Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 12 lutego 2020

Prof. Henryk Samsonowicz uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Wybitny historyk, mediewista prof. Henryk Samsonowicz został uhonorowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie wręczył minister Wojciech Kolarski.

 

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest przyznawany osobom, które od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości przyczyniały się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej  pomyślności  Rzeczypospolitej.


Prof. Henryk Samsonowicz – wybitny naukowiec, pedagog, autorytet w świecie nauki i kultury. Kawaler Orderu Orła Białego. Absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.  Pracę naukową rozpoczął w 1950 r., w 1960 otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego. W r. 1980 został profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych. Był prodziekanem, a w latach 1970–1973 dziekanem Wydziału Historycznego i następnie dyrektorem Instytutu Historycznego w Wydziale Historycznym UW. W latach 1980-1982 pełnił funkcję Rektora UW. Był Ministrem Edukacji Narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Poleć znajomemu