Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 22 maja 2016

Odznaczenia dla Polaków zamieszkałych w Norwegii

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Małżonką z Polonią w Oslo (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkali w Królestwie Norwegii otrzymali w niedzielę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe. Spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy z Polonią odbyło się w Ambasadzie RP w Oslo.

 

- Gratuluję i dziękuję za te lata działalności na rzecz Polaków i polskości w Norwegii, która jest krajem, z którym Polska chce blisko współpracować – zwrócił się prezydent do odznaczonych.


- Jestem tu po to, aby nadać jeszcze większy rozmach relacjom polsko-norweskim. Odbędę spotkania z najważniejszymi osobami sprawującymi dzisiaj władzę w Norwegii, będziemy rozmawiali o współpracy w zakresie energetyki, budownictwa i wojskowości , a także nauki i nowych technologii – zapowiedział.

 

Odznaczeni zostali:

 

za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych


KRZYŻEM OFICERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

1. Elżbieta Maria Borgsø 


KRZYŻEM KAWALERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

2. Bogdan Eugeniusz Kulas 

3. Hanna Irena Matras-Sand  

4.  Grażyna Wanda Zagierska. 

 

Prezydent podkreślił, że rozpoczyna swoją pierwszą wizytę w Norwegii od spotkania z rodakami po to, aby powiedzieć im, że są ważni dla państwa polskiego. Dziękował za polskie szkoły i za nauczanie młodzieży języka polskiego. – Złożyłem w Sejmie projekt ustawy, który zrównuje status uczniów w Polsce z uczniami szkół z uczniami szkół polskich poza granicami – przypomniał Andrzej Duda. – Wierzę w to, że polska młodzież będzie odwiedzała swoją ojczyznę – dodał. – Pracujemy w tej chwili nad rozwiązaniami dotyczącymi statusu nauczyciela polonijnego, jego zdefiniowania i tego, żebyście mieli Państwo także w Polsce uprawnienia nauczycielskie – zwrócił się do nauczycieli. Zobacz także: Para Prezydencka z oficjalną wizytą w Norwegii Pierwsza inicjatywa legislacyjna Prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej


Prezydent w ramach tegorocznej akcji Narodowego Czytania przywiózł dla polskich placówek edukacyjnych egzemplarze „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

 

 

Poleć znajomemu