza granicami kraju.

Poleć znajomemu