Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 2 grudnia 2019

Zasłużeni dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali odznaczenia

  |   Belweder | Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Belweder | Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Belweder | Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Belweder | Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Belweder | Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Belweder | Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Belweder | Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Belweder | Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Belweder | Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Belweder | Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

Prezydent RP Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ordery wręczył Sekretarz Stanu w KPRP minister Andrzej Dera podczas uroczystości w Belwederze.

 

 

Odznaczeni zostali:

 

 

 

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Leon BARSZCZ

pseudonim „Buk”, żołnierz Armii Krajowej, dowódca grupy konspiracyjnej w miejscowości Niedabyl

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Marian ZACHARSKI

pseudonim „Dąb”, żołnierz Armii Krajowej na terenie Obwodu Rajski Ptak, Okręg Warszawa

 

 

 

za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego

 

KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Józef GUTOWSKI

pseudonim „Szpak”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

 

Zbigniew HAS

pseudonim „Wilczek”, łącznik i zwiadowca w Okręgu Wołyń, Obwód Hrubieszów Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

 

Jerzy JAKUBIAK

pseudonim „Wąsik”, żołnierz ZWZ-AK w Rembertowie

 

Janina KOS

pseudonim „Anka”, łącznika w Armii Krajowej, a następnie w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym

 

Genowefa MALINOWSKA

pseudonim „Sokół”, łączniczka w Placówce AK w Grabowym Lesie, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku

 

Jadwiga RAMOTOWSKA

pseudonim „Marta”, łączniczka i sanitariusza w Narodowych Siła Zbrojnych

 

Karolina SZADY

pseudonim „Brzoza”,  łączniczka w Inspektoracie Zamojskim Okręgu AK Lublin

 

 

pośmiertnie

 

Tadeusz CHMIELEWSKI

pseudonim „Czajka”, łącznik i kolporter w Narodowych Siłach Zbrojnych

 

Tadeusz GALIŃSKI

Członek powojennej organizacji niepodległościowej „Gwardia Walki Narodowo-Wyzwoleńczej”, skazany w 1950 roku na 12 lat więzienia

 

Zygmunt SAGAN

pseudonim „Major”, członek Szarych Szeregów oraz Narodowych Sił Zbrojnych, więziony w latach 1945-1946

 

 

 

za zasługi dla Niepodległej

 

MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

 

Wojciech JURSZ

pseudonim „Kurek”, uczestnik Powstania Warszawskiego, strzelec w II Obwodzie „Żywiciel”

 

Jerzy MALCZEWSKI

pseudonim „Wola”, uczestnik Powstania Warszawskiego, służył w Wojskowej Służbie Ochrony Powstania

 

Waldemar NOWAKOWSKI

pseudonim „Gacek”, łącznik i sanitariusz w Zgrupowaniu Armii Krajowej „Żubr” , uczestnik powojennej konspiracji

 

Aleksander ŻÓŁKIEWSKI

pseudonim „Orlik”, uczestnik Powstania Warszawskiego, walczył w Korpusie Bezpieczeństwa”.

 

Poleć znajomemu